ZEHİR BARAJI

Boğazköy Barajı, sık sık balık ölümleriyle gündeme gelirken, baraj da elektrik üretimi de yapılmaktadır. CHP Yenişehir İlçe Başkanı Ahmet Köse, “Akla uygun olmayan vahim felaketlere davetiye çıkaran bir baraj konumunda” dedi.

Yenişehir 4 Şubat 2020 09:52
ZEHİR BARAJI
-A +A

Mustafa EFE/ÖZEL HABER
 
Konuyla ilgili CHP Yenişehir İlçe Başkanı Ahmet Köse'nin açıklaması aynen şöyle; Boğazköy Barajı,1999- 2019 yılları arasında, İnegöl'de Kocasu Çayı üzerinde, sulama amacıyla inşa edilmiş bir barajdır. Toprak dolgu, 3.600.000 m3 göl hacmi, 31 metre yükseklik, 6,5 km2 göl alanı vardır. Sık sık balık ölümleriyle gündeme gelen baraj da elektrik üretimi de yapılmaktadır. 11.187 hektarlık bir alana sulama hizmeti vermektedir. Bu suyun tamamı Yenişehir Ovasını sulamak için kullanılmaktadır.
 
Çapı 1 metreyi bulan, 344.903 metre uzunluğundaki borularla Yenişehir Ovası’nda, toprak altında devasa bir sulama şebekesi inşa edildi. Devlet bu projeye milyarlarca lira para harcadı. Buraya kadar her şey akla uygun, amaç halis.
 
Akla uygun olmayan kısım, vahim olan, felaketlere davetiye çıkaran kısım şudur;
• İnegöl sınırları içinde olan bu baraja her türlü sanayi artığı, kimyasalın ve zehirin aktığı,
• Barajda kimyasal ve biyolojik arıtmanın olmadığı,
• İnegöl’deki sanayi kuruluşlarının arıtma sistemlerinin çalışmadığı veya çalıştırılmadığı,
• Arıtma sistemlerinin denetlenmediği veya cezaların caydırıcı olmadığı konusunda Yenişehir ve İnegöl Kamuoyunda yaygın ve güçlü bir kanaat oluşmuştur.
 
Baraj suyu kullanıma verildikten sonra, kuyuların ve farklı kaynaklardan yapılan sulamanın yasaklanmasıyla ovada sadece bu su kullanılmaya başlanmıştır. Yani su zehir ve hastalık içeriyorsa bu hastalıkları tüm Yenişehir ovasıyla ova içinde bulunan 40 a yakın köye taşıyor ve bırakıyor demektir. 

Bu şu anlama geliyor, hemen önlem alınmazsa, önce bitkiler sonra bunları yiyen insanların sağlığı tehlikededir. Orta vadede toprak çölleşecek, tarım bitecek demektir. Devletimiz bu duruma  derhal müdahale etmeli, kalıcı ve caydırıcı önlemler almalı.  Yoksa bu devasa proje anlamını ve amacını yitirdiği gibi, Yenişehir ve köylerinin tamamında canlı yaşamı sona erecektir. Bu vahim olgu akıl ve vicdan sahiplerinin inisyatif almasıyla ortadan kaldırılabilr, siyaset üstü bir konudur. Yerel yöneticileri Yenişehir'le ilgili sorunların üzerine gitmek için daha cesur olmaya davet ediyorum.
 

Kaynak : Mustafa EFE

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Ramazan Solak

15:12 4 Şubat 2020

Çok kirli bi baraj zor düzeltilir vebali çok büyük olur
1000
Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti