Yenişehirli çiftçinin yüzü şekerpancarıyla gülüyor

Yenişehir’de hasada başlayan pancar ekicileri, üründeki yüksek şeker oranı ile rekolte artışının sevincini bir arada yaşıyorlar.

Yenişehir 7 Kasım 2019 10:29
 Yenişehirli çiftçinin yüzü şekerpancarıyla gülüyor
-A +A


  
Yenişehir Ziraat Odası Başkanı ve Eskişehir Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu üyesi Sadi Aktaş, pancar hasadına başlandığını belirtti. Tarlalardan toplanıp teslimatı yapılan pancarlarda şeker oranını gösteren polar miktarının geçen yıla göre yüksek çıktığını anlatan Aktaş, “Yıl boyunca hava sıcaklıklarının mevsim normallerinde seyretmesi pancardaki şeker oranının yükselmesini sağladı. Geçen yıl olumsuz hava koşulları yüzünden şeker oranı 10-11 polar olarak ölçülmüş ve ödemeler bu değerler üzerinden yapılmıştı. Bu sene başlayan hasatta ise şeker oranının 14,5 ile 15 polar arasında değiştiği görülüyor” dedi.

“BU SENE VERİM DE ARTTI”

Şeker oranını gösteren polar miktarındaki yükselişin yanı sıra 1 dönümden elde edilen verimin de arttığını vurgulayan Aktaş, çifte sevinç yaşandığını kaydetti. Aktaş, “Geçen yıl arazinin mevkiine göre 1 dönümden 8 ile 12 ton arasında pancar toplanmıştı. Bu yıl ise aynı arazilerdeki rekoltenin 8 ile 15 ton arasında değişeceğini tahmin ediyoruz. İlçe genelinde toplam rekoltenin 9 bin tona ulaşmasını bekliyoruz” diye konuştu. Önceki gün sökümlerle birlikte teslimatların yapılmaya başlandığını ifade eden Aktaş, “Teslimatı yapılan ilk ürünler göz önüne alınınca şekerpancarı ekicileri bu yıl para kazanacak” diye konuştu. Yenişehir’de toplanan pancarlar, kamyonlarla Susurluk Şeker Fabrikası’na taşınıyor. Pancar alım kampanyası her yıl kasım ayı sonunda tamamlanıyor. 


Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti