Yenişehir’in çehresini değiştirecek proje

Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde kurulan bir kooperatif kanalı ile yapılması planlanan sanayi sitesi yapımı için artık sona gelindi.

Yenişehir 19 Nisan 2018 03:32
Yenişehir’in çehresini değiştirecek proje
-A +A

 Yenişehir’de basın mensupları ile kahvaltıda bir araya gelen Yenişehir TSO Başkanı Orhan Torun ve meclis üyeleri yeni yapılacak olan sanayi sitesi ile ilgili bilgi verdi.
 
 Torun yaptığı açıklamada, 655 dönüm arazi üzerinde 214 adet 800 m2 dükkanlar yapılacağını belirterek, ‘Şu anda üye kayıtlarımız devam ediyor. Biz bu yola çıkarken tamamen istihdama yönelik bir çalışma düşündük. 2 haftadan bu yana Yenişehir’de bütün STK’lar ve siyasi partilere proje hakkında bilgi verdik. Yenişehir’de bu projeye dahil olmak isteyenleri projeye dahil etmek istiyoruz. İlk hedefimiz önce Yenişehir’de işini büyütmek isteyen işletmelerdir. Ancak Yenişehirli olup da Bursa’ya da başka il ve ilçelerde iş yapan girişimcilerimize de bu konuyu anlattık. Geri dönüşümler bizleri mutlu etti. Hazine'ye ait arazinin Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) bünyesindeki kooperatife devri Maliye Bakanlığı'nca onaylandı. Projeye başlamak için avam projenin görülmesi gerekiyor. İşyerleri sayısı ile üye sayılarımızın bire bir uyuşması gerekiyor. Bununla ilgili çalışmalarda bitmek üzere. Bu çalışmadan sonra mevcut yer TSO bünyesinde kurulan Yenişehir Sanayicileri Kooperatifi'ne (YESAN) devredilecek’ dedi.   


 
  Devir işleminin tamamlanmasının ardından Modern Sanayi Sitesi'nin proje çizimine geçileceğini anlatan Torun, 'Proje çiziminden sonra Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapım ihalesi gerçekleştirilecek. Yapım ihalesinin önümüzdeki yıl gerçekleştirilmesini bekliyoruz' dedi. Modern Sanayi Sitesi'yle bölgedeki üretim kalitesi ve teknolojik düzeyinin artacağını belirten Torun,  'İşletme sahipleri esnaflıktan sanayiciliğe geçecek. Yenişehirli sanayici ve esnaf daha sağlıklı ortamlarda üretim yapabilecek' diye konuştu. Bölgede yatırım yapmak isteyen yatırımcıların dilekçeyle yaptığı başvuruların 100’e ulaştığını ifade eden Torun, ilginin önümüzdeki günlerde giderek artacağına inandıklarını kaydetti.
 


Konuyla ilgili Ankara’ya gideceklerini de dile getiren Orhan Torun, ‘Rifat Hisarcıklıoğlu ve Başbakan Yardımcımız Hakan Çavuşoğlu’nu ziyaret edeceğiz ve konuyla ilgili bilgileri var desteklerinin artmasını isteyeceğiz. Maliye Bakanlığının yazısı Başbakanlığa onay için gidecek. Bunun için Hakan Çavuşoğlu’nun desteğine ihtiyacımız var’ dedi.


 
 Bölgenin cazibe merkezi yapılması içinde projede ayrıntılar olduğunu dile getiren Torun, ‘Bölgeye bir teknik lise, sosyal donatı alanları ve cami yapılacak. Tüm bu çalışmaları Haziran ayı içine kadar bitirmek. Yenişehir kültürünün bile değişmesine vesile olacak bu projenin tamamlanması halinde ilçede işsizlik diye bir sorun kalmayacak. Öncelikle ilçe dışı sermaye gelecek. Atölye kültürü yerini sanayicilik anlayışına bırakacak. Bunun yanında başta Bursa olmak üzere başka illere işsizlik nedeniyle göç yaşanmayacak' dedi. Projenin tamamen Sanayi Bakanlığı tarafından yapılacağı belirtildi.
 
 Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik’te projenin gelecek nesilleri de ilgilendirdiğini belirterek, ‘Bu proje ilçemizin önünü açacak bir  proje. Bu nedenle hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız. Gerçekleştiği anda ilçemizin önünü açacak bir proje. Bölgeye hayat verecek ve en az 1500 kişilik bir istihdam sağlayacak. Şu an kırsal mahallelerimizde yaş ortalaması çok yüksek. Bu projenin tamamlanması halinde tersine göç yaşanacak ve insanlar işsizlik nedeniyle göç ettikleri köylerine geri dönecek’ dedi.

Kaynak : HARUN SAK/YENİŞEHİR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti