ADAM GİBİ ADAMLAR VE İKİ YÜZLÜ SAHTEKARLAR

Üç buçuk soysuzun ardından zağarlık yapamam; Hele hak namına haksızlığa ölsem tapamam. Doğduğumdan beridir, aşığım istiklale; Bana hiç tasmalık etmiş değil altın lale! Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum? Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum! Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim, Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim! Adam aldırmada geç git! ,

6 Ocak 2021 17:58
A
a
Sonu gelmeyen vahşetlerin, zulümlerin, haksızlık ve adaletsizliklerin bir gün kendisine de sıçrayıp, sirayet edeceğini bilmeyenlerin kulaklarına küpe olacak sözler. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un verdiği hak ve hakikat mücadelesinin açık örneğidir. Abdurrahim Karakoç’un yazmış olduğu ‘Hasan’a Mektuplar’ adlı şiir ise bu bağlamda çok ibret verici anlamlar taşımaktadır. Birlikte Bakalım; “Oğul bir mektup yaz bizim Hasan'a, Bildir ki itlerin çoğu öldü de Tor tosunlar kayış yardı bu sene, Koç öküzler epey ayrık yoldu de. Aramızda yumru yumru tepeler, Sokaklarda seyip gezdi sopalar Sen giderken yeni doğan sıpalar Torunlu morunlu eşek oldu de. Kök saldı bahçede ayrık otları, Yemler pay edildi, sattık atları. Biz kovalım derken baştan bitleri, Sülükler yapıştı, kulunca Hasan. Gene ağzımızı açmıyor bıçak, Huzur size ömür... Dert salkım saçak. Oyuna kalkıyor yüzlerce köçek, Batıdan bir hava çalınca Hasan. Derisini yüzdük demokrasinin, İşi iştir imtiyazlı asinin. Hakikatte vahşi, sözde 'vasinin' Dörtnala gidilir yolunca Hasan. Canım Hürriyeti koydunsa ara, Ekmek yalınayak kaçtı dağlara. Çevremize küsmüş kardeşlik var ya, Haber ver, izini bulunca Hasan.
 
Adam gibi adamlar dünyaya fazla bağlanmazlar. İkiyüzlü sahtekarlar ise dünya için her kılığa girerler. Şanlı Peygamberimizin (s.a.v.) ”Dünyaya fazla bağlanma ki Allah seni sevsin. İnsanların elindekilere göz dikme ki insanlar seni sevsin” mesajı adam gibi adamların yoludur. İkiyüzlü sahtekarlara gelince onların ölçüsü çıkar, menfaat, rant ve dünyaperestliktir. Makam ve mevkiye olan düşkünlüktür. Toplum olarak, insanlık olarak, milletler ve devletler olarak adam gibi adamlara çok ihtiyacımız olduğuna inanıyorum. Bu da insanların ikiyüzlü sahtekarlarla karşılaşacağı tavırlara bağlıdır. Sloganlarla değil uygulamalara ve otokontrole ihtiyacımız var.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
sondakika SON DAKİKA
  • 19:51
  • 19:33
  • 19:26
  • 13:19
  • 14:36
  • 09:52
  • 09:42
  • 13:09
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Belediye Covid İlanı