YENİŞEHİR VE EĞİTİM

Yenişehir 17 Eylül 2020 09:20
YENİŞEHİR VE EĞİTİM
-A +A

 Kaan KOÇAK
 
Yenişehir CHP İlçe Başkanı Ahmet Köse,  eğitim-öğretim yılının başarılı olmasını dilerken, ilçedeki okulların da genel değerlendirmesini yaptı. Başkan Köse, bir çok okuldaki eksiklikleri  kısa zamanda giderilmesi gerektiğini söyledi.
Başkan Köse, “2020-2021 eğitim-öğretim  yılına başlarken şehrimizde eğitimin ihtiyaçları ve sorunlarını tespit edip, kamuoyunun dikkatini çekerek, çözüm için yetkililerin harekete geçmesini amaçladik. Öğretmen, öğrenci, veli ve idareciler için başarılı bir eğitim yılı  olmasını dilerim” dedi.

1. Akçeşme İlköğretim Okulu depreme dayanıklı değil diye yıkıldı. Bu bölgede okul ihtiyacı devam ediyor.20 yıllık binanın yıkılması anlamlı değil. Binayı yapan yüklenici ve teslim alan yetkililerin ihmali söz konusudur.

2. Osmangazi Lisesi yıkıldı. Yenişehir’in tek lisesiydi. Düz lise yok. Liseye gitmek isteyen öğrenciler ya imam hatibe gidecek yada diğer il ve ilçelere gitmek zorundalar.

3. Eski öğretmen evi binası çürüyor. 12 Eylül de el konuldu. Öğretmenlerden toplanan aidatlarla yapılmıştı. Bu binanın tadil edilerek öğretmen evine dönüşmesi lazım.

4. Belediyeye ait öğretmen evi ise milli eğitim müdürlüğü tarafından kapatıldı. Öğretmen evine ihtiyaç var. Öğretmenlerin bir mekanı yok.

5. Uludağ Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu;
- Barcın çayırından 80 dönüm yer tahsis edildi. Mevcut bina ihtiyaca cevap vermiyor.
-Erkek öğrenci yurdu yok.
- Kız öğrenci yurdu yetersiz.
-Tahsis edilen yere yeni okulu yapmak için hayırsever iş adamı İbrahim ORHAN söz verdi. Yeni okulun şehrin sosyal ve ekonomik yaşamına katkısı olacak. Ancak okul yönetimi Kasım ayı ortasına kadar 330.000 TL ot parası yatırması gerekiyor. Bakanlık yardımcı olmuyor. Bu para bulunursa şehrimizdeki yüksek öğretimle ilgili sorunlar çözülmüş olacak.
- Ayrıca, ilçemizde hava alanı mevcut. Havacılık ile ilgili bölüm açılabilir.
- Ziraat fakültesi açılabilir.
-Bazı fakülteler buraya gelebilir.

6. Fen Lisesine ihtiyaç var. Her yıl Yenişehir’de 70-80 öğrenci başka il ve ilçelere okumaya gidiyor.

7.Tarım ve Veterinerlikle ilgili okullara ihtiyaç var. Tarım ve hayvancılığın ön planda olduğu şehirde bu anlamda eğitim kurumu yok.

8. Halk Eğitim Merkezi’nin bina ihtiyacı var. Eğitim halen apartmandan dönüştürülmüş dar bir mekanda yapılıyor.

9. Bazı okullarda fen laboratuarı ve kütüphane yok.

10. Öğrenci servis esnafı ve okullara yemek veren şirketler zararda.

11. Uzaktan eğitime geçildiğinden beri sözleşmeli öğretmenler maaş alamıyor.

12. Öğrencilerin okul dışındaki zamanlarını geçirmek için devlet kontrolünde gençlik merkezi benzeri tesislere ihtiyaç var. Gençleri uyuşturucu ve diğer tehlikeli durumlardan korumak gereği var. Şehirde uyşturucu sorunu var.

13. Pandemi döneminde eğitim arzu edildiği gibi olmadı. Yüz yüze eğitim için imkan vardır. Yenişehir’in yakın köylerinde (10 köy) boş tutulan, kapısı kilitli ve hemen yarın açılabilecek durumda okullar var. Ayrıca küçük tadilatlarla eğitim yapılacak (7) okullar da var. Bu okullar açılırsa  servis ve yemek şirketleri de işlerine dönebilir. Sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyeti giderilebilir.

14. 300 öğrenci kapasiteli ana okulu ihtiyacı var. Mevcut olan yetersiz.

15. Şehir dışındaki, Subaşköy’deki zihinsel engelli okuluna veliler gidip, gelirken ulaşım sorunu yaşıyorlar. Bu öğrencilerin velileri her an çocukların yakınında bulunmak durumunda. Okul şehir içine alınmalı.

16. Kapatılan köy okulları çürümeye terk edilmiş durumda.

17. Şehrin nüfusu artıyor özellikle en büyük mahalle Yenigün’de yeni, ilköğretim, orta ve lise düzeyinde okullara ihtiyaç var.

18. Milli Eğitim Müdürlüğü binası yok. Yunus BAL Orta Okulu’nun ikinci katında hizmet veriyor.

İlgililerin ve kamuoyunun dikkatine sunulur.


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti