FİTRE NEDİR, KİMLERE NASIL ÖDENİR? -2-

10 Nisan 2022 15:59
A
a
Kıymetli okuyucularım.
Fitre ödemek için zenginlik şartı aranmaz. Fitrenin ödenme vakti Bayram Namazı'ndan daha doğrusu bayramın 1. Günü fecrin doğuşu ile tanyeri ağarmadan (güneş doğmadan) önce verilmesi gereklidir. İsteyen kişi fitresini ramazan boyu istediği zamanda ödeyebilir. Herhangi bir sebepten dolayı bayramdan önce veremeyenlerin mutlaka bayramdan sonra da ödemeleri lazımdır. Fitrenin miktarı hususunda değişik görüşler vardır. Makbul olan bulunduğumuz bölgede en çok tüketilen ürünü esas almaktır. Burada bir sa bir ölçek demektir. Bunun da hacim ölçüsü 2.75 litredir. Günümüzde bu gıda maddelerinin herhangi biriyle kıyaslanması doğru değildir. Uygulama şöyle olmalıdır. Hadislerde geçen gıda maddelerinin para cinsinden hesaplanması ve ortalamalarının alınması doğru olacaktır. Yani bir şahsın 1 günlük sahur ve iftar yiyeceği esas alınmalıdır. Buğday, arpa, kuru üzüm ve hurma fiyat itibarı ile farklıdır. Önemli olan hayat şartlarına göre bir günlük gıda bedelidir. Kuran'da bu konuya ışık tutan ayet şudur: "Ailenize yedirdiniz yemeğin orta hallisinden on fakire yedirmek" Maide Suresi Ayet 59. İşte bu ölçü esas alınmalıdır. Bu bağlamda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıklamış olduğu 2022 Ramazan ayı fitresinin 28 lira olarak belirlenmesi pek hoş olmasa gerek. Bu hesabı yapan ilgililerin iftar ve sahurda 28 liraya doydukları söylenebilir mi? Günümüzde kuru üzüm ve hurmanın bedelleri Bir hayli yüksektir fitre verirken niyet etmemiz lazımdır. Çünkü fitre mali bir ibadettir. Fitre verdiğimizi kalbimizden geçirmemiz bile niyet sayılır. Bir fakirde alacağı olan kişi alacağını fitre sayarsa bu geçerli olmaz.

Kıymetli okuyucularım.
Fitrenin sarf (verilme) yerleri ile zekâtın sarf yerleri aynıdır. Zekat verilemeyen kimselere fitre de verilmez. Kendilerine fitre verilmeyecek kişiler şunlardır: Dinen zengin sayılanlar, fitre veren kişinin annesi, babası, dede, nineleri, torunlar ve bakmakla yükümlü olduğu yakınları. Fitre verirken ikamet ettiği yerdeki fakirlere uzakta olsalar bile fakir akrabalara, gelir ve giderini karşılayamayan ve iyi ahlak sahibi olanlara öncelik verilmelidir. Kişi fitresini bir fakire verebileceği gibi birkaç fakire de verebilir.
Burada dikkat edilmesi gereken husus şudur. İnançları istismar ederek özellikle ramazan ayında dilenenler ve dünyanın birçok bölgesinde ki aç ve sefil çocukları ekranlara taşıyarak ibadetlerini yerine getirmeye çalışan samimi insanları aldatanlara dikkat etmek lazımdır. İhtiyacı olduğu halde hayâ ve onuru ağır basan nice insanlar vardır. Onun için araştırmak lazımdır.
Not: Zekâtla ilgili konular İnşallah yazılacaktır. Takip ediniz.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat