Yenişehir'de genç çiftçilere koyun desteği

Yenişehir’de Genç Çiftçi Projesi kapsamında 3 besiciye 34’er adet koyun dağıtıldı.

Yenişehir 11 Ocak 2019 15:34
 Yenişehir'de genç çiftçilere koyun desteği
-A +A

Bakanlık tarafından bir süredir uygulanan Genç Çiftçi Projesi kapsamında Yenişehir’de, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü'nde 3 besiciye koyun dağıtımı yapıldı. Her çiftçiye 34 adet olmak üzere toplam 102 koyun dağıtımına kurum yetkilileri ve besiciler katıldı.
3 yıldan bu yana devam eden Genç Çiftçi Projesi kapsamında bu zamana kadar 31 genç çiftçiye destek yapıldığını belirten İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hakan Aranmaz, 2018 yılı içinde üreticilere ciddi anlamda hibe desteğinin sağlanacağını söyledi.

Amaçlarının genç çiftçileri kırsal alanda tutmak olduğunun altını çizen Aranmaz, “Genç Çiftçi Projesi kapsamında 3 besicimize daha 32 dişi 2 erkek olmak üzere toplamda 34 adet koyun dağıtımı yaptık. Dağıtımı yaptıktan sonra besicilerimizin hayvanlarının iki yıl boyunca kontrollerini yapacağız. Amacımız, genç çiftçilere kırsal alanlarda tutmak, katma değer sağlamak ve hayvancılık üretimine katkı sağlamaktır. Çiftçilerimizden ricamız, temennimiz hayvan varlığındaki azalışları da dikkate alarak mevcut hayvanlarını çoğaltsınlar. Geriye dönüş olmadan, ülke ekonomisine pozitif katkıda bulunsunlar. Düzgün bakım ve beslenme koşulları ile birlikte ideal kiloyu yakalamaları mümkün olacak. Besicilerimiz bakım ve beslenme koşullarına uysunlar” dedi.

Genç Çiftçi Projesi kapsamında üreticiye sadece koyun desteği sağlanmadığını belirten Aranmaz, ‘Büyükbaş, Aracılık, Sera ve Meyve bahçesi desteklerimizde oluyor. Verilen hayvanlar yüzde 100 hibe. Hayvanların sigortası da yapılıyor. 3 yıl satamama şartı var ve üç yılın sonunda istediği gibi değerlendiriyor. Genç çiftçi Projesi'nin şartı 40 yaşını geçmemiş olması’ dedi.
Projenin 3 yıllık bir proje olduğunun altını çizen Aranmaz, ‘Ancak proje gerçekten çok tuttu bu yüzden uzatılacağını tahmin ediyoruz. Proje için başvurular Mart ayında yapılıyor. Eğer süre uzatılırsa bunun duyurusunu yapacağız’ dedi.

Geçtiğimiz yıl Genç Çiftçi Projesi'nden yararlanan Çamönü Mahallesi'nden Ergün Yoldaş, “Proje kapsamında bize de 34 koyun çıkmıştı. Devletimizden Allah razı olsun, memnunuz. Hayvancılığı geliştirmek için bizlerde katkı sağlayacağız. Geçimimizi bu şekilde yapıp, hayvanlarımızı çoğaltıyoruz. Ben bir fabrikada işçi olarak çalışıyordum. Ancak rahatsızlandım. Bu projeye bay vurdum geçtiğimiz yıl koyunları aldım ve biraz da aldığım tazminatla koyun aldım. Şu an 100’den fazla koyunum oldu. ” ifadelerini kullandı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti