ASLINDA TOPRAK SONUNDA TOPRAK

13 Haziran 2022 16:47
A
a
Günümüzün güncel konuları içerisinde sohbet ederken hemen hemen konuşmacı soy ağacı ile övünür.  Soyağacı; hacı dedem şöyleydi, babam böyleydi, soyumuz şöyle boyumuz böyle sohbet oluyor elbette. Böyle gübrelenmek, toplum içerisinde kendi varlığını, kendisinin sözleri ile kabul ettirmeye çalışan toplumun bir takım laf cambazları vardır. Aslında tabii ki insan soy ağacıyla baba soyu ile annesinden gelen soyla gururlanmalı, kibirlenmeli onlarla öyle bir soyun olduğu için gerçekten bu anlamı değerli taşımalıdır.
Taşırken buradaki ince noktayı da kaçırmamalıdır böyle soyu sofu o anlı şanlı insanların evlatları ne durumda olduğumuzu mutlaka gözden geçirmek ve o titizlikle bir hayat üzerinde yaşamak gerektiğini de hatırlamalı insan. Ben konuyu şöyle yaklaşmak istiyorum evet benim de babamla, annemde Âdem babadan bu tarafa gelen bütün babalarımda, Havva annemizden bu tarafa gelen bütün annelerimizle, dayılarımızla, amcalarımızla, teyzelerimizle halalarımızla gurur duyuyorum. Burada hemfikiriz. Ben bu noktada üstüme düşen vazifeyi böylesi bir geleneği nasıl devam ettirdiğimi ve ettirmediğimi çok dikkatle titizlikle kendi kendime soruyorum sizlerin de sormasını tavsiye ederim. Elbette insanlığın anası Havva babası Adem gözükse de o Adem (a.s) da topraktan olduğu da bildiklerimiz arasında şöyle de diyebiliriz: mayamız toprak, sonumuz toprak, evvelimiz toprak, ahirimiz toprak, üstadın dediği gibi benim sadık yarim“Kara Toprak”.
Konuya buradan bakacak olursak aslında üstümüzdeki bütün organların aynı mayadan oluştuğunu olgunlaştığını söyleyebiliriz. Lakin sonradan insanların yani bizlerin kendi dünyamızı keşfetme çabası içerisinde başkalarından aldığımız modellerin taşıyamaz hale geldiğimizde bu vakit, esas sorunun başladığını da dikkatlerimiz içerisine koymalıyız. Babamızın annemizin yaşadığı kültürü yaşama çabasını bırakıp bir başka kültürlerin içerisinde yani dibini görmediğimiz göle daldığımızda, başımızın nereye vuracağını bilmediğimiz bir yola girmek. Elbette bu soyun bu geleneğin bu misyonun bence acemice yapılan hareketi olduğunu düşünmekteyim. Bir ailenin bir annenin kızı evladını ,bir babanın oğlan evladını kendi kültürleriyle kendi örf ve adetlerini biraz eğitimsel anlamda çaba sarf etmeyip bir başka kültürlerini kendi evlatlarına monte ettiği zaman ,yıllar sonra bu neslin çocukları böyle demenin bence boş bir gözlem yapmaktan başka bir şey değildir. Aile kültürümüz Kesinlikle bizim en temel kültürümüzdür, sevgimizi mutluluğumuzu her türlü acılarımızı aynı çatının altında paylaşma kültürüdür, çözümü kavuşturduğumuz birçok meselelerimizi aile kültürümüzü de çözmüşüzdür hal böyleyken kendi içimizdeki dertlerimizi paylaşma kültürümüzü bırakıp başka yerlere dert paylaşma kültürüne doğru gitmek; Bence evveli ahiri unutmak demektir.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat