Yenişehirli şairin kitabı yayınlandı

Yenişehirli genç şair Oktay Ferik’in ilk kitabı olan ‘Şiirden Şuura Seyrüsefer’ yayınlandı.

Yenişehir 2 Kasım 2019 10:15
Yenişehirli şairin kitabı yayınlandı
-A +A

Mustafa EFE/ Özel Haber 
 
Kitabı basımdan çıkar çıkmaz ilk olarak doğduğu Yenişehir’e gelen ve kitaba maddi manevi destek olan Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın’ı makamında ziyaret ederek kitabını imzalayan Oktay Ferik ikinci öykü kitabının da müjdesini verdi. 
 
Oktay Ferik’i uzun yıllardan beri tanıdığını dile getiren Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, “Yenişehirli şairlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu da bizi mutlu ediyor. Oktay kardeşimiz de kitapla ilgili daha önce bizlere bilgi vermişti. Biz de kendisine destek olduk. Kitabı yayınlanmış ve ilk bize getirdi. Kendisini tebrik ediyor ve bizlere takdim ettiği kitap için teşekkür ediyoruz. Yeni bir öykü kitabı hazırlığı içinde olduğunu öğrendik. Bunu da heyecanla bekliyoruz” dedi. 
 
“KELİMELERE ÂŞIK BİRİYİM”
 
   Yenişehirli genç şair Oktay Ferik’de, kitabıyla ilgili yaptığı açıklama da, “Elinizde bulunan kitap,  çoğu son üç yılda, bir kısmı da daha eski tarihlerde yazdığım şiir ve yazıları ihtiva etmektedir. Şiir,  benim için fikir ve hissin en hür biçimde anlam bulduğu bir söz sanatıdır.  Kelimelere âşık biri olarak,  onun dimağımda bıraktığı muhteşem lezzeti, harika bir yemeğin ya da mükellef bir ziyafetin damağımda bıraktığ lezzete değişmem.  Kelimeler, sözün mahirane bir surette kullanılması noktasında en müessir vasıtadır.  Şiirlerimde Türkçemizi doğru bir şekilde kullanmaya, onun estetiğinden,  bedaatinden istifade etmeye gayret ettim. Benim şiarım bizim hislerimize, düşüncelerimize, hayat tarzımıza, anlayışımıza, duyuşumuza ilham veren ruhumuzu kemale erdiren Kur‘anî ve Turanî kavramlarla konuşmak, hissetmek, hissettirmektir. Kitabımda daha çok milli ve manevi duygulara, tarihi hakikatlere,  kültürel mirasımıza,  mazlum ve mahzun coğrafyamıza,  kadim medeniyetimize,  dini vecd ve tahassüse,  tarihi şahsiyetlerimize,  vatan,  din ve mukaddesat yolunda fedayı nefs etmiş şehitlerimize,  vücudunu siper etmiş gazilerimize,  tarihe mal olmuş şecaat ve hamiyet abidesi kahramanlarımıza,  sevgiye,  sevdaya,  aşka,  muhabbete,  ahlaka,  terakkiye,  eğitime,  irfana, kültüre ve bilumum faziletlere dair manzum ve mensur metinlere tesadüf edeceksiniz” diye konuştu. 
 
“KİTABIM ANLAM YÜKLÜ”
 
 ‘Şiirden Şuura’ adını verdiği kitabının anlamlar yüklü olduğunu belirten genç şair Ferik, “Muradımız ulvidir. Bu yol, dünyaya dair hiç bir maddi hesabın ve beklentinin esaretinde kalmaksızın yalnız bile kalınsa ricat edilmeyecek çetin ve meşakkatli bir yoldur. Yazmak,  düşünmek ve tefekkür etmekten müstağni değiliz, olamayız. Yolumuzun kandilleri ilham kaynağımızdır.  Bizler o kutup yıldızlarından bizlere tevarüs eden fikir bahçesinin,  dava bağının,  ülkü çiçeklerinin bakımına talip ve ihtimal aciz bir bahçıvanlıktan öteye geçemeyecek kimseleriz.  Cenab-ı Allah,  bu kutlu yola baş koyanların cümlesinden razı olsun.  Hayatta olanlara sağlıklı ömürler,  dar-ı bekaya irtihal edenlere ise rahmet ve mağfiret diliyorum” ifadelerini kullandı. 
 
Oktay Ferik kimdir? 
 
1987 yılında Bursa’nın Yenişehir İlçesinin Günece köyünde dünyaya geldi.  İlkokul ve Ortaokulu Yenişehir Tahir ağa İlköğretim Okulu’nda tamamladı.  Lise Bilecik Ertuğrul Gazi Lisesi’nde 2004 yılında tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden mezun oldu.  Uludağ Üniversitesi’nden Felsefe Grubu Öğretmenliği Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı.  2000-2004 yıllarında Bilecik Ülkü Ocakları Orta Öğretim Teşkilatının çeşitli kademelerinde görev aldı. 2005-2011 yıllarında Bursa/  Yenişehir Ülkü Ocakları’nda yöneticilik görevinde ve Milliyetçi Hareket Partisi Yenişehir İlçe Teşkilatı’nda aktif siyasetin içinde bulundu.  Yine 2010-2012 yılları arasında Yenişehir Yörem gazetesinde tarih-fikir  ve  siyaset  alanlarında  köşe  yazarlığı  yaptı. Güneceliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde,  Başkan Yardımcısı olarak bir dönem görev aldı.  2013 yılında Adalet Bakanlığın’  da İnfaz Koruma Memuru olarak göreve başladı.  2014 yılında hayatımı Ebru Ferik ile birleştirdi.  Hilal adında bir kız evladı bulunmaktadır.  ''  Elveda Sultan Murat  '' adında bir kısa hikâye çalışması ve muhtelif konularda denemeleri bulunmaktadır.  Halen Dönence Kültür,  Sanat ve Edebiyat Dergisi’nde şiir ve yazıları yayımlanmaktadır.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

19:20 - 22 Mayıs 2020
Yenişehir
Torun ve yönetimi YENGİM’i ziyaret etti

Torun ve yönetimi YENGİM’i…

09:35 - 22 Mayıs 2020
Yenişehir
Yenişehir AK Parti İlçe Başkanı Fikret Hatipoğlu  “YOL MEDENİYETTİR”

Yenişehir AK Parti İlçe…

10:31 - 21 Mayıs 2020
Yenişehir
Başkan Aydın, 19 Mayıs  coşkusuna ortak oldu

Başkan Aydın, 19 Mayıs …

10:29 - 21 Mayıs 2020
Yenişehir
“YENİŞEHİR HAVALİMANI HAZIR”

“YENİŞEHİR HAVALİMANI HAZIR”

09:36 - 20 Mayıs 2020
Yenişehir
Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın: "Ocağı yanmayan ev kalmayacak"

Yenişehir Belediye Başkanı…

09:33 - 20 Mayıs 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti