Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

Koyun yününden vazgeçemiyorlar

Yenişehir 19 Haziran 2021 11:03
Videoyu Aç Koyun yününden vazgeçemiyorlar
A
a

Yenişehir'de 1,5 ay süren koyun kırkımı çalışmaları tamamlandı. Koyun kırkımından elde edilen yünler ev ve avluların kuruluklarına asılarak havalanmaya bırakılıyor.ÖZEL HABER: KAAN KOÇAK
"KOYUN YETİŞTİRİCİLİĞİ YAYGIN"

Eski yaşam biçimlerine ait bazı alışkanlıklar özellikle köylerde hâlâ sürdürülmeye çalışılıyor. Alışkanlıklarından vazgeçemeyenler, büyüklerinden gördüklerini yaşatmaya devam ediyorlar.
Yenişehir Marmaracık Köyü sakinleri de yoğun olarak koyun yetiştiriciliği yapılıyorlar. Muhtar Mithat Arı, koyunlardan elde ettikleri yapağılardan artık yün çorap ve kazak örülmediğini, ancak yatak, yorgan ve yastık doldurulduğunu anlattı.

 

"YAZIN SERİN KIŞIN SICAK TUTAR"

Koyun kırkımından elde ettikleri yünleri, evlerin avlularındaki kuruluklara asarak havalandırdıklarını söyleyen Muhtar Arı, "Evlerin bahçe ve çatılarında yünleri iplere mandallarla tutturarak asıyoruz. Yün yatakta uyumak gibisi yoktur, insan çok rahat eder. Ayrıca, yazın serin, kışın ise sıcak tutar" diyen Arı, "Her ne kadar kullanımı epey azalsa da kıymetini bilenler, yünden vazgeçemiyorlar" diye konuştu.


 
     Koyun kırkımından elde edilen yünler, bugünlerde evlerin kuruluklarına iplerle asılarak kurutulmaya bırakılıyor. Köylerde evlerin bahçe ve çatılarına iplere mandallarla tutturulmuş yünler dikkat çekiyor.
     Yenişehir Marmaracık Köyü'nde de yoğun biçimde koyun yetiştiriciliği yapılıyor. Muhtar Mithat Arı, artık yün çorap ve kazak örülmediğini, ancak yatak, yorgan ve yastık doldurulduğunu anlattı. Arı, "Yün yatakta uyumak gibisi yoktur, insan çok rahat eder. Ayrıca, yazın serin, kışın ise sıcak tutar" dedi.
     30 yıl öncesine kadar koyun yününün revaçta olduğunun altını çizen Arı, "Örneğin, kız istemeye gelen aileden altın ve ev eşyası gibi talepler arasında yün de vardı. Erkek tarafı, düğün öncesi yünleri getirir, kız tarafı da bu yünlerden yatak, yorgan doldurur, çorap ve kazak örerdi" diye konuştu.
     Koyun yetiştiricilerinin elde ettikleri yünleri köylerindeki komşulara ya da tüccara sattığını söyleyen Arı, "Her ne kadar kullanımı epey azalsa da kıymetini bilenler, yünden vazgeçemiyorlar" diye konuştu.

 
Kaynak : ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı