Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

KOYUNHİSAR ZAFERİ COŞKUYLA KUTLANDI

Yenişehir 29 Temmuz 2021 11:54
Videoyu Aç KOYUNHİSAR ZAFERİ COŞKUYLA KUTLANDI
A
a

719 yıl önce Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu pekiştiren, Osman Gazi'ye Bursa’nın yollarını açan Koyunhisar Zaferi kutlandı. Aydoğdu Bey'in de anıldığı etkinlikte Türk Yıldızları'nın Yenişehir semalarındaki gösteri uçuşu ilgiyle izlendi.

ÖZEL HABER: ERTAN ADANA
YENİŞEHİRLİLER İLGİ GÖSTERDİ

Yenişehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte Koyunhisar Zaferi ve Aydoğdu Bey'i Anma Programı yoğun ilgi gördü. İznik Caddesi üzerindeki Belediye Sosyal Tesisleri'nde bir araya gelen Yenişehirli yöneticiler ve vatandaşlar, Türk Yıldızları'nın gösterisi uçuşunu ilgiyle izlediler. Kimi vatandaşlar, çocuklarıyla birlikte geldiği etkinlikte günün anısına bol bol fotoğraf çekmeyi de ihmal etmediler.


 
KOYUNHİSAR'DA MEVLİT OKUNDU
Belediye Sosyal Tesisleri'nin bahçesinde konuklara ikramda bulunulmasının ardından Koyunhisar Savaşı'nın yapıldığı ve Aydoğdu Bey'in türbesinin bulunduğu Koyunhisar Köyü'ne geçildi. Burada köy camiinde Mevlid-i Şerif okundu. Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, etkinliğe destek veren Milli Savunma Bakanlığı ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ve katılanlara teşekkür etti.


 

 
Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun ilk adımı olarak kabul edilen
Osman Gazi ve Alplerinin Bizans İmparatorluğu’na karşı elde ettiği
Koyunhisar Zaferi’nin 719. yıldönümü törenlerle kutlandı. 27 Temmuz
1302’deki zaferde Osman Gazi’nin şehit düşen yeğeni Aydoğdu Bey’in de
dualarla anıldığı programda, Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda konuşlu
dünyada süpersonik savaş uçaklarıyla gösteri yapabilen tek akrotim olan
Türk Yıldızları, nefes kesen bir gösteriye imza attı.GÖKYÜZÜNE AY-YILDIZ
İlçe halkının zafer coşkusuna ortak olduğu kutlamalar, öğle saatlerine doğru gökyüzündeki milli takımımız Türk Yıldızları’nın Yenişehir semalarına Ay-Yıldız çizmesiyle başladı. Binlerce vatandaşın alkışlarla karşılık verdiği Türk Yıldızları, 20 dakika kadar kaldıkları Yenişehir semalarında, ters tırmanış ve dönüş, iniş takım kesişimi, çift kesişim, iniş takımları terste selamlama, tip ucu ve üç boyutlu sema hareketlerini sergiledi. Hasat mevsimindeki Yenişehir Ovası’ndaki çiftçilerin de büyük bir gururla izlediği gösteriler sonrası bir konuşma yapan Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Hava Kuvvetleri yetkililerine teşekkür etti.Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘İstikbal göklerdedir’ sözünü hatırlatan Başkan Aydın, “7 gün önce Kıbrıs Barış Harekatı’nın, 3 gün önce de devletimizin tapusu olan Lozan Antlaşması’nın yıldönümünü kutladık. Bugün ise Koyunhisar Zaferi’nin yıldönümünü kutluyoruz. Hepimizi gururlandıran ve geleceğe güvenle bakmamızı sağlayan Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve ordumuzun gözbebeği olan Türk Yıldızları’nın komuta kademesine ve bütün pilotlarına teşekkür ediyorum” dedi.DUALAR AYDOĞDU BEY’E
Türk Yıldızları gösterisinin ardından program, 719 yıl önce Koyunhisar’daki savaşta şehit düşen Osman Gazi'nin kardeşi Gündüz Bey'in oğlu Aydoğdu Bey’in türbesi başındaki anma töreniyle devam etti. Burada türbesi başında dualarla anılan Aydoğdu Bey gibi dünden bugüne şahadet şerbetini içen bütün şehitler adına Koyunhisar Camisi’nde mevlidi şerif okundu. Kutlama ve anma programına TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili ve Bursa Milletvekili Refik Özen, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Murat Demir, Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu, Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, Garnizon ve Hava Meydan Komutanı Hv. Trf. Albay Kadri Bahtiyar, İlçe Jandarma Komutanı Erdal Aktaş, MHP İl Başkanı Cihangir Kalkancı, Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Selim Yolgeçen, AK Parti Yenişehir İlçe Başkanı Fikret Hatipoğlu, MHP Yenişehir İlçe Başkanı Arif Eren, MHP Gemlik İlçe Başkanı Mehmet Emin Özcanbaz, Saadet Partisi Yenişehir İlçe Başkanı Adem Beyazıt ve CHP İlçe Başkanlığı adına Başkan Yardımcısı Emre Çevik’in yanı sıra ilçedeki kamu kurum ve kuruluşları ile meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.KOYUNHİSAR SAVAŞI
Bu arada, tarihi kayıtlara göre Yenişehir Ovası’ndaki Bafeus/Koyunhisar Muharebesi, 18 Temmuz ve 27 Temmuz 1302 tarihleri arasında bugünkü Yenişehir’in Koyunhisar Köyü sınırlarında Osmanlı Beyliği ile Bizans İmparatorluğu'nun ilk savaşı olarak geçiyor. Osman Gazi komutasındaki Alplerin, Bizans’ın Müzolon komutasındaki ordusunu darmadağın ettiği Koyunhisar Zaferi, beylikten devlete ilk adımını atan Osmanlı’ya Bursa’nın Edirne’nin ve İstanbul’un kapısını açtı. "Tarihçilerin Kutbu" olarak nitelendirilen merhum Prof. Dr. Halil İnalcık, bu müthiş zafer için “Osmanlı Devleti’nin kuruluşu bu muharebeyle başlamıştır” yorumunu yapmıştı.
Kaynak : ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı