Yenişehir CHP’nin itirazı var!

Yenişehir 11 Ocak 2020 10:27
Yenişehir CHP’nin itirazı var!
-A +A

Kaan KOÇAK / Özel Haber

Yenişehir Belediye Meclisi geçtiğimiz hafta yeni yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi.
 
Toplantının gündem maddelerinden biri de belediyenin gelir ve giderlerini denetleme görevi bulunan Denetleme Komisyonu’na üye seçimiydi. Meclis toplantısında, gündem maddelerinden biri de denetim komisyonu oluşturulmasıydı. İlgili mevzuatın 25. Maddesi şöyle diyor, “İl ve ilçe belediyeleri ile nüfusu 10.000 in üzerindeki belediyelerde belediye meclisi, her ocak ayı toplantısında belediyenin bir önceki yıl gelir ve giderleri ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerinin denetimi için kendi üyeleri arasından gizli oyla ve üye sayısı üçten az, 5 ten çok olmamak üzere bir denetim komisyonu oluşturur. Komisyon her siyasi parti grubunun ve bağımsız üyelerin meclisteki üye sayısının, meclis üye tam sayısına oranlanması suretiyle oluşur.”

İhtisas Komisyonları’nın da 3 üyeden oluştuğunu ve bu komisyonlarda CHP’nin temsil edilemediğini hatırlatan CHP’li Belediye Meclis üyesi Tayfun Sırman şunları söyledi: “Bir önceki yıl gelir ve giderleri ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerinin denetimi” görevi bulunan Denetleme Komisyonu birçok ilçede 4 veya 5 üyeden oluşurken Yenişehir’de 3 üyeden oluşuyor. Yenişehir Belediye Meclisi’nde 4 partinin grubu mevcut. Katılımcılık ilkesi, demokrasi ve ortak çalışma anlayışı doğrultusunda söz konusu komisyonun 4 veya 5 üyeden oluşmasını ve CHP’nin de komisyonda temsil edilmesini iyi niyetli biçimde gönderdik. Önerimiz açıkçası çok dikkate alınmadı ve yapılan oylamada reddedildi. Anlam veremediğimiz bu tavır sürdürülebilir değildir ve doğru bulmuyoruz” dedi.

CHP meclis grubu 25. Maddeye atıfta bulunarak, “Meclis başkanına komisyonun 4 veya 5 üyeden oluşmasını önerdik. Bu talebe sıcak bakmayan başkan, ihtisas komisyonlarındaki durumu emsal gösterdi. Usulen bu talebi oylamaya sundu. AK Parti ve MHP üyelerinin oylarıyla komisyonun 3 üyeden oluşması kabul edildi. 4 veya 5 üyeden oluşsa CHP denetim komisyonuna 1 üye verecekti. Bu durum sadece Yenişehir’de yaşandı. Diğer ilçelerde sayı 3’ten fazladır. Burada usul açısından yanlış yok gibi görünüyor.  Ancak etik anlamda yanlışlar vardır. Niyet halis değildir. Sonuç, belediye başkanı ve mesai arkadaşlarının birlikte yönetme, siyasi barış, dayanışma ve yardımlaşmayla ilgili söylemlerinde samimi olmadıklarına işaret etmektedir.  Cumhuriyet Halk Partisi’nin denetimden kaçma eğilimindedirler. Yönetimi ve denetimi tek yapıda birleştirme arzusu vardır.  Bu anlayışta uzak görüşlülük ve sağduyu yoktur. Yenişehir kamuoyuna saygıyla duyurulu” açıklamaları yapıldı.


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti