Yenişehir okulları beyaz bayrak aldı

Bursa'da yürütülen 'Beyaz Bayrak' ve ' Beslenme Dostu Okul' programları kapsamında sertifika töreni düzenlendi.

Yenişehir 28 Ekim 2019 09:14
Yenişehir okulları beyaz bayrak aldı
-A +A

Mustafa EFE/ Özel Haber

Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları arasında yapılan protokol kapsamında okullarda temizlik ve hijyeni temsil eden 'Beyaz Bayrak' projesi ve Türkiye sağlıklı beslenme ve hareketli hayat projesi kapsamında 'Beslenme Dostu Okul' programı gerçekleştirildi. Program kapsamında il ve ilçe geneli temizlik konusunda başarılı olan okullar için sertifika töreni düzenlendi. Merinos AKKM Osmangazi Salonu’nda düzenlenen törene Bursa Valisi Yakup Canbolat, İl Sağlık Müdürü Özcan Akan, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger’in yanı sıra okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı. 
 
Çalışmaları hassasiyetle yürütüyoruz
 
Vali Yakup Canbolat günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, “Güzel umutlarla ve heyecanla başladığımız 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılına böylesine anlamlı bir törenle renk katıyor olmaktan dolayı ilin valisi olarak memnun olduğumu ifade etmek istiyorum. Hedefimiz; olup biteni durup izlemek değil, olan bitene yön vermek olmalıdır. Valilik olarak, Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından yürütülen pek çok proje ve çalışmanın, Bursa’mızda da en üst seviyede karşılık bulması için gerekli tüm çalışmaları hassasiyetle yürütmekteyiz. Merkezi çalışmaların dışında İlimizde, birçok önemli eğitim projesi yürütülmektedir. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde yürütülen projeler İlimizin kültürel kalkınmasına önemli katkılar sunmaktadır. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzden gelen bilgi notlarını okuduğumda Bursa’da kurumlarımızın ödevini hakkıyla yapma gayretlerini gördüm. 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Beyaz Bayraklı okul oranımız bir önceki yıla göre % 34’den % 69’a, Beslenme Dostu Okul oranımız da %12’den %35’e çıkmış. Bu başarıya emeği geçen okul müdürlerimize, müdür yardımcılarımıza, öğretmenlerimize, destek veren velilerimize ve projenin içinde yer alan tüm öğrencilerimize yürekten teşekkür ediyor, hepsini kutluyorum. Ayrıca Bursa’nın 2023 Eğitim Vizyonunu kararlılıkla takip etmesini takdirle karşıladığımı ifade ederek, emeği geçen mesai arkadaşlarımı tebrik ediyorum.” dedi.
 
‘Hepinizi tebrik ediyorum’
 
Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, “Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın beden ve ruh sağlığının korunması en temel önceliklerimiz arasında yer alıyor. Çocuklarımızın yaşam kalitelerinin artırılması ve sağlıklı bir okul ortamı sunulması için zamanlarının büyük çoğunluğunu geçirdikleri okul ortamlarının temizlik ve hijyen yönünden uygun şartlara sahip olmasının çok önemli olduğunu düşünüyor ve bu konuyu oldukça önemsiyoruz” dedi. Milli Eğitim Bakanlığının 2006 yılında okulları ve eğitim kurumlarını, beslenme, temizlik ve hijyen konusunda teşvik etmek üzere Sağlık Bakanlığı ile bir protokol yaptığını ve bu çerçevede çalışma ile belirtilen kriterleri yerine getiren okullara beyaz bayrak ve beslenme dostu okul sertifikaları verildiğini belirten Dülger,   “Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 17 ilçemizde İl Sağlık Müdürlüğümüzle birlikte okullarımızı ve kantinlerimizi denetim ekiplerimizce kontrol ediyor, uygun sağlıklı ürünleri sunan, temizlik ve hijyene dikkat eden okul ve kurumlarımızı belirliyoruz. Okullarını sahiplenerek temiz tutan, gayretli çalışmalar sunarak sertifika almaya hak kazanan okullarımızı, idarecilerimizi, öğretmenlerimizi ve de öğrencilerimizi kutluyor, bu konuda okullarına rehberlik eden okul müdürlerimizi de ayrıca tebrik ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
 
Okul sayısı 1143 oldu
 
İl Sağlık Müdürü Özcan Akan ise yaptığı konuşmasında “Toplumun sağlığını geliştirmek çocuklarımızın sağlığını korumakla gerçekleşir. Çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını korumak, öğrencilerimizin sağlıklı beslenme ve davranış bilincini oluşturmak hijyenik bir ortamda yeterli ve dengeli beslenerek eğitim ve öğretimlerini sürdürmek inancıyla Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarımız arasında Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul protokolleri imzalanmıştır. Bu protokollerle amacımız çocuklarımızın okulda sağlığı destekleyici bir çevre içinde olmasını sağlamak ve çocuklarımızın sağlıklı yiyeceklere ulaşmasını ile fiziksel aktiviteyi destekleyici uygulamaları arttırmaktır.” şeklinde konuştu.
 
Program sertifika almaya hak kazanan okullar ve protokolün toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.910 okula Beyaz Bayrak, 435 okula da Beslenme Dostu Okul Sertifikası verildi. 2017-2018 eğitim yılında 503 okul Beyaz Bayrak sahibi iken geçen yıl 640 okul daha sertifika alarak toplam okul sayısı 1143’e yükseldi. Okul sayısı bir önceki yıla göre % 34’den % 69’ a yükseldi.  2017-2018 eğitim-öğretim yılında Beslenme Dostu Okul Sertifikası alan okul sayısı 202 iken, geçen yıl 381 okul daha sertifika alarak toplam okul sayısı 583’e yükseldi. Okul sayısı oransal olarak %12’den %35’e yükseldi.
 
İşte Beyaz bayrak alan okullar;
 
   Yenişehir’den Beyaz Bayrak alan okullar şunlar; Yenişehir Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi, Süleymanpaşa İlkokulu, Yolören İlk ve Orta okulu, Akçeşme İlkokulu, Terziler İlkokulu, Şehit Yunus Bal orta okulu ve Yusuf Ateş Anadolu İmam Hatip Lisesi.
 
Beslenme dostu okullar ise şunlar; Yenişehir Hüma Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ertuğrulgazi Anadolu Lisesi, Yenişehir Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi, Koç Ortaokulu, Koyunhisar Ortaokulu, 100. Yıl ilkokulu, Süleymanpaşa İlkokulu, Akçeşme İlkokulu, Şehit Yunus Bal Ortaokulu, Yusuf Ateş Anadolu Lisesi. 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
Seyitoğlu’ndan yaşlılara ziyaret

Seyitoğlu’ndan yaşlılara…

09:40 - 28 Mayıs 2020
Yenişehir
“Muhtarlarımız halkın sesi”

“Muhtarlarımız halkın sesi”

09:30 - 28 Mayıs 2020
Yenişehir
Başkan Aydın, ilçe halkının bayramını kutladı

Başkan Aydın, ilçe halkının…

09:39 - 27 Mayıs 2020
Yenişehir
Telekonferans  ile bayramlaştı

Telekonferans ile bayramlaştı

09:36 - 27 Mayıs 2020
Yenişehir
BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

19:20 - 22 Mayıs 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti