BİRLİK'TEN ÜRETİCİYE KALİTELİ MISIR TOHUMU

Kategori: Yenişehir - Tarih: 11 Ağustos 2022 11:42
BİRLİK'TEN ÜRETİCİYE KALİTELİ MISIR TOHUMU

Yenişehir Süt Üreticileri Birliği'nin üreticilere satışını yaptığı silajlık ve danelik mısır tohumuna talep her geçen sezon artıyor.

TALEP HER YIL ARTIYOR

Yenişehir Süt Üreticileri Birliği'nin hayvan yemi yapımında kullanılan silajlık ve danelik mısır tohumlarına talep giderek artıyor. Birliğin yaklaşık 15 yıl önce 200 çuval mısır tohumuyla başlayan satışları bu sezon bin 300 çuvalı aştı.
 
"PİYASANIN ALTINDA SATIŞ"

Süt üreticilerinin hayvan yemi yapımında kullandığı mısırı kendisinin yetiştirdiğini belirten Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna, "Bu mısırların tohumlarını Birlik olarak temin ediyoruz. Kaliteli ve piyasa koşullarının altında fiyatlardan yaptığımız satışlar ilgi görüyor" dedi.
 
"HASAT 1 HAFTA SONRA"

Yenişehir'de yaklaşık 60 bin dönüm alana, Birlik olarak sattıkları mısır tohumlarının ekildiğini söyleyen Tuna, "İlk turfanda ekimlerin hasadına bir hafta sonra başlanacak. 2. turfandalar ay sonunda, 3. turfandalar ise eylülün sonlarında hasat edilecek" diye konuştu.

Yenişehir Süt Üreticileri Birliği tarafından hayvan yemi yapımında kullanılan silajlık ve danelik mısır tohumlarını üreticilere piyasa değerinin altında fiyattan temin ederek satıyor. Birliğin mısır tohumu satış grafiği ise her geçen yıl giderek yükseliyor.

"YILBAŞINA VADELİ SATIŞLAR"

Süt Birliği'nde 120, 110, 100, 90 ve 85 günlük olmak üzere birçok firmanın çeşitlerinin bulunduğunu anlatan Tuna sözlerini şöyle sürdürdü: "Yabancı ve yerli firmaların tohumlarını satıyoruz. Piyasa şartlarından bir hayli aşağısında yılbaşına vadeli satıyoruz. Satış tablosu Birlik binamızda asılı. Üreticimiz hangi ayda ödeyecekse rakam bellidir. Her 3 ayda bir çuval başına 5 lira fark uyguluyoruz. Üreticimiz diyelim mayısta aldı, ağustosun sonunda ödeyecek, 295 liradan almış ise 5 lira farkla 300 liradan ödüyor" dedi.

"SATIŞLARIMIZ HER YIL ARTIYOR"

Birliğin mısır tohumu satışında her yıl artış kaydedildiğini ifade eden Tuna şunları kaydetti: "Üreticilerimiz Birliğimizi, kaliteli malı ucuza sattığımız için tercih ediyor. Pahalı tohumu ucuza alıp uygun fiyata satıyoruz. Silajlık hayvan yeminden başka üreticilerimizin firmalara satışını yaptığı danelik ya da hayvan yemi olarak kullandığı mısır çeşitlerinin tohumlarını satıyoruz. Bu sezon bin 300 çuvalın üzerinde mısır tohumu sattık. Bu tohumlar yaklaşık 60 bin dönüm alana ekildi. İlk turfan mısırlar 1 hafta, 2. turfanlar ağustos sonunda, 3. turfanlar ise eylülün son haftası hasat edilecek."
 
1) Bu sezon bin 300 çuvalın üzerinde mısır tohumu satışı yaptıklarını söyleyen Tuna, bu tohumların yaklaşık 60 bin dönüm alana ekildiğini kaydetti.
2) Tuna, çiftçilerin yetiştirdikleri mısırları hayvan yemi yapımında kullandığını ifade etti.
3) Tuna, tohumların kaliteli ve ucuz almasının yanı sıra ödeme koşullarının da üreticilere cazip geldiğini vurguladı.
 

 

http://www.yenisehiryorem.com/haberprint/birlik-ten-ureticiye-kaliteli-misir-tohumu-137390.html