KURTULUŞ COŞKUSU FESTİVALLE BİRLEŞİYOR

Yenişehir 3 Eylül 2022 17:16
Videoyu Aç KURTULUŞ COŞKUSU FESTİVALLE BİRLEŞİYOR
A
a

Yenişehir’de, Yunan İşgalinden Kurtuluşun 100. Yıldönümü ve hasat coşkusu, geleneksel Altın Biber Festivaliyle bir arada yaşanacak.

BU AKŞAM MEVLİTLE BAŞLIYOR
Etkinlikler bu akşam Hatuniye Camii'nde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile ilçemizde ve ülkemizde şehit düşenler için Mevlid-i Şerif okunmasıyla başlayacak.
 
"3 GÜN BOYUNCA DEVAM EDECEK"
Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, "3-6 Eylül tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz Geleneksel Altın Biber Festivali’nde hem ilçemizin Yunan İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı Kutlamaları yapılacak hem de hasat coşkusu yaşanacak" diye konuştu.
 
"ÜNLÜ SANATÇILAR KATILACAK"
Bu yıl dolu dolu bir festival programı hazırladıklarını anlatan Başkan Aydın, "Yenişehir Belediyesi olarak, festival programı kapsamında ünlü sanatçılardan Muazzez Ersoy’u 4 Eylül, Kıraç’ı 5 Eylül, Eypio ve Irmak Arıcı'yı ise 6 Eylül’deki konserlerle ilçe halkımızla buluşturacağız" dedi.
 

Yenişehir'de düşman işgalinden kurtuluş ve festival coşkusu bir arada yaşanacak. Yenişehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikler bu akşam Hatuniye Camii'nde mevlit okunmasıyla başlayacak. Etkinlikler 3-6 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.
Geçen yıl festivalin salgın nedeniyle iptal edildiğini hatırlatan Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, şunları kaydetti: “Bu yıl dolu dolu bir festival programı hazırladık. Her karış toprağında Osmanlı Devleti’nin banisi Osman Gazi ve silah arkadaşları Akçakoca, Abdurrahman Gazi, Hasan Alp, Konur Alp, Turgud Alp, Aygud Alp, Gündüz Alp, Saltuk Alp, Köse Mihal, Samsa Çavuş ve Kara Ali gibi nice yiğitlerin ayak izleri olan ‘Kökşehir’ Yenişehir’de; bu sene hem düşman işgalinden kurtuluşumuzun 100. yılını hem de hasat mevsiminin coşkusunu Altın Biber Festivali’yle bir arada yaşayacağız. Tarih ve tarım diyarı ilçemizde hem geçmişle geleceği buluşturmanın gayretindeyiz hem de tarımsal üretimle Bursa ve ülke ekonomisine daha fazla katma değer sağlamanın mücadelesindeyiz. Özellikle çiftçimizi doğrudan pazarla buluşturmak amacıyla attığımız adımlar, üreticimiz gibi tüketicimizi de mutlu etti. İşte bu gayret ve mücadelemizin bir nişanesi olarak bu yıl düzenleyeceğimiz festivalimiz; 3 Eylül 2022 Cumartesi günü Hatuniye Camisi’nde Osmanlı Devleti gibi ilçemizin de kurucusu olan Osman Gazi ve silah arkadaşlarıyla Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile bütün şehitlerimiz için okunacak mevlidi şerifle başlayacak.”
 7. Altın Biber Festivali’nin kortej yürüyüşünün 04 Eylül 2022 Pazar günü saat 17.30’da Atatürk Heykeli’nden başlayarak Derviş Eroğlu Bulvarı’nda tamamlanacağını ifade eden Başkan Aydın, “Burada Yenişehir’imize özgü biber stantları ile ilçemizin düşman işgalinden kurtuluş kutlamaları çerçevesinde düzenlediğimiz 4 Mevsim Yenişehir Fotoğraf Yarışması’nda derece ve mansiyona layık bulunan fotoğrafların sergi açılışını gerçekleştireceğiz. Açılışı atlı ve yaya okçuluk ekibi ile halk oyunları gruplarının gösterileri izleyecek. Gecenin finalinde ise Sanatçı Muazzez Ersoy’un konserini gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

05 Eylül 2022 Pazartesi günü ilçede toplu sünnet şöleni gerçekleştireceklerini ve aynı gün akşam saatlerinde ünlü sanatçı Kıraç’ı Yenişehir halkıyla buluşturacaklarını belirten Başkan Aydın sözlerini şöyle tamamladı: “06 Eylül 2022 Salı günü ise programa; Yenişehir’in düşman işgalinden kurtuluşu nedeniyle ilçe kaymakamlığımızda düzenlenecek tebriklerin kabulü ile başlayacağız. Ardından kurtuluşun eski belediye meydanımızda canlandırılmasını yapacağız. Festival programının kapanışını ise aynı gün yine Derviş Eroğlu Bulvarı’ndaki Eypio ve Irmak Arıcı konseriyle gerçekleştireceğiz."

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

uludağ elektrik 8.ay