YENİŞEHİR ADD’DEN GELENEKSEL YEMEK

Atatürkçü Düşünce Derneği Yenişehir Şubesi Cumhuriyetin kuruluşunun 96. Yıl dönümü nedeniyle bir yemek verdi.

Yenişehir 30 Ekim 2019 09:24
YENİŞEHİR ADD’DEN GELENEKSEL YEMEK
-A +A

Belkız EFE/ Özel Haber

Yoğun bir katılımın gerçekleştirildiği yemekte konuşan ADD Yenişehir Şube Başkanı Tayfun Sırman konuşmasında, “Cumhuriyetimizin 96. Yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm silah arkadaşlarını, cumhuriyeti kuran kadroları rahmetle anıyorum. Aziz şehitlerimize ve şanlı gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.Gazi Mustafa Kemal Atatürk ülkeyi tasfir ediyor. Ülkenin nasıl uçurumun kenarında olduğunu, ne savaşlar verildiğini. Ve onun sonrasında yeni bir vatanın, yeni bir toplum yapısının ve en önemlisi yeni bir devletin kurulduğunu anlatıyor.  Ve biliyor musunuz?  Atatürk bu yeni toplumu, yeni vatanı ve yeni devleti kurduğunda sadece ve sadece 42 yaşındaydı. Sizler, ben,  hepimiz acaba 42 yaşındayken neyi başarabilmiştik veya neyi başarmış olacağız düşünebiliyor musunuz?” dedi. 
 
Cumhuriyeti sonuna kadar savunacağız diyen Tayfun Sırman konuşmasına şöyle devam etti: “Genç yaşlarda üzerine binen, daha doğrusu üzerine aldığı ağır yük.  Önce Ülkenin dört bir yanını kuşatmış içteki ve dıştaki düşmanı temizleme, Ardından yeni Türkiye Cumhuriyetini kurma ve tüm kurumlarıyla sapasağlam bir devlet yapısı oluşturma görevi. Ve işte böylesine ağır bir yükle 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkıyordu. Daha sonra da bildiğiniz gibi 9 Eylül’de kurtuluş mücadelesi sona erdi. İşte böylesine zorlu, böylesine ağır sorumluluk isteyen bir mücadeleyi tamamladığında 42 yaşındaydı. Ve ölümüne kadar yeni bir ülke inşa etmek için uyumadan, dinlenmeden geçen kısa bir ömür. Bir düşünün hangimizin sorumlulukları bundan daha önemli olabilir? Tabii ki olamaz. Birinci vazifemiz, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmek olacaktır. Bugün 96 yaşında olan Cumhuriyetimizi sonuna kadar savunmak, onun kıymetini kavrayamamış olanlara anlatmak en önemli görevimizdir. İçinde bulunduğumuz 2019 yılının bir diğer önemi de Atatürkçü Düşünce Derneği’nin 30. Kuruluş yılı olması.500’den fazla şubesi ve yüz binlerce üyesi ile Türkiye’nin açık ara en büyük ve en etkili demokratik kitle örgütü olan Atatürkçü Düşünce Derneği  1989 yılında Ankara’da kuruldu. ADD’nin kuruluşu yurt genelinde büyük heyecan yarattı. Derneğin kurucu başkanı Prof. Dr. Muammer Aksoy 31 Ocak 1990’da yani derneği kurduktan 1 yıl sonra dernek çalışmalarını bitirip evine giderken kör bir akşam karanlığında katledildi. Prof. Aksoy’dan, düşüncelerinden, enerjisinden, toplum katındaki gücünden korkmuşlardı ama Atatürkçüleri korkutamamışlardı” şeklinde konuştu. 
 
          Siyasi parti ilçe başkan ve yöneticileri, ADD üyeleri, STK temsilcileri ve vatandaşın yoğun ilgi gösterdiği yemeğe, Yeni Marmara Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Efe’de katıldı. 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
Yenişehir İlçe Tarım Müdürü Hakan Aranmaz  “İyi başlangıç oldu”

Yenişehir İlçe Tarım Müdürü…

19:15 - 28 Mayıs 2020
Yenişehir
Seyitoğlu’ndan yaşlılara ziyaret

Seyitoğlu’ndan yaşlılara…

09:40 - 28 Mayıs 2020
Yenişehir
“Muhtarlarımız halkın sesi”

“Muhtarlarımız halkın sesi”

09:30 - 28 Mayıs 2020
Yenişehir
Başkan Aydın, ilçe halkının bayramını kutladı

Başkan Aydın, ilçe halkının…

09:39 - 27 Mayıs 2020
Yenişehir
Telekonferans  ile bayramlaştı

Telekonferans ile bayramlaştı

09:36 - 27 Mayıs 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti