İlköğretim Haftası coşkuyla kutlandı

Kategori: Yenişehir - Tarih: 19 Eylül 2022 09:28
İlköğretim Haftası  coşkuyla kutlandı

Yenişehir'de Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan kutlama program Aydoğdubey İlkokulu'nun düzenlediği etkinlikle sürdü.

PROGRAM BEĞENİ TOPLADI
Yenişehir'de 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı İlköğretim Haftası dolu dolu bir programla kutlandı. Aydoğdubey İlkokulu'nun düzenlediği etkinlikte şiirler okundu, okula dönüş dansı, şarkılı oyun ve halk oyunları gösterileri ilçeli yöneticiler ve veliler tarafından uzun süre alkışlandı.
 
"HEDEFLERİMİZE ADIM ADIM İLERLİYORUZ"
Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz yaptığı konuşmada "Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıma idealimizi, Bakanlığımızın 2023 hedefleri ve 2053, 2071 vizyonuyla buluşturarak hedeflerimize adım adım ilerleme gayretindeyiz" dedi.
 
"EGİTİM TOPLUMUN İNŞA SÜRECİDİR"
Eğitimin, bir toplumun geleceğini inşa süreci olduğunu söyleyen Ayaz, "Türk Eğitim sistemimiz, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerin, dengeli ve düzgün bir karaktere sahip olmasını, aynı zamanda iyi insan ve iyi bir vatandaş olarak yetiştirilmesi göreviyle bu inşa sürecini üstlenmiştir" dedi.
 
Kutlama programına Kaymakam Rahmi Köse, Garnizon Komutanı Albay Kadri Bahtiyar, Belediye Başkanı Davut Aydın, Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz, Aydoğdubey İlkokulu Müdürü İsmail Güzel, CHP İlçe Başkanı Ahmet Köse, AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Mehmet Macun ve veliler katıldı.
 
Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan kutlama programı Aydoğdubey İlkokulu'nun düzenlediği etkinlikle sürdü. Şiirler okundu, okula dönüş dansı, şarkılı oyun ve halk oyunları gösterileri etkinliğe katılan yönetici ve veliler tarafından uzun süre alkışlandı.
Yenişehir'de 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı İlköğretim Haftası dolu dolu bir programla kutlandı. Atatürk Anıtı'na Milli Eğiti Müdürlüğü'nün çelengi sunuldu, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı söylendi.
Kutlama programı için Aydoğdubey İlkokulu'nun bahçesine geçildi. Buradaki etkinlikte konuşan Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz yaptığı konuşmada ilçedeki tüm okullarda toplamda 9 bin 315 öğrenciye eğitim verildiğini belirtti. Eğitimin, bir toplumun geleceğini inşa süreci olduğunu söyleyen Ayaz, "Türk Eğitim sistemimiz; tüm vatandaşlarımızı; Türk Milli Eğitiminin temel amaçlarından biri olan "Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerin, dengeli ve düzgün bir karaktere sahip olmasını, aynı zamanda iyi insan ve iyi bir vatandaş olarak yetiştirilmesi" göreviyle bu inşa sürecini üstlenmiştir" dedi.
Eğitim ve öğretimdeki en önemli hedefin çocukların yetenek ve ilgilerinin dâhilinde zihinsel, ruhsal, sosyal gelişimlerine öncülük edip millî, manevi, ahlaki ve evrensel değerlere bağlı bireyler olarak yetiştirmek oyduğunu ifade eden Ayaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün ifadesiyle  "Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder." Bu düşünceden yola çıkarak ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıma idealimizi, Bakanlığımızın 2023 hedefleri ve 2053, 2071 vizyonuyla buluşturarak hedeflerimize adım adım ilerleme gayretindeyiz. Bu bağlamda Değerli Öğretmenlerim,
Mermeri kıymetli bir sanat eserine dönüştüren heykeltıraş gibi çocuklarımızı şekillendirip bilgi ve becerilerle donatarak geleceğimizi imar edecek olan sizlersiniz. Öğrencilerimizin önce yüreğine, sonra aklına dokunan, okulu ve okumayı sevdiren bir rehbersiniz. Özverili çalışmalarınızla onları bilgi, beceri, tutum ve değerlerle donatacağınıza inancım tamdır. Bu zor fakat kutsal görevinizde hepinize başarılar diliyorum. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir öğretim yılı geçirmenizi temenni ediyorum. 
Sevgili Öğrencilerim,
Halk ozanımız Aşık Veysel bir şiirinde şöyle ifade ediyor: 
Dünyanın en zengin aklını gördüm.
Sermayesini sordum,
Dedi ki: Oku!
Sizlerin de gözlerinde, okula başlamanın heyecanını, sevincini, ışıltısını görüyor, bu ışıltıyı hiç kaybetmemenizi diliyorum. Okul, sizin ikinci eviniz;öğretmen ve arkadaşlarınız ise ikinci ailenizdir. Bu yeni eğitim ve öğretim yılında da arkadaşlarınızla ve öğretmenlerinizle hep birlikte çok güzel bir yıl geçirmenizi ve derslerinizde başarılı olmanızı diliyorum.
Saygıdeğer velilerimiz, bugün, çocuklarınızı okulla buluşturmanın heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Sizin çocuklarınız, bizim çocuklarımızdır. Mevlana'nın dediği gibi:"Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabilir." Paylaştığımız bu ortak duygu, çocuklarımızı güzel bir geleceğe hazırlamaktır. Bizlere emanet ettiğiniz yavrularınızı hayata beraberce hazırlayacağız. Eğitim öğretim sürecinde sizlerin de desteklerinizi yanımızda görmekten mutluluk duyarız.
Sayın Kaymakamım, ilçemizde tüm okullarımızda toplamda 9 bin 315 öğrenciye eğitim vermekteyiz.Bu eğitim sürecinde her zaman yanımızda olan sayın kaymakamımıza, bizlerden desteklerini esirgemeyen sayın Belediye Başkanımıza, tüm kurum ve kuruluşlara, mesai mefhumu gözetmeden çalışan arkadaşlarıma ve velilerimize teşekkür ediyorum. 
Bu duygu ve düşüncelerle konuşmama son verirken 2022-2023eğitim öğretim yılının ülkemiz ve ilçemiz için hayırlı olmasını diliyor saygılarımı sunuyorum."
"ÇOK ÇALIŞMAMIZ
GEREKTİĞİNİ BİLİYORUZ"
Öğrenci Tuğsem Sınak da konuşmasında şunları kaydetti:
"Uzunca bir yaz tatili sonunda okulumuzun açılmasına çok sevindik. Arkadaşlarımızı ve öğretmenlerimizi çok özlemiştik. Yeni yeni bilgilere ihtiyaç duyduğumuz anda, çalan zil ile yeniden okullara koştuk. İlköğretim haftasının kutlandığı bu günde, Atatürk’ün özlediği çağdaş uygarlık düzeyinin ancak bilgi ile mümkün olacağını biliyoruz. Bizler bu bilinçle yeni bir öğretim yılına başlıyoruz. Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkabilmek, Türk milletinin özlemidir.  Bizler bilgiye susamış çocuklar olarak bu özlemi gerçekleştirmek için çok çalışmamız gerektiğini biliyoruz.
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi "TEK BİR ŞEYE İHTİYACIMIZVARDIR; ÇALIŞKAN OLMAK".
2022/2023 eğitim öğretim yılının hepimiz için başarılı, mutlu, sağlıklı ve sorunsuz bir eğitim öğretim yılı olmasını diliyorum. İlköğretim Haftası kutlu olsun."
Programın ikinci bölümünde şiirler okundu, dans, şarkılı oyun ve halk oyunları gösterileri yapıldı. 1'inci sınıflara "Hoş Geldiniz" tüneli oluşturulduktan sonra program sona erdi.
Kutlama programına Kaymakam Rahmi Köse, Garnizon Komutanı Albay Kadri Bahtiyar, Belediye Başkanı Davut Aydın, Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz, Aydoğdubey İlkokulu Müdürü İsmail Güzel, CHP İlçe Başkanı Ahmet Köse, AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Mehmet Macun ve veliler katıldı.
 

http://www.yenisehiryorem.com/haberprint/ilkogretim-haftasi--coskuyla-kutlandi-2-138280.html