Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

Isparta'dan Yenişehir'e tahin helvanın öyküsü

Yenişehir 10 Temmuz 2021 14:25
Videoyu Aç Isparta'dan Yenişehir'e tahin helvanın öyküsü
A
a

Yenişehir'de asırlık damak tatları dededen toruna yaşatılıyor. 1916 yılında büyük dedesi Ali Usta'nın başlattığı helva imalâtını, bugün torunu Figen Erbaş sürdürüyorÖZEL HABER: ERTAN ADANA
"YAPAMAZSIN DEDİLER, AMA BEN ALDIRMADIM"

100 yıllık mazisi olan helvacı dükkânının işletmesini babasından devraldığını belirten Figen Erbaş, imalatı 1 asırdır aynı lezzet ve kalitede sürdürdüklerini anlattı. Çevresindekilerin ilk günlerde, başarılı olacağına ilişkin kuşkular taşıdığını söyleyen Erbaş, "Fiziki güçlüklerine rağmen, bu işin üstesinden gelmeye çalışıyorum. Başta babam olmak üzere, annem, ablam ve eniştemin destekleriyle kendimi kanıtlamasını bildim. Kısa sürede epey yol aldım ve kendime güvenim arttı" diye konuştu.

"DEDEM 1918 YILINDA DÜKKÂNI AÇMIŞ"
Çocukluğundan beri helva imalatçılığı yaptığını vurgulayan Cengiz Erbaş ise kızı Figen'in helva imalatçılığındaki üstün gayretinin onu başarıya taşıdığını belirtti. 1916 yılında dedesi Ali Usta tarafından ilçede başlatılan tahin helva imalatçılığının 4. kuşak aile üyeleri tarafından sürdürüldüğünü kaydeden Erbaş, "Isparta Şarkikaraağaç'ta dedelerimiz, yaylaya çıkarlar, kışın da Yenişehir'e koyun satmaya gelirlermiş. Dedem burada, iyi bildiği helvacılık işine girmeye karar vermiş. 1916 yılında başlamış imalata ve 1918 yılında bu dükkânı açmış" dedi.


 
Yenişehir'de asırlık damak tatları dededen toruna yaşatılıyor. 1916 yılında büyük dedesi Ali Usta'nın başlattığı helva imalatını, torunu Figen Erbaş sürdürüyor.
     100 yıllık mazisi olan helvacı dükkânının işletmesini babasından devraldığını belirten Figen Erbaş, imalatı 1 asırdır aynı lezzet ve kalitede sürdürdüklerini anlattı. Çevresindekilerin ilk günlerde, başarılı olacağına ilişkin kuşkular taşıdığını söyleyen Erbaş, "Fiziki güçlüklerine rağmen, bu işin üstesinden gelmeye çalışıyorum. Kısa sürede epey yol aldım ve kendime güvenim arttı" diye konuştu.

"İŞİ ÇEKİP ÇEVİRMEK BANA KALDI"
     Helva yapımının aşamalarına çocuk yaşlardan itibaren tanıklık ettiğini ve bu sayede yabancılık çekmediğini vurgulayan Erbaş, üretimin içinde olmanın, kendisini iyi hissettirdiğine dikkat çekti. Erbaş, "Babam Cengiz Usta, 80 yaşına ulaştı. İşi çekip çevirmek de bana kaldı. İlk günlerde 'yapamazsın, edemezsin' demelerine aldırmadım. Başta babam olmak üzere, annem, ablam ve eniştemin destekleriyle kendimi kanıtlamasını bildim" dedi.
     Tahin helvasının, susamdan elde edilen sıvı tahin, çöven suyu ve şekerin karılarak yapıldığını dile getiren Erbaş, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu şekilde hazırlanan helva yüzde 100 doğaldır, gönül rahatlığıyla yiyebilir, ikram edebilirler. Çağımızın pastane kültürüne alternatif olarak geleneksel helvanın yeni nesillere aktarılması, tanıtılması ve bu kültürümüzün devam ettirilmesini istiyoruz."

DÜKKÂNI 4. KUŞAĞA DEVRETTİ
     Çocukluğundan beri helva imalatçılığı yaptığını vurgulayan Cengiz Erbaş ise, kızı Figen'in helva imalatçılığındaki üstün gayretinin onu başarıya taşıdığını belirtti. 1916 yılında dedesi Ali Usta tarafından ilçede başlatılan tahin helva imalatçılığının 4. kuşak aile üyeleri tarafından sürdürüldüğünü kaydeden Erbaş, "Yenişehir'de helva imalatını başlatan 1874 doğumlu dedeme Ali Usta derlerdi. Yörükmüşüz. Isparta Şarkikaraağaç'ta dedelerimiz, yaylaya çıkarlar, kışın da Yenişehir'e koyun satmaya gelirlermiş. Dedem burada, iyi bildiği helvacılık işine girmeye karar vermiş. 1916 yılında başlamış imalata ve 1918 yılında bu dükkânı açmış. Helvacılık, dedem Ali Usta'dan babam Tahsin Usta'ya, ondan bana, benden de kızım Figen'e geçmiş oldu" diye konuştu.
     Eskiden helvaların düğün derneklerde konuklara ikram edildiğini anlatan Erbaş, "Köpük helvasının üstüne sıvı tahin döküp, ceviz serpiyorduk. Üstüne evlenecek damat ve gelinin adlarını yazıp kız evine gönderiyorduk. Bu gelenekler oldukça azaldı. Ancak tahin helvalar, Yenişehirliler tarafından günümüzde de Bursa, İstanbul ve Ankara gibi illere hediye olarak gönderiliyor" dedi.
     Yenişehir Muhtelif Esnaf Odası Başkanı Fahrettin Bilgit ise, imal edilen helvaların ayrıca ilçe dışından gelenler tarafından beraberlerinde götürüldüğünü belirterek, "Cengiz Usta ilçemizin bir markasıdır. Hem çırak hem kalfa olarak kızı Figen'i yetiştirmektedir. Figen'e, büyük dedesinden miras kalan bu mesleği en iyi biçimde yapacağı konusunda güveniyoruz" diye konuştu.

 
Kaynak : ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı