Ziraat Odaları Yenişehir’de buluştu

Yenişehir'de gerçekleştirilen Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda planlı üretim modeli ele alınırken, üreticinin pazarlama konusunda yaşadığı sorunlar görüşüldü.

Yenişehir 12 Temmuz 2018 16:58
Ziraat Odaları Yenişehir’de buluştu
-A +A

Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Yenişehir'de yapıldı. Tarım ve hayvancılığın sorunlarının ele alındığı toplantıda, pazarlamada yaşanan sıkıntılar ve planlı ekim konuları öne çıktı. Yenişehir Belediyesi Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kültür Merkezi'ndeki toplantıda konuşan Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, çiftçinin üretim yaptığını, ancak ürününü pazarlama konusunda sorunlar yaşadığını anlattı. Aktaş, planlı ekim modeline geçilememiş olmasının tarım alanındaki sorunları arttırdığını ifade etti. Sadi Aktaş, "10 Temmuz Salı günü, Yenişehir Belediyesi Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nde düzenlemiş olduğumuz Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Toplantısını gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Toplantımıza katılım sağlayan başta Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, Belediye Başkan Yardımcısı Zekai Dündar, AK Parti İlçe Başkanı Adnan Kamıl ve diğer siyasi parti yöneticileri, İlçe Tarım Müdürü Hakan Aranmaz,Yağlı Tohumlar Kooperatifi Başkanı Hakkı Çetin, çeşitli ilçelerinden gelen oda başkanlarımız, muhtarlarımız, Tarımsal Kalkınma Kooparatifi yöneticileri ve başkanları, Tarım Kredi Kooparatifi müdürlerimiz, çok değerli çiftçi arkadaşlarımızı, Bursa bölgenizdeki tarımsal faaliyetler görüşülerek Doğal afetlerden zarar gören bölgeler ve aşırı sıcaklardan zarar gören sebze ve meyvelerin TARSİM sigortaları ile ilgili sıkıntılar bu toplantıda gündeme gelmiştir. Bu sorunların ziraat odaları genel merkezimize, ilçeler olarak dosya halinde sunmak üzere toplantının sonucuna varılmıştır. Tüm katılımcılara Yenişehir çiftçileri adına teşekkür ederiz" diye konuştu."MUTLAKA DEVLET ELİ OLMALIDIR"

Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik ise pazar sorununun en önemli sorunların başında geldiğine dikkat çekti. Çelik, "Siyah incirde olduğu gibi, kirazın pazarlanmasında da harekete geçilmelidir. Kiraz 7-8 yıldır para kazandırmıyor, pazar bulunmalıdır" dedi. Bursa bölgesinde soğuk hava depolarının yetersizliğinden yakınan Çelik, özellikle Gürsu, İnegöl ve Kestel'de soğuk hava depolarının eksikliğinin hissedildiğini ifade etti. Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Yetişkan Keskin de, çiftçinin ürünlerini pazarlama aşamasında sıkıntılar yaşadığını ifade etti. Keskin, "Tarımsal üretim yapan çiftçinin pazarlama sorunları var. Bunun için sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesi gerekir. Kooperatiflerde, birliklerde mutlaka devlet eli olmalıdır" dedi. Toplantıda daha sonra söz alan ilçe ziraat odalarının başkanları, pazarlama sorunu ve tarımın yeniden yapılandırılmasından hayvancılığın kayıt altına alınmasına değin görüşlerini dile getirdiler. Toplantıya katılan Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik de, sorunların çok daha hızlı ve etkin biçimde çözüme kavuşturulacağını kaydettiler.Kaynak : HARUN SAK/YENİŞEHİR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti