43 yıldır bitmeyen acı

Kategori: Yenişehir - Tarih: 11 Ekim 2021 14:06
43 yıldır bitmeyen acı

8 Ekim 1978'de Ankara’da Bahçelievler’de katledilen 3'ü Yenişehirli 7 Türkiye İşçi Partili genç, her yıl olduğu gibi bu yıl da ölümlerinin 43'üncü yılında mezarları başında anıldı.

Anma etkinliklerinin Yenişehir ayağında, 9 Ekim Cumartesi günü saat 13.00’da Yenişehir Merkez Mezarlığı'nda toplanan kalabalık tarafından, ilk olarak Latif Can ve Osman Nuri Uzunlar’ı buradaki mezarları başında, sonrasında ise Efraim Ezgin’i, Çeltikçi Köyü Mezarlığı'nda bulunan mezarı başında yapılan törenle anıldı. Konuşma metnini okuyan TİP’in son İl Başkanı Mehmet Demirci, "Bahçelievler Katliamı, dinmeyen bir acının kapanmayan yarasıdır. Bu yara bugün hala kanıyor" dedi.Karanlık güçler tarafından Ankara’da Bahçelievler’de katledilen 3'ü Yenişehirli 7 Türkiye İşçi Partili genç, her yıl olduğu gibi bu yıl da ölümlerinin 43'üncü yılında mezarları başında anıldı.

     8 Ekim 1978 tarihinde, Ankara Bahçelievler’de 3'ü Yenişehirli 7 Türkiye İşçi Partili ve Genç Öncülü öğrenci, boğularak ve kurşunlanarak katledilmişti. Anma etkinliklerinin Yenişehir ayağında, 9 Ekim Cumartesi günü saat 13.00’da Yenişehir Merkez Mezarlığı'nda toplanan kalabalık tarafından, ilk olarak Latif Can ve Osman Nuri Uzunlar’ı buradaki mezarları başında, sonrasında ise Efraim Ezgin’i, Çeltikçi Köyü Mezarlığı'nda bulunan mezarı başında yapılan törenle anıldı.     Törene katılanlar arasında, TİP’in son İl Başkanı Mehmet Demirci ile partililerin yanı sıra, CHP il ve ilçe örgütü temsilcileri katıldı. Burada, 43 yıldır Bahçelievler Katliamı davasını takip eden Avukat Erşen Sansal tarafından hazırlanan konuşma metni Mehmet Demirci tarafından okundu. Demirci, şunları kaydetti: "Değerli dostlar, sizleri, bu anlamlı günün bizleri alıp götürdüğü kırk yılın gerisinden kaynaklanan bir özlemle, sevgi saygı ile selamlıyorum. Değerli dostlar, Bahçelievler Katliamı, dinmeyen bir acının kapanmayan yarasıdır. Bu yara bugün hala kanıyor. Bu yara, yalnızca onların, dostları, yakınları, yoldaşları için değil, aynı zamanda, adalet için de bir yaradır. Kırk küsur yılın getirdiği olumsuz birikimler, yarayı kapatmak şöyle dursun, aksine sürekli kaşıdı, sürekli kanattı. Geçen bunca zaman, Bahçelievler Katliamının acısını dindirecek yöntemler, uygulamalarla değil, sürekli artan, yoğunlaşan bir nefretin acı yüzünü gösteren bir tırmanış ile geçti."

     Yapılan diğer konuşmalarda ise tarihe Bahçelievler Katliamı olarak geçen bu saldırı aradan geçen 43 yıl süresince unutulmamasına dikkat çekildi. 43 yıl içinde katillerinin yakalanmaması, yakalananların zaman aşımı ve ceza indirimlerinden yararlandırılarak serbest bırakılması eleştirildi. “Bu gün Bahçelievler Katliamının anılması sadece öldürülen Efraim Ezgin, Faruk Ersan, Hürcan Gürses, Latif Can, Osman Nuri Uzunlar, Salih Gevenci ve Serdar Alten’in anılması değil aynı zamanda tüm katledilen demokrat ve sosyalistlerin anısına ve mücadelesine sahip çıkılması adalet isteminin canlı tutulmasıdır” denildi.

 
Kaynak : ÖZEL HABER/KAAN KOÇAK

http://www.yenisehiryorem.com/haberprint/43-yildir-bitmeyen-aci-69016.html