27 MAYIS 1960 DARBESİ VE BİLİNMEYEN GERÇEKLER -1-

25 Mayıs 2022 16:31
A
a
Kıymetli okuyucularım.
27 Mayıs 1960 Hareketi'ni yapanların arasında 38 kişilik Milli Birlik Komitesi'nin bir azası Rahmetli Alparslan Türkeş biri de Dündar Taşer'dir. Türkeş'in rütbesi albay, Taşer'in rütbesi tankçı binbaşıdır. Önce Dündar Taşer'in 27 Mayıs ile ilgili görüş ve hatıralarına bakalım. "Cennet rüzgarına kapılmış milli duygulardan uzaklaşmış aydınlar ile azınlıklar akıntıya kapıldılar. İçerideki nizamsızlık (rüşvet, torpil, yolsuzluk, siyasi yaptırım ve adaletin ihmali), dışarıdaki düşmanın ihanetleri ordumuzu konuşturmaya mecbur ettiler. Siz konuşunca da tabiatıyla herkes sustu." Devam ediyor. "Biz böyle bir seyirden geliyorduk. 10 senedir işlenen boş sloganlar herkesi meşgul etti. Ortam hazırlanmış rayları onlar döşemişti. Biz ister istemez olaylardan yürüdük. Bu gidişe zıt olup milli anlayışlara yaslanmak zaruriyetini hisseden birkaç arkadaşla birlikte tavsiye edildik (devre dışı bırakıldık). 27 Mayıs Türkiye'nin ve yakın tarihimizin dönüm noktalarından biridir. Yıkılan şu veya bu parti değildir. Hakikate yürümeyen yürümeyecek olan ömrümü tamamlamış ve bitmiş olan bir şey vardır. Mühim olan bunu görmektir. Ölüyü yaşatmaya çalışmak abese iştigaldir. Fakat bunu arkadaşlar anlamadılar. Bu hareket milli bir müessese olan ordu adına yapıldı. Taraf olmaktan uzak olması zaruri idi. İlk anda buna uyuldu. Demokrat parti idarecileri için sayılı ifadeler kullanıldı. Fakat işe tarafgir politikacılar karışınca bu büyük ve zaruri milli anlayıştan da uzaklaşıldı."

Dündar Taşer hatıralarında 27 Mayıs 1960'da vatan kurtarıcısı olarak bir biliniyordum. 13 Kasım 1960'da hain oldum" diyerek üzüntüsünü ifade etmiştir. Konuyla alakalı devlet yöneticilerine yazdığı "Biraz İzan" namındaki makalesinde 27 Mayıs'ı yapanlar için baskıncılar çapulcular tabirini kullananları yermiştir. "Galibi adil bir çapulcu olan mücadelenin mağlubu ne hale geliyor. Düşünmeye değer" demiştir. Aynı makalede bir de hıyanet meselesi var. Harbi 5-10 yılda birileri çıkar 15-20 bin kişiyi hain ilan eder. Cumhuriyet kuruldu bütün saltanat erkanı hain ilan edildi. Demokrat parti iktidara geldi CHP'yi hain ilan etti. 27 Mayıs oldu DP hain sayıldı. Bu davranış ve tutum millete şeref kazandırmaz bu yol millete hakarettir. Yanlış düşünen ileriyi göremeyenler vardır. Ancak kitle halinde hain bir millet çıkmaz. Gafletle ihaneti karıştıracak kadar gafil ve cahil olmamak lazımdır. Türkiye'nin siyasi anane ve geleneği bilmem ne çorbasına benzetildi. Herkes çerkisinin direğine tutunmuş diğerine küfür iftira ateşi açıyor. Gelecek nesilleri siyaset örneği verirken iftira ve hakaretten başka bir şey gösteremeyeceğiz. Velhasıl siyasetin daha doğrusu mücadelenin usulü adileşti, edası (söylemi) adileşti ve bu asaletten mahrum curcunaya karışıklığa demokrasi denildi" diyerek Rahmetli Dündar Taşer görüşlerini açıklamıştır.

Kıymetli okuyucularım.
27 Mayıs ile ilgili iki sözün (bu iki söz merhum Menderes'e atfedilmiştir) darbenin ana sebebidir. Birincisi 'Battalgazi Ordusu' ifadesidir. İkincisi 'subayların yataklarından emir erlerini çıkaracağız' cümlesidir. Bu iki söz 5 bin yıllık Türk Ordusunu, şeref ocağını rahatsız etmiştir. DP ile Ordu arasındaki bağlar kopmuştur. Sözün sahibi sonradan DP'den ihraç edilse bile darbeye engel olamamıştır.
Bakınız Dündar Taşer'in Büyük Türkiye'si sayfa 137-138. Günümüz siyasetçilerinin bunlardan ibaret ve ders alması lazım diye düşünüyorum.

DEVAM EDECEK

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat