Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

DENİZ SALYASI DOĞANIN TAHRİBATI VE SUÇLULAR

23 Haziran 2021 17:00
A
a
Kıymetli okuyucularım. Belki bugünün gençleri hatırlamaz. Bilmelerinde fayda var düşüncesi ile yazıyorum. Bir dönem geldi siyasi rant ve menfaat uğruna ormanlarımızı tahrip ettiler. Adına da tıraşlama kesim dediler. Yani doğal cinayetlere kılıf uydurdular. Bir zaman geldi iş olsun çok çalışıyorum görüntüsü için iş makineleri ile (dozerler kepçeler harfiyat kamyonları) tepeleri düzleyip kasabaya sabah güneşi vursun ayaklarıyla doğanın yaratılışını bozdular. Gün oldu ormanlarımızı yaktılar. İmara açmak için bütün sahtekârlıklara başvurdular. Gün geldi tarım alanlarını inşaat alanı yaptılar. Etrafını kurutan havaya kirli gaz katan fabrika bacalarına filtre taktırmadılar. Yüzlerce fabrikanın kirli, zehirli atıklarını, pis sularını derelere, ırmaklara, nehirlere bağlayıp denizlere akıntılar. Arıtma tesislerini yaptırmadılar. Bu vahşetlere dur demesin diye konuşanları susturdular. Gerekirse görev yerlerini değiştirdiler. Onun için:
"Suyumuz da mikrop, havamızda kir ülkemizden kaldırdık güzellikleri.
Çıplak dağlar utancından eğilir, kökünden yoldurduk güzellikleri.
Hayale sarıldık gerçek yerine, resmini kokladık çiçek yerine
Kullandık kalemi mertek yerine
Biz bize güldürdük güzellikleri" diye haykıran Abdurrahim Karakoç 2.1.1985 tarihinde bu şiiri yazmıştır. Adına da "Güzelliklerin Katliamı" demiştir. O günden bugüne neler oldu neler.
Sevgili okuyucularım. Müsilaj, deniz salyası gibi tehlikeli ve ürkütücü doğal felaketlere zemin hazırlayanlar yatakçılık yapanlar suçludurlar. Bunların birçoğu bilimsel uyarılara kulaklarını tıkamışlar, tehlikeye işaret eden raporları dikkate almamışlardır. Bundan 1400 küsür sene evvel Şanlı Peygamberimizin uyarıları vardır. "İnsanların içine girip serinleyecekleri suları kirletenlere, insanların altında gölgelenecekleri ağaç diplerini kirletenlere, acil ihtiyacı olmadan yaş ağacı kesenlere Allah lanet etsin de burunları üzerine sürünerek ateşine (cehenneme atsın). Ben bu kutlu sözü Muğla İşletmecilik Fakültesi'nde vermiş olduğum bir konferansta söylediğim için "Neyi kastettin" diyerek hakkında soruşturma açılmıştı. Ne demek istediğim, neyi kast ettiğim şimdi çok iyi anlaşılıyor. Yuvarlak sözlerle alışılagelmiş sloganlarla bu tehlike önlenemez. Acil olarak gerekli çarelere başvurmak lazım. Dillerdeki, vicdanlardaki ve beyinlerde i salyaları temizlemeden denizlerdeki salyaları yok edemeyiz.
Kıymetli okuyucularım. Bu bağlamda başta dünü ile bugünü ile yöneticilerimiz olmak şartıyla hepimiz mesulüz. Göllerimizi, derelerimizi, ırmaklarımızı ve denizlerimizi çöp bidonu gibi kullananlar ve bunlara göz yuman mülki ve mahalli idareler buna dahildirler. Para kazanmak uğruna çevreyi ve doğal güzellikleri kirleten adı işadamı olanlarla, kestiği kurbanın sakat adlarını bile kanallara ve derelerin akarsularına bırakanlar buna dahildirler. Bu kirli davranışların şu veya bu şekilde ideolojisi siyasi uzantısı hiç olmamalıdır. Artık dönelim.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı