Bursa Büyükşehir Belediyesi Site Üstü

İçme suyu sorununda Büyükşehir devrede

Yenişehir 24 Ağustos 2021 14:50
Videoyu Aç İçme suyu sorununda Büyükşehir devrede
A
a

Bursa Büyükşehir Belediyesi, içme suyu kaynağı yetersiz gelen Yenişehir Çiçeközü Köyü'nde çalışmalara başladı. Başka bir kaynağın suları hat çekilerek ana depoya aktarılacak.

ÖZEL HABER: ERTAN ADANA
"MEVCUT KAYNAK İHTİYACA YETMİYOR"

Son yıllarda içme suyu kaynağının özellikle yaz aylarında ihtiyacı karşılamadığı Çiçeközü Köyü'nde Büyükşehir Belediyesi devreye girdi. Tespit edilen yeni bir su kaynağından alınan numunelerin tahlil sonuçlarının kaliteli ve içilebilir olduğunun anlaşılması üzerine çalışmalara başlandı. Köye gelen Büyükşehir Belediyesi ekipleri bulunan yeni içme suyu kaynağından elde edilecek suları ana depoya ulaştıracak olan hattı döşeme çalışmalarına başladı.
 
"ÇALIŞMALAR 15 GÜNDE TAMAMLANACAK"
320 haneli köyde toplam 500 kişinin yaşadığını belirten Çiçeközü Muhtarı Nizamettin Filiz, hafta sonları düğün, sünnet gibi cemiyetlerle ve bayramlarda su tüketiminin daha da arttığına işaret etti. Filiz, "Yeni içme suyu kaynağından başlayarak depoya kadar yeni bir hat döşenecek. Yanı sıra mevcut su kaynağının da eskimiş olan hatları da yenilecek. İki ayrı bölgedeki çalışmaların 15 gün içinde tamamlanması hedefleniyor" diye konuştu.
 
     Bir süredir iki içme suyu sıkıntısı çeken Yenişehir Çiçeközü köylülerinin sorununa Büyükşehir Belediyesi çare oluyor. Köye gelen Bursa Büyükşehir Belediyesi ekipleri, yeni bir içme suyu kaynağından alınacak suyu, çekilen hatla köyün ana içme suyu deposuna aktaracak. Ekipler köyde çalışmalarına başladılar."KOCAKUYU MEVKİİ'NDEN KÖYE SU GETİRİLECEK"
     Köyün içme suyunun Kaynaklar Mevkii'nden sağlandığını belirten Çiçeközü Muhtarı Nizamettin Filiz, bu su kaynağının suyunun tamamen azaldığını belirtti. Bu nedenle köyde içme suyu sıkıntısı çekilmeye başlandığını anlatan Muhtar Filiz, Büyükşehir Belediyesi'nin soruna el attığını kaydetti. Muhtar Filiz, "Köyün Kaynaklar Mevkii'ndeki su kaynağının suyu tamamen azaldı. Kocakuyu Mevkii'ndeki su kaynağından alınacak sular, çekilecek hat ile ana depoya ulaştırılacak. Bu arada çalışmalarda " diye konuştu."KALİTELİ VE İÇİLEBİLİR SU KAYNAĞI BULUNDU"
     Köye 2 bin 800 metre uzaklıktaki kaynaktan sağlanacak suyun getirileceği hattın döşenmesinin yanı sıra dinamo ve pompa sisteminin de kurulacağını ifade eden Filiz, eski su kaynağının hattının da yenileceğini söyledi.
     320 haneli köyde toplam 500 kişinin yaşadığını vurgulayan Muhtar Filiz, hafta sonları düğün, sünnet gibi cemiyetlerle bayramlarda su tüketiminin daha da arttığına işaret etti. Muhtar Filiz, "Yeni içme suyu kaynağından daha önce alınan numunelerin tahlili sonucu bu su kaynağının kaliteli ve tüketilebilir olduğu anlaşıldı. Hemen ardından da çalışmalara başlandı. Çalışmaların 15 gün içinde tamamlanması hedefleniyor" diye konuştu.

 
Kaynak : ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce, Yenişehir'in en büyük sorunu nedir?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Belediye Covid İlanı