Yenişehirli şair okurları ile buluştu

Yenişehirli şair Necip Kahraman, Yenişehir ikinci kitap günlerinde okurları ile buluşup kitaplarını imzaladı.

Yenişehir 26 Ekim 2019 09:14
Yenişehirli şair okurları ile buluştu
-A +A


Belkız EFE/Özel Haber

   Yenişehir Belediyesi Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kültür Merkezinde gerçekleştirilen imza gününde konuşan Necip Kahraman, kendisi için çok önemli olan bu günde yanında olan dostlarına teşekkür ederek, “Ben kendimi şair olarak görmüyorum. Duygu aktarıcısıyım ben. Benim için önemli olan bu günde beni yalnız bırakmayan tüm dostlarıma teşekkür ediyorum, Yenişehir’i çok seviyorum. Bu ilçede doğdum, bu ilçede büyüdüm ve bu ilçeden göçüp gideceğim. Bu ilçeye dair özlemlerim var, hayallerim var, yapmak istediklerim var. Yenişehirli olmak demek, her an herkesin birbirinin görüş alanında bitivermesi demek. Birbirine gülümseyerek selam vermesi, ayaküstü sohbet etmesi demek. Saygının sevginin yanında, baktığı yeri, kişiyi yaşı kadar, yaşadığı kadar derinlikli ayrıntılı görebilmesi demek. Tanıyamadığı gence sen kimlerdensin evlat deyip, babasını dedesini öğrenince onların üzerinden tanıyıp, anıların dilden gönüle düşüp tazelendiği, derin bir sohbete dalındığı, söz harmanı demek.

Yenişehirli olmak demek, şimdilerde o müesseseler kalmasa da, bizim kuşağın çocukluğunun geçtiği yerlerde, kendi halinde yürürken, bir anda komşu annelerin, komşu babaların anılarıyla buluşup hafifçe gülümsemek demek. Köşe başında ki sokak çeşmesinin yerinde olmadığını görüp içinin acıdığını hissetmek demek. Eski iki katlı yıkılmaya yüz tutmuş evlerde kalabalık varsıl kültürlü, örnek ailelerin varlığını hatırlamak, isimlerini içinden sıralamak demek.

Tam takım çalgıyla yapılan sokak düğünlerinin Cumartesi öğle üzeri başlayıp, ertesi gün Pazar öğle sonrasına kadar eğlencenin arasızca artarak sürmesi, gençlik şöleni haline dönüşmesi demek. O düğünlerde ilk gençlik dönemi ve genç olmanın verdiği enerji ve heyecanla, hafifçe yanakların kızarıp utangaç ve nazlı tavırlarla, bir o kadar da istekli davranıp kollarını Kartal kanadı gibi açarak, çiftetelli oynamaya kalkmak Yenişehirli olmak demek.

O an düğünü seyreden teyzelerinin, dayılarının, amcalarının, yeğenlerinin, tüm akrabalarının, komşularının senin boyun, bosun ve duruşunla sergilediğin oyundan gurur duymaları, senin bu duyguları ve hazzı hücrelerine kadar hissediyor olman demek. Senin Öz güvenini yukarıya çekecek yaşamın en güzel eylemi demek.

Yenişehirli olmak demek, harman yerlerini hatırlamak oraların eşitlikçi soylu davranışlarını, paylaşımlarını, dayanışma ruhunu, eşsiz güven duygusunu yaşamış olmak demek.. Panayırını dört gözle bekliyor, uçan sandalyelerinde akrabosi hareketleri yapanları, ha düştü ha düşecek endişesi ve heyecanıyla seyretmek, fıçı içinde dönen motosikletli akrobatları heyecanla, nefeslerimizi tutarcasına izleyip aylarca sohbetlere konu olduğunu duymak demek.

Yenişehirli olmak demek çok şey demek olduğu inancım, asla şaşmaz, sarsılmaz anılarım ve duygularımla her zaman, en üst perdeden ses vermeme neden olacak kadar özellikli ve güzellikli gurur ve onur benim için. Bu duygular içinde siz sevgili gençlere, buralardan uzaklara gitmiş olanlara, çok kıymetli ilçedaş ve duygudaşlarımıza şunu haddim olmayarak belirtmek isterim..

Lütfen bu yazdıklarımı sizler bilmiyor ve yaşamamış olabilirsiniz, asla bir eksiklik değildir bu durum. Gelişmişlik ve yaşamın devinimi içinde gayet normaldir. Anormal olan köklerinizden ve atalarınızın yerleşiminden uzaklaşıp, asla geriye bakmamak ve bu kültürel değerleri yok saymak eksikliktir hatta çok ciddi bir kusurdur diyebilirim. Fazlalığınız bu kültürün devamı olmanız ve atalarınızın bu soylu ve erdemli kültürün içinden çıkmış olmalarıdır.

Bu duygu aktarımlarımı yaparken, yaşadıklarımdan öğrendiklerimi ve yüreğimde, anılarımda biriktirdiklerimi siz çok kıymetli uzaktaki veya çok yakınımızda ki İlçedaşlarımla paylaşma zorunluluğu hissettim. Asla şovenist duygularla değildi bu yazdıklarım. Anadolu kültürünün bir paragraflık bölümüydü sadece” şeklinde konuşarak konuşmasını bitirdi.

   Yenişehir CHP Belediye Meclis Üyesi ve ADD Başkanı Tayfun Sırman’da yaptığı konuşmada, Necip Kahraman’ın Yenişehir için çok özel bir şahsiyet olduğunu belirterek, “Kendisini kutluyorum. Bizim için kendisi iyi bir şair ve iyi bir insandır” ifadelerini kullandı. Necip Kahraman daha sonra okurlarına kitaplarını imzaladı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
“SOSYAL MESAFEYE   DİKKAT EDELİM”

“SOSYAL MESAFEYE DİKKAT…

09:30 - 4 Haziran 2020
Yenişehir
“Sahte emlakçılara dikkat”

“Sahte emlakçılara dikkat”

10:25 - 3 Haziran 2020
Yenişehir
“ESNAFA BORÇ DEĞİL,HİBE YAKIŞIRDI”

“ESNAFA BORÇ DEĞİL,HİBE…

10:11 - 3 Haziran 2020
Yenişehir
”Yenişehir ovası ve İznik gölü gözden çıkarılmış”

”Yenişehir ovası ve İznik…

10:09 - 2 Haziran 2020
Yenişehir
Korona, Lastik Değişimini Unutturdu

Korona, Lastik Değişimini…

11:00 - 1 Haziran 2020
Yenişehir
Yenişehir normalleşmeye rahat giriyor

Yenişehir normalleşmeye rahat…

19:15 - 31 Mayıs 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti