Yenişehirli çiftçiye kanola önerisi

Yenişehir Ticaret Borsası'nda düzenlenen toplantıda, çiftçilere kanola ekmeleri tavsiyesinde bulunuldu. Toplantıda, kanolanın kazancı artırdığı ve münavebeli ekime de uygun olduğu vurgulandı.

Yenişehir 1 Mayıs 2018 16:23
Yenişehirli çiftçiye kanola önerisi
-A +A

 Merkezi Tekirdağ'da bulunan DB Tarımsal Enerji firmasının çiftçilerden kanola almak istediğini belirten Yenişehir Ticaret Borsası Başkanı Saim Bolaca, bu ürünün buğday ve arpa yetiştiren çiftçiler için ciddi bir seçenek oluşturacağını söyledi.
 

 
Yenişehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hakan Aranmaz ise eylül ve ekim aylarında ekilen kanolanın haziran ayı sonlarında hasat edildiğini ifade etti. Böylece hasadın hemen ardından 2. el biber dikimlerine geçilebileceğini vurgulayan Aranmaz, "Ayrıca münavebeli ekim imkanı da oluşmuş olacak. Bir tarlaya her yıl aynı ürün ekilmemiş olmasından ötürü verim artarken, hastalıkların söz konusu tarlaya yerleşmesinin önüne geçilebilecek" diye konuştu.
 

 
  Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş da, bu girişimin çiftçi açısından en önemli yanının sözleşmeli ekim modelinin uygulanması olduğuna dikkat çekti. Çiftçinin sorunlarının başında pazar ve tahsilat sorunu geldiğini vurgulayan Aktaş, "Sulu tarım yapılamayan kırsal arazilere sahip köylerdeki buğday yetiştiren çiftçilerimiz kanola ekimine yönelebilirler. Çiftçilerimize, hem kazanç hem de sözleşme imkanı olan kanola ekimini önereceğiz" dedi.


 
  Kanola alımı yapacak olan DB Tarımsal Enerji'nin Tarımsal Projeler Yöneticisi Nezih Suyaran da konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler verdi. Kanola yağının biyodizel üretiminde kullanıldığını anlatan Suyaran ilçenin iklim yapısının kanola yetiştiriciliğine uygun olduğunu dile getirdi. Suyaran, "Kanola yetiştirecek çiftçilerle sözleşme yapacağız. Böylece çiftçinin pazar ve tahsilat sorunlarını ortadan kaldıracağız. Çiftçimize kanola ekiminden hasada kadar her aşamada teknik destek vereceğiz. Yenişehir'in yanı sıra çevre il ve ilçelerdeki çiftçiler de ürünlerini Bolacalar Fabrikası'na teslim edecekler. Ödemeler peşin yapılacak" diye konuştu.
 
 
Suyaran sözlerini şöyle tamamladı: "Yaptığımız hesaplamalara göre çiftçiler 1 dekar alanda yetiştirdiği buğdaydan 320 TL gelir elde ederken, 1 dekar alana ektiği kanoladan elde ettiği gelir ise 680 TL'yi buluyor. Birçok açıdan avantajları olan kanola yetiştiriciliğinin Yenişehir'de de yaygınlaşmasını hedefliyoruz."  Ticaret Borsası'ndaki toplantıya Konya, Ankara Polatlı, Eskişehir, Uşak, Bilecik, Kestel ve İnegöl'den de çiftçiler katıldı.    

Kaynak : HARUN SAK/YENİŞEHİR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti