Kayar: Kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz

Kategori: Yenişehir - Tarih: 7 Ekim 2021 14:02
Kayar: Kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz

29 Ekim Kadınları Derneği Yenişehir Şube Başkanı Serpil Kayar, 31 yıl önce evine gönderilen kitap paketi içine yerleştirilen bombayla katledilen İslam Tarihçisi Doç. Dr. Bahriye Üçok'un bugün hâlâ ışık ve yol gösterici olduğunu belirtti.

Yaptığı basın açıklamasında laiklikten uzaklaşan bir toplumun, bilimden, aydınlanmadan, çağdan koptuğunu ve ayrıştığını anlatan Kayar, "İslam Tarihçisi olan Doç. Dr. Bahriye Üçok, bütün yaşamını aydınlanma mücadelesine adamıştı. Bilim insanı olarak, demokratik bir toplumun öncelikle laik bir toplum olması gerektiğinin bilincindeydi. Bir kadın olarak da, kadının insan haklarının ancak laik toplumlarda tanınabileceğine inanıyordu. İslam dini hakkındaki geniş bilgisiyle, dini, gericiliğe alet eden, onu siyasi bir malzeme olarak kullananlara karşı cesurca mücadele etmeyi bir görev sayıyordu" dedi.

29 Ekim Kadınları Derneği Başkanı Berpil Kayar, 31 yıl önce evine gönderilen bombalı paketin patlaması sonucu yaşamdan koparılan Doç. Dr. Bahriye Üçok'un bugün hâlâ ışık ve yol gösterici olduğunu vurguladı. Kayar'ın açıklaması şöyle:
"Aydınlanmacı bir bilim kadını olan Bahriye Üçok, dinin, gerici bağnazlıktan kurtulması için gösterdiği çabanın bedelini, Turan Dursun, Musa Anter, Muammer Aksoy ve niceleri gibi yaşamıyla ödedi. Gerici katiller, evine gönderdikleri kitap paketi içine yerleştirdikleri bomba ile onu yaşamdan kopardılar. Bu cinayet, kızının gözleri önünde işlendi.

     İslam Tarihçisi olan Doç. Dr. Bahriye Üçok, bütün yaşamını aydınlanma mücadelesine adamıştı. Bilim insanı olarak, demokratik bir toplumun öncelikle laik bir toplum olması gerektiğinin bilincindeydi. Bir kadın olarak da kadının insan haklarının ancak laik toplumlarda tanınabileceğine inanıyordu. İslam dini hakkındaki geniş bilgisiyle, dini, gericiliğe alet eden, onu siyasi bir malzeme olarak kullananlara karşı cesurca mücadele etmeyi bir görev sayıyordu. Bilim insanı ve siyasetçi olarak hep laiklik mücadelesine önderlik yaptı. 1989 yılında SHP Genel Sekreter Yardımcısı Güler Tanyolaç’a sunduğu raporda “Laiklikten dönüşü düzeltmek, asla ekonomiyi düzeltmek kadar kolay değildir. Bu noktayı yani laikliği birinci planda tutmak, inanıyorum ki hem kadın haklarını hem de Türkiye’nin bütünlüğünü sağlamakta tek çıkar yoldur” diyerek mevcut iktidarı uyarıyordu.
Cumhuriyet Devrimleri vardır, toplumu laikleştirmek için yapılmıştır. Laiklik, demokratik bir toplumun temel taşlarındandır. Biliyoruz ki ümmeti, ulus yapan unsur, laikliktir. Laik bir toplum, ortaçağ ilişkilerinden arınmış, bilim üzerine inşa edilmiş bir toplumdur. Laiklik, siyasal, toplumsal, hukuksal, ekonomik, düşünsel ve bilimsel tüm yapıların ve etkinliklerin dinsel ideolojilerden ve etkilerden arındırılmasıdır. Dinin yeri vicdanlardadır. Devlet, yalnızca inançların, özel alanda özgürce yaşanmasının olanaklarını sağlamakla sorumludur. Laiklikten uzaklaşan bir toplum, bilimden, aydınlanmadan, çağdan kopar ve ayrışır. Laiklik birleştiricidir. Kadınlar, yaşam hakları başta olmak üzere tüm kadının insan haklarının laik bir toplumda sağlanacağı inancındadır. Bu nedenle kadınlar, Bahriye Üçok’un yaşamını feda ederek sürdürdüğü mücadelenin sahipleri ve ardıllarıdır. 29 Ekim Kadınları Derneği olarak biz de Üçok’un inançlarına ve ülkemizde yükselen kadın mücadelesine sahip çıkıyoruz. Kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Size söz veriyoruz. Laikliği ve demokrasiyi inşa etmek için kendimize güveniyoruz. Anınız ve eserleriniz bize yol göstermeye devam edecek."

 
Kaynak : ÖZEL HABER/TUBA KOÇAK

http://www.yenisehiryorem.com/haberprint/kayar--kazanimlarimizdan-vazgecmeyecegiz-68915.html