MAHMUDİYE KÖYÜ'NDEN BEREKET FIŞKIRACAK

Yenişehir 16 Ocak 2023 11:32
Videoyu Aç MAHMUDİYE KÖYÜ'NDEN BEREKET FIŞKIRACAK
A
a

Yenişehir Çiçeközü Köyü'ndeki sulama barajından komşu köy Mahmudiye'ye de su taşıyacak olan hat ve yapıların inşası için DSİ ve firma yetkilileri arasında sözleşme imzalandı. 

 YER TESLİMİ ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA
DSİ Bölge Müdürü Murat Şayan ile müteahhit firma yetkilileri arasında imzalanan sözleşme gereği 10 gün içinde yer teslimi yapılacak ve sulama barajından suyu taşıyacak olan hatlarla hidrantların inşasına geçilecek. Çiçeközü Muhtarı Nizamettin Silahlı ile Mahmudiye Muhtarı Mustafa Özgöven de imza törenine katıldı.
 
"22 BİN DÖNÜM SUYA KAVUŞACAK"
Çiçeközü Köyü olarak 3 yıl önce sulama barajından arazileri sulamaya başladıklarını, geçen yıl da Karaamca Köyü'nün sulama suyuna kavuştuğunu hatırlatan Çiçeközü Muhtarı Silahlı, bu çalışmanın tamamlanmasıyla 3 köye ait toplam 22 bin dönümlük araziye su götürülmüş olacağını kaydetti.
 
"2'NCİ ÜRÜN EKİLEBİLECEK"
Köyünün 11 bin dönüm arazisinin suya kavuşacağını vurgulayan Mahmudiye Muhtarı Mustafa Özgöven ise "Köyümüzde buğday, arpa ve ayçiçeği ekimi yapılıyor. Ancak su geldiğinde biberden domatese, mısırdan taze fasulyeye kadar ürünler yetiştirebileceğiz. Ayrıca 2. ürün de ekebileceğiz" dedi.
 
Yenişehir Çiçeközü Köyü'nde inşa edilen sulama barajından komşu Mahmudiye Köyü'ne de su götürecek olan hatlarla yapıların inşasına ilişkin sözleşme imzalandı. DSİ Bölge Müdürü Murat Şayan ile müteahhit firma yetkilileri arasında imzalanan sözleşme gereği 10 gün içinde yer teslimi yapılacak ve sulama barajından suyu taşıyacak olan sistemin inşasına geçilecek.
Çiçeközü Muhtarı Nizamettin Silahlı ile Mahmudiye Muhtarı Mustafa Özgöven de imza törenine katıldı.
Çiçeközü Köyü olarak 3 yıl önce sulama barajından arazileri sulamaya başladıklarını, geçen yıl da Karaamca Köyü'nün sulama suyuna kavuştuğunu hatırlatan Çiçeközü Muhtarı Silahlı, bu çalışmanın tamamlanmasıyla 22 bin dönümlük araziye su götürülmüş olacağını kaydetti. Silahlı, "Çiçeközü 8 bin, Karaamca ise 3 bin dönüm arazisini sulama barajından sağladığı suyla işliyor. Mahmudiye Köyü'nün ise 11 bin dönüm arazisine su götürülecek. Böylece sulama barajından 3 köyün toplam 22 bin dönüm arazisine su taşınmış olacak" dedi.
Mahmudiye için hat çekileceğini, hidrant ve sanat yapılarının inşa edileceğini ifade eden Çiçeközü Muhtarı Nizamettin Silahlı, sözlerini şöyle tamamladı: "Yenişehir Çiçeközü Göleti Mahmudiye Sulaması İkmali İşinin sözleşmesi Bölge Müdürümüz Murat Şayan ve firma yetkilisi arasında imzalandı. Söz konusu iş kapsamında çeşitli çap ve basınç sınıflarında boru ve özel parçaların temini ve döşemesi, sulama şebekesi üzerindeki 216 adet sanat yapısının ve daimi teçhizatları ile birlikte inşası için gerekli tüm imalatların yapılması sağlanacak" dedi.
Köyünün 11 bin dönüm arazisinin suya kavuşacağını vurgulayan Mahmudiye Muhtarı Mustafa Özgöven ise şunları kaydetti: "Yıllardır girişimlerini yaptığımız Çiçeközü Mahmudiye sulama projesinin ihalesi kasım ayında yapılmıştı. Önceki gün itibariyle müteahhit firma ile sözleşme imzalandı.10 gün içinde yer teslimi yapılıp mart ya da nisan itibarı ile inşaat çalışmalarına başlanacak. Mahallemize hayırlı olsun. Köyümüzde buğday, arpa ve ayçiçeği ekimi yapılıyor. Ancak su geldiğinde biberden domatese, mısırdan taze fasulyeye kadar sulu tarım ürünleri yetiştirebileceğiz. Ayrıca kuru tarım ürünleri ekmeyi sürdürenler de suyun nimetlerinden yararlanacak. Örneğin 600 kilo buğday alınan bir araziden 800 kiloya kadar buğday elde edilebilecek. Bunların yanında 2. ürün de ekebileceğiz. Buğdayın hasadının ardından herhangi bir sebzenin ekimini de yapabileceğiz."
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat