Uludağ Üniversitesi’nin 43 yıllık tarihinde bir ilk!

Uludağ Üniversitesi’nin kurulduğu 1975 tarihinden bu yana ilk defa Rektör ile tüm meslek yüksekokullarının yöneticileri ve öğretim görevlileri bir araya geldi.

Eğitim 12 Ocak 2018 00:09
Uludağ Üniversitesi’nin 43 yıllık tarihinde bir ilk!
-A +A

 Toplantıda meslek yüksekokullarının önemine vurgu yapan Rektör Yusuf Ulcay, “Mühendis, doktor ya da avukattan daha fazla teknik personele ihtiyacımız var. Toplumun meslek yüksekokullarına bakış algısını değiştirmemiz gerekiyor” dedi.
Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, üniversite tarihinde ilk defa bütün meslek yüksekokullarındaki yöneticilerin ve akademik personelin bir araya geldiği geniş katılımlı bir program organize etti. Yaklaşık 250 yönetici ve öğretim elemanının katıldığı toplantıda konuşan Rektör Yusuf Ulcay, Türk halkının kafasındaki meslek yüksekokulu imajının bir an önce değiştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Fakülteler ile meslek yüksekokullarının birbirinden tamamen ayrı kulvarlarda çalıştığına işaret eden Rektör Ulcay; “ Fakülteler ile meslek yüksekokullarını kıyaslamak bana göre abes bir durumdur.  Meslek yüksekokulları araştırma yapan yerler değildir. Oralarda uygulamalar yapılıyor. Bizim esas üzerine düşeceğimiz konu; meslek yüksekokullarına nasıl daha fazla atölye yapabiliriz meselesi olmalıdır. Buralarda öğrencilerimizi daha çok uygulama yapmaya yönlendirmemiz gerekiyor” diye konuştu. 
Mesleki personele daha fazla ihtiyaç var
Sanayi kuruluşlarında bir mühendise karşılık en az 3 teknik personele ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Yusuf Ulcay; “Bana göre teknik elemana daha çok ihtiyaç var. Siz bir mühendis aldığınız zaman onun yanında işleri yürütecek en az 3 teknik personele daha ihtiyaç duyarsınız. Burada tabi ailelerin de algısını değiştirmek gerekiyor. Kafalarında lisans eğitimi alamayan çocukların mecburen meslek yüksek okullarına gittiği gibi bir algı oluşturuyorlar. Bugün 4 buçuk milyon lisans talebesi, 1 buçuk milyon da meslek yüksekokulu talebesi var. Bana göre bu rakamın tam tersi seviyelerde olması gerekiyor. Gelişmiş ülkelerde zaten bizdeki rakamların tam tersi oranlar olduğunu görüyoruz. Sanayimizi ve üretimimizi geliştirmek için mutlaka ama mutlaka teknik personele ağırlık vermemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.
Toplumdaki algıyı değiştirmek gerekiyor
Toplumda eski saygınlığını kaybeden mesleklerin yeniden aynı seviyeye gelmesi için akademisyenlere de görevler düştüğünü aktaran Rektör Ulcay; “Bu konuda çalışma yapmak zorundayız. Açtığımız bazı programlara öğrenciler yeteri kadar ilgi göstermiyor. Az öğrenci geldiği için kapanma noktasına gelen bölümlerimiz var. Toplumu meslek yüksekokullarının önemini kavrayacak noktaya getirene kadar da kan kaybetmeye devam edeceğiz. Devletimizin, bakanlıklarımızın ve ilgili kurumlarımızın ortak kararlılığı ile teknik personel yetiştirme görevi bulunan meslek yüksekokullarını hak ettiği noktaya getirebiliriz. Herkes mühendis, doktor ya da avukat olacak diye bir kural yok. Yan işlerde çalışan veya bir alt konumda hizmet verecek personel ihtiyacı çok bana göre çok daha fazla” dedi.Meslek yüksekokulları kentin heryerinde…
UÜ Meslek Yüksekokulları Koordinatörü ve Karacabey Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tayar ise konuşmasında 40 yıllık üniversite tarihinde bütün meslek yüksekokullarında görev yapan yöneticilerin ve öğretim görevlilerininbir araya getirildiğini söyledi. UÜ Meslek yüksekokulları hakkında genel bir değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Mustafa Tayar, Bursa’nın bütün ilçelerini kapsayan bir dağılımları olduğunu vurguladı. Toplam 56 program üzerinden öğrencilere eğitim verdiklerini aktaran Tayar; “Son iki yıldır meslek yüksekokullarımızın daha kaliteli bir hale gelmesi için bir takım girişimler yaptık. Bunların en önemlisi de tüm okullarımızın dâhil edildiği kalite hareketi oldu. Yakın zamanda kalite belgesi almayan meslek yüksekokulumuz kalmayacak. Öğrencilerimize ve kentimize daha iyi hizmet verebilmek adına üniversite yöneticilerimiz ve tüm akademisyenlerimizle birlikte elimizden gelen uğraşı veriyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak : İHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti