Yenişehir'de üniversite seferberliği başladı

Yenişehir 9 Ekim 2020 09:20
Yenişehir'de üniversite seferberliği başladı
-A +A

HABER: MUSTAFA EFE
 
Uludağ Üniversitesi’ne (UÜ) bağlı Yenişehir İbrahim Orhan Meslek Yüksekokulu’nun yer yetersizliği nedeniyle Bursa yolu üzerindeki 92 dönümlük alana inşa edilmesi planlanan üniversitenin yapımı için kollar sıvandı.
 
 Sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasının temsilcileriyle yapılan toplantıda “330 bin TL’nin, 220 bin TL’lik bölümü bağışlarla karşılandı.Yenişehir Belediyesi Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’ndeki toplantıya Kaymakam Suat Seyitoğlu, Belediye Başkanı Davut Aydın, Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Mehmet Sincik, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasının temsilcileri katıldı.
 
Toplantıda yapılan konuşmalarda, üniversite kurulması planlanan arazi için toplam 330 bin TL’lik bir ödeme yapılması gerektiği, bu bedelin Yenişehirlilerden karşılanmasının amaçlandığı vurgulandı. Toplantıya katılan sivil toplum kuruluşlarıyla iş dünyasının temsilcileri bağış miktarlarını açıkladılar. Kısa sürede toplam 220 bin TL’lik bağışa ulaşıldı.
 
KAYMAKAM SEYİTOĞLU: YENİŞEHİR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
 
Yenişehir’in gelişip büyüdüğünü söyleyen Seyitoğlu, ilçeye yapılan devlet yatırımlarından örnekler verdi. Seyitoğlu, “Tüm bunlar olurken, üniversitenin geride kalmasını bir kayıp olarak değerlendiriyoruz. Sizlerin destekleriyle bu yatırımda önemli bir adım atmış olacağız. Bu adım Yenişehir için oldukça önemli bir adım.” diye konuştu.
 
BAŞKAN AYDIN: İLÇEMİZDE GÜZEL BİR YATIRIM GERÇEKLEŞECEK
 
Belediye Başkanı Davut Aydın da, “Yenişehir giderek büyüyor. Bugün gelinen noktada, Barcın Köyü yakınlarında bir üniversite inşa edilmesi fikri ortaya çıktı. 30 bin metrekare terminal, 19 bin metrekare park ve gençlik merkezi olarak çalışmalarımızı yaptık. Yaklaşık 94 bin metrekarelik üniversite alanı için ise ot bedelinin yatırılması gerekiyor. İnşallah herkes elinden geleni yaparsa, ilçemizde o bölgelerde güzel bir yatırım gerçekleşmiş olacak” dedi.
 
 
PROF. DR. SİNCİK: YENİŞEHİR’İN GELECEĞİ İÇİN EL ELE VERMEYE ÇAĞIRIYORUZ
 
Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Mehmet Sincik de, projeyle ilgili ayrıntılı bir sunum yaptı. Sincik şunları kaydetti: "Meslek Yüksekokulumuz, Yüksekokulumuz, Bursa Uludağ Üniversitesi’ne bağlı olarak 1996yılında kurulmuş olup eğitim -öğretim faaliyetine Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Programı ile 1998 -1999 eğitim -öğretim yılında 30 öğrenci ile başlamıştı .
 
 
Yüksekokulumuz toplam 3071 m2’ye’ kapalı alana sahip 3 katlı  binada toplam 12 derslik, 4 adet laboratuvar (Gıda, Veteriner Sağlık, Bilgisayar ve 3 adet uygulama atölyesi (Çocuk Gelişimi, Makine, İklimlendirme ve Soğutma) ile hizmet vermektedir . Ayrıca, 4 katlı 2952 m2 kapalı alana sahip toplam 140 kişi kapasiteli kız öğrenci yurdu da 2006 yılında inşa ettirilerek kız öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. Mevcut durumda, Yüksekokulumuzun Yenişehir’in Bursa girişinde yer alan 2873 nolu parselden tahsis edilecek olan 92 .376376 m2’lik bir arazi üzerine kurulacak olan yeni bir yerleşkeye taşınması en sağlıklı çözüm olarak gözükmektedir . Bu bölgeye kurulacak olan modern bir yerleşke, hem Yenişehir’e yeni bir vizyon kazandıracak hem de ileride ilçeye kurulması muhtemel olan yeni yükseköğretim kurumları için de uygun bir altyapı oluşturacaktır ."
 
 
--KUTUU--
 
Yüksekokulumuzda mevcut durumda en çok sıkıntı çekilen konular;
 
1) Büyük kapasiteli (60 -80 kişilik)
 
2) Resmi törenler, sosyal ve kültürel etkinliklerde kullanmak üzere en az 400 kişi kapasiteli bir konferans salonu,
 
3) Büyük kapasiteli öğrenci yemekhanesi,
 
4) Geniş ve modern uygulama atölyeleri
 
5) Öğrencilere yönelik sosyal ve sportif alanlar,
 
6) Her biri en az 400 öğrenci kapasiteli kız ve erkek yurtları


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
Göleç’ten Müftü Kavşak’a ziyaret

Göleç’ten Müftü Kavşak’a…

09:29 - 21 Ekim 2020
Yenişehir
İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanı Ercan Özel “AZERBAYCAN’NIN YANINDAYIZ”

İYİ Parti Yenişehir İlçe…

09:30 - 21 Ekim 2020
Yenişehir
Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın: “MUHTARLAR DEVLETİN YERELDE GÖZÜ KULAĞI”

Yenişehir Belediye Başkanı…

09:27 - 20 Ekim 2020
Yenişehir
Aydın'dan öğrencilere hijyen paketi

Aydın'dan öğrencilere hijyen…

09:36 - 19 Ekim 2020
Yenişehir
Aydın'dan öğrencilere hijyen paketi

Aydın'dan öğrencilere hijyen…

09:36 - 19 Ekim 2020
Yenişehir
 "CHP, hizmet etmeyi bizden öğrensin"

"CHP, hizmet etmeyi bizden…

09:36 - 19 Ekim 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti