"ÖLÜRSEM ŞEHİT, KALIRSAM GAZİ"

Kategori: Yenişehir - Tarih: 22 Eylül 2021 10:22
"ÖLÜRSEM ŞEHİT, KALIRSAM GAZİ"

Gaziler Günü Yenişehir'de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Çanakkale Savaşı gazisi Müstecip Onbaşı'nın kabri ziyaret edilip Kur'an-ı Kerim ve dualar okundu.

"MÜSTECİP ONBAŞI ORHANİYE'DE ANILDI"
Atatürk Anıtı'na Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Gaziler Derneği'nin çelenkleri sunuldu. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten  konuşmayı Gaziler Derneği Temsilcisi Hikmet Öztürk yaptı. Gazilerden Haşim Şahin de bir  şiir okudu. Ardından Orhaniye Köyü'ne hareket edildi. Orhaniye Köyü'nde Mustecip Kılıçaslan'ın (Müstecip Onbaşı) kabri ziyaret edildi ve Kur'an-ı Kerim ve dualar okundu.


 
"GAZİLERİMİZİN ŞEREF VE KAHRAMANLIK GÜNÜ"
Günün anlam ve önemini belirten  konuşmayı yapan Gaziler Derneği Temsilcisi Hikmet Öztürk şunları kaydetti: "19 Eylül, savaş meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür. İnanıyoruz ki kan dökülerek vatan olan bu topraklar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır." 


  
Gaziler Derneği Temsilcisi Hikmet Öztürk şunları kaydetti:
19 Eylül Gaziler Günü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü TBMM tarafından gazi unvanı ile taçlandırdığı gündür.
19 Eylül Gaziler Günü, bedeli canla ve kanla ödenmiş olan bu toprakların vatan olmasında ve devletimizin bekası uğrunda canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı ve anıldığı bir gündür.

19 Eylül, Kurtuluş Savaşı'nda, Kore'de, Kıobrıs'ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti'nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis ve güvenlik korucuları ve 15 Temmuz'da meydana gelen hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm malul gazilerin şeref günüdür.
Türkün Anadolu'daki bin yıllık varlığını sona erdirmek isteyen emperyalist güçler, 1. Dünya Savaşı sonunda ülkemizi dört bir yandan işgal ettiler. Bu işgal ile yetinmeyip vatanımızı parçalamayı amaçlayan Sevr Anlaşması'nı milletimize zorla kabul ettirmek üzere Yunan ordusunu 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir'den Anadolu'ya sürdüler.Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Türk ordusu, Yunan ordusunu Polatlı yakınlarında Sakarya'da, 22 gün 22 gece süren, dünyanın en uzun ve en kanlı meydan muharebesinde yenerek, bozguna uğrattı. Çareyi kaçmakta bulan Yunan ordusu, bir sene sonra Dumlupınar'da aynı akıbete uğratılarak 9 Eylül 1922'de topraklarımızdan tamamen atıldı.
Sakarya Meydan Muharebesi, Türkün ateşle umtuhanı ve Anadolu halkının ölüm kalım mücadelesi olmuştur. Sakarya Meydan Muharebesi, yaklaşık 238 yıldır Avrupa'dan geri çekilen Türk ordusunun son savunma savaşı olmuştur. Sakarya Meydan Muharebesi, Kurtuluş Savaşı'nın seyrini ve kaderini değiştirmiş, kısacası Anadolu'nun düşmandan kurtuluşu için bir kırılmadır.
Türk milleti adına TBMM 19 Eylül 1921 tarihinde bu emsalsiz zaferin anısına, zaferin mimarı, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'e gazilik unvanı ile mareşallik rütbesi tevcih etmiştir.Üzerinde yaşadığımız toprakların bizler için vatana dönüşmesi, bayrağımızın özgürce dalgalanması, şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakarlıklarının eseridir. Tarihin her döneminde hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur saymıştır. Ülkemizde şehidi ve gazisi olmayan aile yok gibidir. Aziz milletimizin asırlardır Anadolu toprakları üzerinde verdiği varoluş mücadelesinin şifresi: "Ölürsem Şehit, Kalırsam Gazi" deyişinde saklıdır.

Ülkemiz dün olduğu gibi bugün de dış destekli terör örgütlerinin Doğu Akdeniz'de, Suriye ve Irak'ta sömürücü emperyalist devletlerin tehdidi altındadır. Emperyalist devletlerin ve onların maşası terör örgütlerinin hedefleri Türkiye Cumhuriyeti'ni bölünmüş ve zayıf bir ülke haline getirmek, dolayısıyla emperyalist güçlerin menfaatleri doğrultusunda sömürü planı olan Sevr'in gerçekleşmesini sağlamaktır. Bugüne kadar sergilenen her türlü hainlik, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin vatansever ve kahraman askerleri ile kahraman polis, güvenlik korucusu ve vatandaşlarımız tarafından önlenmiş ve hüsrana uğratılmıştır.Asil Türk milletinin bağrından çıkmış, şanlı ve şerefli Türk ordusu dün olduğu gibi bugün ve yarın da vatanımızın bölünmez bütünlüğünün sigortası, hürriyet ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesi ve dayanağıdır. İnanıyoruz ki kan dökülerek vatan olan bu topraklar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır.
19 Eylül, savaş meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür.

Hiç düşünmeden ve geriye bakmadan vatan, millet, bayrak için yediden yetmişe emperyalist devletlerin topyekun saldırılarına karşı mücadele ederek bize bu cennet vatanı emanet eden şehitlerimiz ile Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını ve ebediyete intikal eden tüm gazilerimizi Gaziler Günü münasebetiyle rahmetle anıyor, hayatta olanlara sağlık ve mutluluklar diliyorum."

 
 

 
Kaynak : ÖZEL HABER/ERHAN KOÇAK

http://www.yenisehiryorem.com/haberprint/-olursem-sehit--kalirsam-gazi--68469.html