TARIMDA PLANLI ÜRETİME GEÇİLMELİ

Kategori: Yenişehir - Tarih: 14 Eylül 2022 12:26
TARIMDA PLANLI  ÜRETİME GEÇİLMELİ

Planlı üretim modeline dikkat çeken Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, sahada uygulanabilir bir planlı üretim modelinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

"ÜRÜNE PAZAR BULUNAMIYOR"
Çiftçilerin bazı dönemler bazı ürünlerine alıcı bile çıkmadığını vurgulayan Aktaş, "Örneğin geçen yıllarda 15-20 bin dönüm alana ekimi yapılan domatesin üretildiği alanlar 8 bin dönüme kadar geriledi. Çiftçi, ürününü satacak pazar bulamıyor" dedi.
 
"BİBERDE DE UYGULANMALI"
Biber çeşitleri için de planlı ekim modelinin uygulanması gerektiğine işaret eden Aktaş, üretim alanlarının arttığını vurguladı. Aktaş, "Ülkemizde birçok bölgede biber yetiştirilmeye başlandı. Tüketim de artmıyor. Yenişehir Ovası'nda ise biber yetiştiriciliği aynı yoğunlukta sürüyor" diye konuştu.
 
"ÜRETİM İHTİYACA GÖRE OLMALI"
Aktaş, "Çiftçimizin alın terinin karşılığını alabilmesinin yolu planlı üretimden geçiyor. Ülke genelinde bir ürünün ne kadar alanda yetiştirileceği iç piyasa ve ihracatın ihtiyacı göz önüne alınarak belirlenmelidir. Planlama kapsamında üretim yapan çiftçilere destek desteği verilmelidir" diye konuştu.
 
 
1) Aktaş, tarımsal üretimde çeşit ve miktarın iç ve dış piyasa koşullarına ve taleplerine göre belirlenmesi gerektiğini söyledi.
 
2) Planlı üretim modeli sayesinde piyasadaki dalgalanmaların ve belirsizliklerin giderilebileceğini belirten Aktaş, böylece hem üreticinin hem tüketicinin korunabileceğini vurguladı.
 

http://www.yenisehiryorem.com/haberprint/tarimda-planli--uretime-gecilmeli-138187.html