Kış lastiği denetimleri başladı

3.Sayfa Haberleri 2 Aralık 2021 13:01
Videoyu Aç Kış lastiği denetimleri başladı
A
a

Bursa'da trafik ekipleri tarafından kış lastiği denetimi yapıldı.

Bursa ve bağlı ilçelerde belediye hudutlarında şehir içi yolcu ve yük taşımacılığında kış lastiği mecburiyeti 1 Aralık 2021-01 Mart 2022 tarihleri arasında uygulanacak. Belirtilen tarihlerde Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenli olarak denetim yapılacağı öğrenildi. Denetimlerde yolcu veya eşya taşıyan kamyon, kamyonet, minibüs çekici, tanker, otobüsler ve ticari otomobillerde kış lastiği şartı aranacağı belirtildi. Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki bütün lastiklerinin kış lastiği olması, kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliğinin 4 milimden, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda ise 1,6 milimden az olmaması şartları arandığı belirtildi.

Mevzuata uygun şekilde kış lastiği bulundurmayan araçlara 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 65/a maddesi gereğince 846 TL para cezası kesilecek. Bursa'nın birçok noktasında trafik ekipleri tarafından kurulan uygulama noktalarında araçlar durdurularak kış lastiği konusunda bilgilendirmede bulunuldu. Kış lastiği takmayan sürücülere ise 846 lira para cezası kesildi.

Mevsimine uygun lastik kullanımının öneminden bahseden Işıldak Oto lastik satış ve servis yetkilisi Hakkı Işıldak, Araçlarda kayma, lastik aşınması, aşırı lastik kokusu, güvenli sürüş gibi problemler ile servise gelen müşterilerimizin şikayet sebebi lastiklerin mevsime uygun kullanılmaması oluyor'' dedi. Sürücülere çağrıda bulunan Hakkı Işıldak, ''Özellikle güvenli sürüş için mevsimine göre ve araçlara tavsiye edilen ölçülerde lastik kullanımı hayati önem taşıyor” dedi.

 
Kaynak : İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı