Yenişehir CHP İlçe Başkanı Ahmet Köse “BARAJ ZEHİR AKITIYOR”

Yenişehir 22 Ekim 2020 09:26
Yenişehir CHP İlçe Başkanı Ahmet Köse “BARAJ ZEHİR AKITIYOR”
-A +A

ERTAN ADANA/ÖZEL HABER
 
Yenişehir CHP İlçe Başkanı Ahmet Köse, İnegöl mobilya sanayisinin zehirinin, Kocasu'ya ve baraja aktığını belirtmişti. Başkan Köse,bu nedenle de Boğazköy barajının zehir barajı olduğunu açıklamıştı. Başkan Ahmet Köse, teslim ettikleri raporun çıktığını belirterek Yenişehir halkıyla paylaştı.
 
İŞTE RAPOR
 
Yenişehir CHP İlçe Başkanı Ahmet Köse, “Bir kaç hafta önce Boğazköy barajı sulama sisteminden aldığımız su numunelerini analiz için Bursa Valililigi, Nilüfer Toplum Sağlığı Laboratuvarı'na teslim etmiştik. Rapor çıktı. Sonuç elimize ulaştı.
 
SONUÇ; UYGUN DEĞİLDİR
Raporda suyun içinde, koliform bakteri, escherichia koli, biyolojik zararlılar ve kimyasalların olduğu görülmektedir. Koku ve renk olarak uygun bulunmadığı, tatmaktan çekinildiği için tadına bakılmadığı ifadeleri yer almaktadır.
Önümüzdekı günlerde çok daha teferruatlı, kimyasal, bakteriyolojik ve mikrobiyolojik durumu tespit eden raporu da kamuoyu ile paylaşacağız.
Büyükşehir belediye başkanı Sayın Alinur Aktaş partilerinin ilçe kongresi için Yenişehir'e geldiğinde salonda yan yana oturmuştuk. Kısa sohbetimiz esnasında kendisine "Sayın başkan, Inegöl mobilya sanayisinin zehiri, Kocasu'ya ve baraja akıyor. Bu nedenle Boğazköy barajı zehir barajı oldu. Firmaların arıtma sistemlerini maliyetli olması nedeniyle devre dişı bıraktıklarını duyuyoruz.  Lütfen Arıtma ve denetim faaliyetlerinden taviz vermeyin" dedim. Kendisi ilgileneceğini ifade etti.Telefon numaramı aldı. Beni daha sonra arayacağını söyledi. Yaklaşık on gün sonra  aradı. Bana "başkanım konuyu araştırdım, baraj suyu içindeki kirlilik orani ve zehirli madde  miktarının kabul edilebilir sınırın  yüzlerce kat uzerinde olduğunu öğrendim . Elimizden gelen önlemi alacağız " dedi.
 
Ne kadar önlem alındı bilmiyorum. Bu yaz kocasu çayı nispeten biraz daha berraktı. Ancak hidratlardan gelen su daha da sorunluydu. Durumu resmi bir raporla tespit etme gereği vardı. Milletvekilimiz Prof. Dr. Yüksel Özkan'la birlikte Kocasu'da ve hidratlarda inceleme yaparken su numunesi de aldık. Bu rapor hidratlardan alınan su numunelerine aittir.
 
Barajın yapımı  20 yıl sürmüş, milyarlarca lira bedel ödenmişti. Buradan Türkiye'nin en büyük ve en verimli ovalarından olan Yenisehir ovasının sulanması amaçlanmıştı. Ancak mevcut durumda bu kadar emek ve masraftan sonra, sulama yaparken toprak, bitki, insan ve diğer canlıların sağlığının tehlike altında olduğunu herkesin görmesi gerekiyor.
 
Yenişehir ve Bursa kamuoyu şunu bilmelidir ki , bizler temsil ettiğimiz partinin kasabamızdaki temsilcileriyiz ama  ısrarla dillendirdigimiz bu konu kesinlikle siyaset değildir. Siyaset üstü  bir konudur. Kirazlıyayla'da da tavrımız ve maksadımız aynıydı. Şehir halkına, tüm kurum ve kuruluşlara sesleniyorum. " Gelin kimin söylediğine değil ne söylendiğine bakın. Yenişehir'e, ovaya, Kirazlıyayla'ya sahip çıkın. Bu sorunların üzerine Yenişehir bir bütün olarak gitmelidir. Lütfen biraz cesaret.
 
Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, Ziraat Odası, Ilçe tarım Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü, Tarımsal Kalkınma kooperatifleri, Üniversite, diğer  kamu ve sivil toplum örgütleriyle, iktidar ve muhalefetin yerel temsilcileri çözümün bir parcası olmaya çağırıyorum.
 
Ayrıca, Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, Ziraat Odası, İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Cumhuriyet Savcılığı'nı gereğini yapmaya davet ediyorum.”


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti