10 Haziran 2020 16:53
-A +A
Zekeriya Kılıç

Zekeriya Kılıç

27 MAYIS İHTİLALİ VE SONRASI (10)

Türkeş; Esenboğa Havaalanı albaylar, yarbaylar, binbaşılar, yücebaşlar, polisler inzibatların arasından geçerken ailesiyle beş çocuğu ile birlikte oradaydı.
Kucaklaştılar.
Sonra da Panam Uçağı ile Yeni Delhi’ye sürgüne.
Türkeş 13 arkadaşı ile birlikte irtibat kurdu.
Bulundukları ülkelerde ki adreslerine ulaştı. Onlarla mektuplaştı. Neticede dağıldılar. 
Çünkü bir yandan hükümet, bir yanda İsmet Paşa onları bölmeye çalışıyordu. 
Türkeş Hindistan’da 3,5 yıl kaldı. Aleyhinde çok çirkin iftiralar yapıldı. “Türkeş ırkçıdır, Turancıdır, seçim istemiştir” diyorlardı. Türkeş yurda dönüşte Cemal Gürsel Cumhurbaşkanı idi. 
Onu ziyaret etti. Gürsel çok iyi karşıladı ve “Bak oğlum madem siyaset yapmayı düşünüyorsun, yapacağın ilk konuşmada şunları söyle” diye akıl verdi.
“Sonucu yadırgadınız mı? Ben hiç yadırgamadım. Politika bu.”demesini tavsiye etti. Türkeş Yeni Delhi’den dönüşte şunları söylemiştir; “Bazı arkadaşlar daha ilk günden İsmet Paşa’yı iktidara getirmek için hareket ediyorlardı. Bu tutumu ordumuz için mahzurlu gördük. 
Çünkü ordumuz bir partinin kayıranı olacaktı. 
Milletin de bir kısmını karşısına almış olacaktı. 
Silahlı Kuvvetlerimizin ruhuna aykırı olan u tutum kabul edilemezdi. Devamlı olarak CHP’den emir arkadaşlar vardı. Özellikle Ekrem Acuner ve Mucip Ataklı, İsmet Paşa’yı lider yapmak istiyorlardı. Bunlar kendilerini millete değil İsmet Paşa’ya adamışlardı.” Rahmetli Adnan Menderes’e bunları söyleyin. Yanımda Selim Sarper, Harbiye’den Albay Müçteba ve bir kaç subay daha vardı. 
Menderes’e “Memlekette kardeş kavgası ve partiler arasındaki çatışmayı önlemek için ordu idareye el koymuştur.” dedim. Not: Konuyla ilgili olarak Alparslan Türkeş’in “DAVA” isimli kitabının 163 ve 164. sayfalarını mutlaka inceleyiniz. Ayrıca Merhum Dündar Taşer’in “BÜYÜK TÜRKİYESİ” adlı eserin 132 ve 133. sayfaları ise ibret verici bilgilerle doludur. 
Konu incelenmeden sadece siyasi rant ve ay devşirmek uğruna 27 Mayıs’ı ve rahmetli Menderes’le, arkadaşlarını ağızlarda sakız yapmak hiç hoş değildir. 
Türk Milletine ve Türk gençliğine olay samimi olarak anlatılmalıdır. 
Merhum Alparslan Türkeş’in ve onun gibi düşünen arkadaşlarının mirası üzerine oturmak elbette sorgulanacaktır. Kim haklı, kim haksız ilahi mahkemede ortaya dökülecektir. Sözüm inananlar içindir. 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti