Yüksel Özkan Test Merkezini sordu

CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanıtlaması için TBMM kürsüsünden Otomotiv Test merkezini sordu.

Yenişehir 7 Şubat 2019 17:57
Yüksel Özkan Test Merkezini sordu
-A +A

Yüksel Özkan, TBMM’de yaptığı konuşmada, ‘Yenişehir’de TSE tarafından yapılması planlanan Otomotiv Test merkezi ile ilgili karar 2014 yılında resmi gazetede yayınlanmıştır. 2015 yılında kamulaştırma tamamlanmıştır. O tarihten bu güne hiçbir gelişme olmamıştır. Bursa ve bölgemiz için stratejik bir önemi olan bu yatırımla ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a yanıtlaması için bir soru önergesi verdim ancak cevap vermediler. Kamulaştırma yapılmasına rağmen neden her hangi bir adım atılmamıştır? Kamulaştırma ile ilgili her hangi bir mağduriyet söz konusu mudur? Çalışmaların devam etmemesinin sebebi nedir? Otomotiv test merkezi ile ilgili son durum nedir? Kamuoyu ile neden bu bilgiler paylaşılmıyor?

ÇAVUŞOĞLU NE DEMİŞTİ?

Dönemin Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, 14 Nisan 2018 tarihinde Yenişehir’de temeli atılan Spor kompleksinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Dış ülkelere test için gönderilen araçlara bir sene sonra sıra geldiğini söyledi. Test merkezinin çok stratejik bir yatırım olduğuna değinen Çavuşoğlu, “İki haftadır Yenişehir Otomotiv Test Merkezi ile ilgili olarak yetkili kurumlardan brifingler alıyorum. Bir Güney Kore firması ihaleyi aldı. Şu anda çalışmalar devam ediyor. Ayın 15’inde teknik heyet Güney Kore’ye gidecek, oradaki çalışmalarını tamamlayacak ve bölge ile ilgili gerekli çalışmaları en kısa sürede başlatacağız.

Bence otomotiv test merkezi, Türkiye'nin savunma sanayi yatırımları dışında en stratejik yatırımlardan bir tanesidir. Çünkü burası kara araçlarının yanı sıra savunma sanayiine ait araçların da test merkezidir. Şu an bir araç üretildiğinde bu araç test için İspanya’ya da İngiltere’ye gönderiliyor. Adamlar bir sene sıraya almıyorlar. Böyle araç üretseniz ne olur? Bizim o araçla ilgili, o teknoloji ile ilgili bilgilerimize orada ulaşacaklar. Türkiye’nin gerçekten bu süreçte en önemli ihtiyaç duyduğu yatırımlardan bir tanesi bu test merkezidir ve bu yatırım da Yenişehir’dedir. Şimdi savunma sanayi ile işbirliğini yaptık, artık önümüzde bir engel kalmadı. Önümüzdeki bir buçuk aylık zaman içerisinde Savunma Sanayi İcra Kurulu toplanacak. Biz bu yıl içerisinde buranın temelini atacağız. Bu kadar açık ve net” diye konuştu.


Kaynak : Ebru Ergül

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti