EĞLENCE İSRAF ÖMÜR MUHASEBESİ VE YILBAŞI ANLAYIŞIMIZ

30 Aralık 2020 15:46
A
a
İnsanın farklı ihtiyaçlarla yaratıldığı bilinmektedir. Elbette dinlenmek ve eğlenmek insanın ihtiyaçlarındandır. Ancak dinlenme ve eğlence meşru olmalıdır. Haram ve çirkinliklere yönelmemelidir. Başka insanlara ve başka canlılara zarar vermemelidir. Şanlı Peygamberimiz (s.a.v), çocuklarla ve yanındaki Müslümanlarla şakalaşmış ve eğlemiştir. Onun Öğretilerinde şu uyarı vardır. "Kul şaka yaparken (eğlenirken), asla yalan söylemeyi ve doğru da olsa gösterişi"(caka satmayı) terk etmedikçe, gerçekten iman etmiş olmaz." Kaynak, Süneni Ebu Davud. Edep bahsi ayrıca İbn-i Hambel II.364. Şakalaşırken ve eğlenirken korkutmakta yasaklanmıştır.
Eğlencenin dozunu kaçırmak, onu bir gösteriş aracı yapmak, eğlence adına insanın onur ve haysiyetini zedelemek, israfa kaçmak insana yakışmayan davranışlardandır. Kusursuz bir eğlence insanın evvela ruhunu (manevi hayatını), sonra da bedenini dinlendiren, insanları birbirleriyle kaynaştıran ve insani değerleri geliştiren güzel bir davranıştır. Böyle bir eğlence dinimizce de tasvip ve teşvik edilmiştir.
İnsanın kendisiyle yüzleşmesi için, yılbaşı bir fırsattır. “Geçmiş günlerde neler yaptım? Vaktimi nerelerde ve nasıl harcadım” diye düşünmelidir. Çünkü geçmişinden ders çıkarmayan, ibret almayan insanın, gelecekteki hayatı da hatalarla dolu olacaktır. Kendimizi hatasız görmek, hoşumuza gidebilir. Bu manzara Casiye Suresi’nin 25. ayetinde şöyle anlatılır; "Nefsin istek ve arzusunu ilah edinen (yönetimini nefsin arzularına bırakan), kimseyi gördün mü? İşte böyle kimseler şeytanın adımlarını izleyenlerdir. Tıpkı Firavun ve Nemrut gibi olanlardır. Oysa Yüce Kitabımız Kuran’da, bütün sırların (gizli işler dahil, her şeyin) yoklanacağı ve açıklanacağı günü hatırla" buyrulmaktadır. Tarık Suresi, Ayet 9. Burada anlatılmak istenen, hesap günü gelmeden önce, geçmişimizin muhasebesini yapmaktır. Dolayısıyla bir sonraki yılın iyi ve mutlu geçmesi için tedbirleri almak lazımdır
Atalarımızın "Tüketirken tükenmek" dediği israfın da temelinde eğlence ve gösteriş budalalığı vardır. Hangi sebeple olursa olsun, israf insanın kendisine ve bulunduğu topluma kötülük etmektir. Ölçüsüz, bilinçsiz şekilde kendisini tüketmektir.
Bazen sahip olduklarımız, bazen milletimiz, bazen de devletimiz bu bağlamda aşırı zararlar görmektedir. Hangi sebeple olursa israf, cehalet, gaflet, hata ve işdir. Müslüman adam 'Müminim’ diyen kişi yemesinde, içmesinde, vaktini kullanmasında, konuşmasında, harcamalarında, insanlarla ilişkilerinde, hatta Allah’a yöneliğinde, her zaman bilinçli hareket eder. Haram olan israf musluklarını açarak, harcama yarışına girenlerin, yeryüzünde fesat çıkaranların, bozgunculuk yapanların, insanlığa verdiği zararlar bellidir. Bu münasebetle kavuşmuş olduğumuz yeni yılın, 2021"in hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum. Allah, insanlığı kötü ve çirkin durumlara düşürmek için yarışanlara fırsat vermesin. Amin amin..
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı