Yenişehir'in 10 köyüne salça çıkarma makinesi

Kategori: Yenişehir - Tarih: 25 Ağustos 2021 15:20
Yenişehir'in 10 köyüne salça çıkarma makinesi

Yenişehir Belediyesi ile Bursa Hayvancılığı Geliştirme Birliği Başkanlığı'nın (HAGEL) aldığı 10 adet salça makinesi köy muhtarlarına teslim edildi.

ÖZEL HABER: KAAN KOÇAK
"ÇİFTÇİMİZİN ALIN TERİ KARŞILIKSIZ KALMASIN"

Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, "Makinelerimizin 5’ini Yenişehir Belediyesi olarak biz aldık. Diğer 5’ini ilçemize kazandıran HAGEL Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş’a teşekkür ediyoruz. Osmanlı Devleti’nin ilk başşehri, tarım diyarı ilçemizde binlerce dönüm arazide domates ekimi de yapıyoruz. Biberimiz kadar domatesimizle de iddialıyız. Bu nedenle ‘çiftçimizin alın teri karşılıksız kalmasın’ dedik ve pazara ulaşamayan domatesin salça olarak yeni bir ekonomik değere dönüşmesi yönünde bu adımı attık” dedi.ÇELİK: ÇİFTÇİMİZE DESTEKLER SÜRECEK
Törene Kırsal Kalkınma Hizmetler Daire Başkanı Düşünsel Şentürk’le birlikte katılan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Süleyman Çelik de Bursa’da tarımsal üretim kalitesinin artırılması ve marka değeri yüksek alternatif ürünlerin bölgeye kazandırılması amacıyla çiftçiye sağladıkları destekleri sürdüreceklerini söyledi. Törende söz alan muhtarlar ise çiftçinin ve üreticinin her sorunuyla ilgilenen, tarımsal üretim konusundaki bütün taleplerini dikkate alan Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın’a teşekkür etti.


 
Kısa adı HAGEL olan Bursa Hayvancılığı Geliştirme Birliği Başkanlığı ile Yenişehir Belediyesi’nin aldığı 10 adet salça makinesi ilçedeki 10 köyün muhtarına teslim edildi.

Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, “Biberimiz kadar domatesimizle de iddialıyız. Çiftçimizin alın teri karşılıksız kalmasın dedik ve pazara ulaşamayan domatesin salça olarak yeni bir ekonomik değere dönüşmesi yönünde bu adımı attık” dedi.
Yenişehir Belediyesi’nin çiftçinin mahsulünü doğrudan pazara ulaştırması gibi elinde kalan ürünü de ekonomik bir değere dönüştürme konusundaki projelerine yeni bir halka daha eklendi. Kooperatifleşmeye önem veren, mevcut kooperatiflerin tarımsal teknoloji altyapısını iyileştiren, BEBKA ve HAGEL ile bu yönde birçok çalışmaya imza atan Davut Aydın başkanlığındaki belediye yönetimi, domates üretiminin yaygın olduğu Toprakocak, Ebeköy, Yarhisar, Akdere, Burcun, Selimiye, Aydoğdu, Çeltikçi, Kıblepınar ve Karabahadır Köylerine 1’er adet salça makinesi temin etti.Toplam 10 salça makinesinin köy muhtarlarına teslim edildiği törende konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, “Makinelerimizin 5’ini Yenişehir Belediyesi olarak biz aldık. Diğer 5’ini ilçemize kazandıran HAGEL Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş’a teşekkür ediyoruz. Osmanlı Devleti’nin ilk başşehri, tarım diyarı ilçemizde binlerce dönüm arazide domates ekimi de yapıyoruz. Biberimiz kadar domatesimizle de iddialıyız. Bu nedenle ‘çiftçimizin alın teri karşılıksız kalmasın’ dedik ve pazara ulaşamayan domatesin salça olarak yeni bir ekonomik değere dönüşmesi yönünde bu adımı attık” dedi.
 
"ÇİFTÇİMİZ VEFALIDIR"

“Yenişehir çiftçisi vefalıdır. Her yapılan hizmetin karşılığını üreterek, daha çok çalışarak verir” diyen Başkan Davut Aydın, “Salça yapımı sırasında üreticimize zaman kazandıracak ve hijyenik koşullarda üretim yapabileceği bu makineleri 10 köy muhtarımıza teslim ediyoruz. Köylümüzde sırayla kullanacak. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.Törene Kırsal Kalkınma Hizmetler Daire Başkanı Düşünsel Şentürk’le birlikte katılan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Süleyman Çelik de Bursa’da tarımsa üretim kalitesinin artırılması ve marka değeri yüksek alternatif ürünlerin bölgeye kazandırılması amacıyla çiftçiye sağladıkları destekleri sürdüreceklerini söyledi.
Törende söz alan muhtarlar ise çiftçinin ve üreticinin her sorunuyla ilgilenen, tarımsal üretim konusundaki bütün taleplerini dikkate alan Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın’a teşekkür etti.

 
Kaynak : ÖZEL HABER

http://www.yenisehiryorem.com/haberprint/yenisehir-in-10-koyune-salca-cikarma-makinesi-67659.html