DERS ALACAĞIMIZ ÜÇ ARI FIKRA

10 Haziran 2022 16:50
A
a
Kıymetli okuyucularım.
Kendisini çok bilgili ve şair zanneden bir şarlatan, Molla Camii'ye gelir ve anlatmaya başlar. "Efendim dün gece rüyamda Hızır'ı gördüm. Ağzının tükürüğünden bir parçayı ağzıma verdi." Adam bu ifadesiyle kendisinin de şair ve hikmet sahibi olduğunu anlatmaya çalışır. Molla Camii adamın kuruntusunu ve bilmişlik taslamasını kursağında bırakır. "Hayır öyle değil aslında Hızır senin yüzünü tükürmek istemiş ama o esnada senin ağzın açık olduğu için tükürük yüzüne geleceği yerde ağzına girmiş" diyor. Her dönemde olduğu gibi günümüzde de yüzüne tükürülecek ne çok şarlatanlar var.
Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy ağır hasta olup yatağında uzanmaktadır. Kapıdan kelli felli kendisini beğenmiş bir ziyaretçi girer. "Geçmiş olsun" der. Akif merhum saygısından dolayı hastalığına rağmen ayaklarını toplar. Hal hatır faslından sonra adam Akif'e yönelir ve müşkülünü halletmesini ister. "Hocam gökkuşağının altından erkek geçerse kadın, kadın geçerse erkek olurmuş. Bu doğru mu?" Bilge ve koca şair Akif bu saçma ve uydurukça soru üzerine yanındakilere mırıldanır. "Artık ayaklarımı uzatabilirim" der.
İncili Çavuş padişahın isteği üzerine vezirlerden birinin taklidini yaparak padişahın gönlünü alır ve onu eğlendirir. Bunu duyan vezir büyük bir öfkeye kapılır ve "İncili çavuşu geberteyim de aileme ibret olsun" diyerek ona haber gönderir. Haberi alan İncili Can derdine düşer. Çare için padişaha sığınır. Padişah İncili Çavuş'u teselli eder. "Hele öldürsün de göreyim. Ben de onu asarım" der. Böylece İncili'ye teminat verir. Bunun üzerine İncili Çavuş görünüşü padişaha arz eder ve der ki "Aman hünkarım. Beni öldürmeden önce onu assanız olmaz mı?"

Kıymetli okuyucularım.
Günde üç saat uyuduğu tahta kaşıkla yemek yediği ve tek çeşit yemekle hayat sürdüğü söylenen Yavuz Sultan Selim gösterişten uzak, sade bir yaşantıya sahip, herhangi bir saray halkından ayırt edilmeyecek bu kadar sade ve basit giyinen bir lider. O yüzden Topkapı Sarayı'ndaki en sade kaftan ona aittir. Niçin böyle sade giyindiği sorulduğunda şöyle demiştir. "Vezirlerin, beylerin süslü giyinmeleri padişahlara saygıdan ileri gelir. Biz kime şirin görünmek için süslü giyinelim ki? Bizim padişahımız Allah'tır. O vücudun dışına değil içindeki cevhere yani imana bakar.
Yavuz Sultan Selim Mısır seferi dönüşünde oğlu Süleyman'ın son derece süslü bir elbise giydiğini görünce şöyle söylemiştir: "Mülkün sahibi Allah'tır. Benim yahut başka birisinin yeryüzünde parmak ucu kadar toprağı olsa o benimdir dese Allah'a ortak koşmaz mı" diyen örnek bir lider.
Günümüzün devlet adamlarına liderlerine bakınca insan hayrete düşüyor. Nerede onlar nerede bunlar. Bu bağlamda Mustafa Kemal Atatürk de örnektir. Sizce de öyle değil mi? Mekânları cennet olsun.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat