YENİŞEHİR'DE HAYVANCILAR DERTLİ

Yenişehir'de hayvancılıkla uğraşan Volkan arabacı "Son zamanlarda hayvanlarda görülen çiçek ve şap hastalığı yüzünden hayvan bakmak iyice zorlaştı." dedi.

Yenişehir 2 Kasım 2020 09:44
YENİŞEHİR'DE HAYVANCILAR DERTLİ
-A +A

ÖZEL HABER- KAAN KOÇAKHAYVANLAR TELEF OLUYOR
Hayvancılık yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu ancak gittikçe zorlaştığını söyleyen Arabacı; "Uzun süredir hayvancılıkla uğraşıyorum. Ama gittikçe zorlaşıyor hayvancılık. Yenişehir'de her sene çiçek ve şap hastalığı görülüyor. İlçe Tarım Müdürlüğü hemen müdahele ediyor. Hastalık yüzünden bu sene de pazar kapandı. Yetkililer bu durumu kökten çözmeli. Gelip geçen bir durum değil. Her sene bu şekilde sıkıntı yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.  YENİŞEHİR HAYVANCILIKTA YOĞUN BİR BÖLGE
Arabacı; "Yem fiyatları da eklenince hayvancılığın gittikçe zorlaştığını görmemek imkansız. Yenişehir hayvancılıkla uğraşan bir ilçe. Hastalık sebebiyle pazar kapanınca hayvancılıkla uğraşan birçok kişi zarar görüyor. İlçe Tarım elinden geleni yapsa da bunun önüne geçmenin başka bir yolu yok mu? Göz ardı edilmesin. Hayvancılık bu kadar zor olmamalı. 10 gün öncesi şap hastalığı herkesin şikayetiydi, şimdi kontrol altına alındı ama hayvancılıkla uğraşan kesim hala dertli." şeklinde konuştu. 

İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ HEMEN MÜDAHELE EDİYOR
Veteriner Emre Yürük konu hakkında şunları söyledi; "Kurban Bayramı sonrası Yenişehir bu sıkıntıyı yaşıyor. Çünkü Yenişehir hayvan hareketlerinin en yoğun olduğu yer. hayvancılık çok yoğun. Halkın neredeyse yarısı hayvancılıkla ilgileniyor.  İlçe Tarım Müdürlüğü hemen devreye girerek müdahelelere başlıyor. Artık şap hastalığı duraklama evresine girdi. Çiçekle ilgili karantinanın bitip bitmeyeceği bugün belli olur. Bu sezon çok geniş çaplı bir salgın olmadı Yenişehir'de. O bölge de aşılar yapılıyor, karantinaya alınıyor ve engelleniyor. Tarım ilçe müdürlüğü yayılma olmasın diye hayvan pazarını kapatıyor."
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti