YENİŞEHİR'DE MADEN İSYANI

Yenişehir Kirazlıyayla Mahallesi mevkiinde kapasite artırımı planlanan Bakır-Kurşun-Çinko ocağına karşı yöre halkının mücadelesi sürüyor.

Yenişehir 17 Ocak 2020 11:22
YENİŞEHİR'DE MADEN İSYANI
-A +A

Ertan ADANA / Özel Haber
                                                                      
Tesise ve atık barajına karşı itirazlarını dile getiren köylülere firma tarafından ihtarname gönderilmişti. Yenişehir Çevre Platformu ve Kirazlıyayla halkı, firma tarafından noter kanalı ile gönderildiği belirtilen tebligatları protesto etmek amacıyla bir kez daha Kirazlıyayla'da bir araya geldi. Yenişehir Çevre Platformu Sözcüsü ve Ziraat Mühendisi Şafak Erdem şirketlerin köylüleri korkutmak için Noter’i kullandığını belirtti. Sözcü Erdem, “Bazıları, Mahallelilere ihtarname gönderip gözdağı vermektedir. Korkutmak için Noterleri kullanmayın. Bizler Anayasal hakkımız olan gösteri ve yürüyüş hakkımızı kullanıyoruz. Toplantılarımız sizin izninize bağlı değildir. Mahallelinin bir araya gelmesi sizi neden korkutuyor. Sizler yasal ve bilimsel olarak doğruları yapıyorsanız bizden çekinmenize gerek yoktur. Siz hep doğru işler yapan olarak, çevre korumaya, insan-hayvan-bitki sağlığına zaten önem veriyorsanız, her şeyiniz temizse tüm Türkiye’ ye haklılığınızı anlatabilirsiniz. Sayemizde mahcup olmaz aksine markanızla sektörünüzün yıldızı olursunuz. Ayrıca, perakende bir mal satmıyorsunuz, hammaddeyi kabaca işleyip çeşitli mal üreticisi fabrikalara satıyorsunuz. Bizim sözlerimizi doğru saymasanız da, satışlarınızı etkilemesi mümkün değildir. Kârınızı azaltamayız. Bizler sadece köylerimizi torunlarımıza bırakabilmek istiyoruz” diye konuştu.

Aylardır YEÇEP’e destek olan öğretim üyelerinin ve uzman meslek sahiplerinin sözlerini değersiz görüldüğünü söyleyen Erdem, “Oysa uzmanların anlattıkları sizler tarafından resmi kurumlara verdiğiniz bilimsel raporların, ÇED raporlarının çevre sağlığı gözüyle değerlendirilmesidir. Bizler bu sürece bilimsel verilere göre değerlendirme yapan bağımsız kişileri derdimize ortak ettik sadece. Tek derdimiz de daha yaşanılabilir bir çevre yaşamaktır.  Ticari işletmelerin var olma sebebi kar etmektir, bu amaçla kurulur. Ticari bir işletmenin derdi kamu yararı gütmek değildir. Kamu yararını devlet korur. Devlet, denetler, ölçer, kontrol eder, bunlara göre ‘projecilere’ izin verir veya vermez. Bu yüzden en başından beri özel sektörü değil, bu projeye bilimsel inceleme yapmadan, üstünde uğraşmadan, hatta sahayı yerinde bile görmeden gerekli izinleri veren, verecek olan kamu kurum ve kuruluşlarına başvurduk, bilgi almaya çalıştık ve projenin iptalini istedik” şeklinde konuştu.

Kirazlıyayla Mahallesini ruhsat alanı içine alan ve mahalleye 200 metre mesafede faaliyet gösterecek bir projeye karşı çıkmak için çok fazla uzmanlık gerekmediğini belirten Şafak Erdem, “Ruhsat sahası Kirazlıyayla Mahallesini örttüğüne göre, Mahalleyi ortadan kaldırmak için izin veren Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne, Maden İşleri Genel Müdürlüğü’ ne karşı çıkıyoruz. Asılsız sözler içeren ihtarnamelerle, suçlamalarla, dedikodularla hemşehrilerimize, bize gözdağı verilmesini kınıyoruz. Boyun eğmeyeceğiz. Bizi tehdit edenlere, T.C. Anayasanın 56. maddesini hatırlatırız; “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir” açıklamalarını yaptı.


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
Yenişehir Protokolu ilçede koronavirüs denetimleri yaptı SEYİTOĞLU, VATANDAŞI UYARDI

Yenişehir Protokolu ilçede…

09:16 - 25 Eylül 2020
Yenişehir
İnegöl-Yenişehir yolu çalışmaları hızlandı

İnegöl-Yenişehir yolu…

09:15 - 25 Eylül 2020
Yenişehir
 Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın  “BAŞARI SİZİN  BAŞARISIZLIK BİZİM”

Yenişehir Belediye Başkanı…

09:15 - 24 Eylül 2020
Yenişehir
Yenişehir MHP, Rehabilitasyon  merkezini ziyaret etti

Yenişehir MHP, Rehabilitasyon…

09:20 - 23 Eylül 2020
Yenişehir
İlçe Sağlık Müdürü’nden Kaymakam Seyitoğlu’na ziyaret

İlçe Sağlık Müdürü’nden…

09:19 - 23 Eylül 2020
Yenişehir
Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın “DURMAK YOK,  YOLA DEVAM”

Yenişehir Belediye Başkanı…

09:20 - 23 Eylül 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti