EKONOMİK TEDBİRLER KİMLERE YARIYOR?

16 Haziran 2022 14:47
A
a
Kıymetli okuyucularım.
Uzun zamandan beri ilgililer, ekonomik tedbirler alıyor ve ekonomik paketler açıklıyorlar. Peşinden demeçler ve mesajlar yayınlanıyor. Beklentiler sıralanıyor. Ancak alınan ekonomik tedbirler dar gelirli ve garibanların, fakir fukaranın işine yaramıyor. Kazananlar ve nemalananlar belli bir sınıf. Kapatılması gereken gelir dağılımındaki eşitsizlik ve adaletsizlik sürekli açılıyor. Konuşması gerekenler narkozlanmış gibi susuyorlar. Ağızlarına bir parmak bal çalınanlar ise çıkar ve menfaat içinde koşmaya devam ediyor.

Kıymetli okuyucularım.
Gelin birlikte biraz gerilere gidelim. Mesela 2009'lara yolculuk yapalım. O günün 200 Türk Lirası'nın 125 dolar aldığını göreceksiniz. Peki bugün kaç dolar alıyor 12. Sizce de komik değil mi? Aynı şekilde altına bakalım. 2009 yılında 200 TL'ye 5 gram altın alınıyor. Bugün ise çeyrek gram bile alınamıyor. Allah aşkına hangi ekonomik tedbirden bahsediyorsunuz? Sormak lazım.
Yanlış tedbirler hatalı kararlar küresel kriz bahanesi ile örtbas edilemez. Türk milleti olan bitenleri görüyor. Ekonomik krizin nedenlerinden birisi işsizliktir. Pırıl pırıl gençlerimiz iş ararken, kapı kapı dolaşırken ucuz ve sigortasız olarak çalıştırılan sığınmacıların sayısı ne kadardır? Yatarım dediler hormonlu ve istihdamdan uzak teşebbüsler kimlere yaramıştır? Kaç yılda kaç fabrika yapılmış bakmak lazım. Üç beş tane kapitalistin daha çok kazanmaları için yapılan manevraları milletimiz görmektedir. Emperyalizmin ekonomik istihbarat adını verdiği çalışmalara harman olmak asla vatanperverlik değildir. Merhum Alparslan Türkeş'in "ölü yatırımlar" dediği opera salonları gibi işlerle meşgul olmak için zamana ihtiyaç vardır. Türk milleti kalkanıncaya ve işsizlikler önleninceye kadar süslü püslü dandik yatırımlardan uzak durmak gerekir.

Kıymetli okuyucularım.
Ekonomide meselenin görünen ve görünmeyen yönleri vardır. Bunu anlamak ve kavramak için politik, ekonomik, tarihi, dini, siyasi, psikolojik, sosyolojik ve jeopolitik alanlarla ilgili bilgi birikimine ihtiyaç vardır. Bu da sağlam ve güvenilir bir istihbarat çalışması ile mümkün hale gelir. Zayıf ve tutarsız bir dış politika ekonomiyi çok etkiler. Bu yüzden ekonomi ile ilgili söz sahipleri ve yetkili kılınanların mutlak şekilde milli ülkelere sahip kişi veya kişilerden seçilmesi lazımdır. Siyasi ve politik manevralarla köşe kapanları yerine ve makamına oturduktan sonra köşeyi dönme oyunları daima görülmüş ve tehlikeli olmuştur. Zararlı da millet çekmiştir.
Makam ve mevki yetkileri kullanılarak rant elde edenlerin zengin olanların şahsi şirketleri adına mal pazarlayanların ekonomiye verdikleri zararlar siyasi ihtiraslar uğruna devamlı örtbas edilmiştir. Unutulmaması gereken husus şudur.
Millet devletin ta kendisidir. Dolayısıyla siyasi iktidarlar gelip geçicidir. Birileri kazansın diye devletin ta kendisi olan millete zarar verilmez.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat