Yenişehir’in kitap kurdu kadınları

Yenişehir 30 Kasım 2019 10:02
Yenişehir’in kitap kurdu kadınları
-A +A

Belkız EFE / Özel Haber 
 
Yenişehir’de dört yıl önce bir araya gelerek kitap okuma etkinlikleri düzenleyen ve Gülcan Öztürk, Selda Gülden, Çiğdem Karaçalı, Çiğdem Ünel ve Nevriye Ülker ayda bir kez bir araya gelip sadece kitap konuşuyorlar. 
 
‘Okuyan Kadınlar Grubu’ olarak adlandırılan ve her ayın son perşembesi bir araya gelerek o ay içinde okudukları kitabı masaya yatıran kitap kurdu hanımların sayısı her geçen gün artıyor. 
 
Gruba sonradan dahil olan ve Yenişehir Gevher Nesibe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine oluşturduğu kütüphane ve kitap kurdu okuma odası ile adından söz ettiren Edebiyat öğretmeni Ayşen Doğaner, Yenişehir’de böyle bir grubun olmasından memnuniyet duyduğunu belirterek, “4 yıl önce sadece kitap okumak için bir araya gelen bu arkadaşlarımızın arasında bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Şu an 20 kişilik bir grubuz ve sayımız her geçen gün artıyor. Her ayın son perşembesi bir araya gelip o ay okuduğumuz kitabı masaya yatırıyoruz. Kitabın analizini yapıyoruz. Kitaptan kim ne anladıysa aldığı notlarla bizlere aktarıyor. Görüyoruz ki aynı kitaptan birçok farklı fikirler çıkıyor. Her arkadaşımız bizlerin göremediğini görüyor ve herkesin bakış açısı farklı farklı oluyor. İki haftada bir ara buluşmalarımız oluyor.

Bir birimize kitap önerilerimiz oluyor. Bunun yanı sıra sanatsal etkinliklere de katılıyoruz. Bu zamana kadar 60’a yakın kitap okuduk ve bunların analizlerini yaptık. Her arkadaşımız yılda 100’e yakın kitap okuyor. Biz bu gruptan çok memnunuz ve grubun dağılmaması için elimizden geleni yapıyoruz” dedi. 

 
Grubun kurucularından Gülcan Öztürk’te, böyle bir grubun içinde olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “4 yıl önce bir araya geldiğimiz de sosyal medya üzerinden duyurular yaptık ve sayımız 20’lere yaklaştı. Ne kadar güzel bir iş yaptığımızı her geçen gün daha iyi anlıyoruz. Sayımızın daha da artmasını diliyorum. Bir araya geldiğimiz de sadece kitap okuyoruz. Dedikodu da yapıyoruz ancak o ay okuduğumuz kitabın yazarı hakkında. Onun dışında dedikodu ile işimiz yok. Kitap konuşuluyor, kitabın yazarı konuşuluyor ve bir sonraki ay okuyacağımız kitap belirleniyor. Bir birimiz arasında kitap değişimleri yapıyoruz. Yani bizim günümüzde sadece kitap konuşuluyor ve her arkadaşımız da bu durumdan son derece memnun oluyor” diye konuştu.  
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
Yenişehir İlçe Tarım Müdürü Hakan Aranmaz  “İyi başlangıç oldu”

Yenişehir İlçe Tarım Müdürü…

19:15 - 28 Mayıs 2020
Yenişehir
Seyitoğlu’ndan yaşlılara ziyaret

Seyitoğlu’ndan yaşlılara…

09:40 - 28 Mayıs 2020
Yenişehir
“Muhtarlarımız halkın sesi”

“Muhtarlarımız halkın sesi”

09:30 - 28 Mayıs 2020
Yenişehir
Başkan Aydın, ilçe halkının bayramını kutladı

Başkan Aydın, ilçe halkının…

09:39 - 27 Mayıs 2020
Yenişehir
Telekonferans  ile bayramlaştı

Telekonferans ile bayramlaştı

09:36 - 27 Mayıs 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti