TÜRKİYE’NİN HAYVAN İHRACINA İHTİYACI YOK

Yenişehir’de faaliyet gösteren Acarlar Besi Çiftliği sahibi Bahtiyar Acar, Türkiye’nin hayvan ihracatına ihtiyacının olmadığını belirtti.

Yenişehir 20 Ekim 2017 01:02
TÜRKİYE’NİN HAYVAN İHRACINA İHTİYACI YOK
-A +A

Türkiye’nin hayvancılık alanında kendi kendine yetecek bir ülke olduğunu belirten Bahtiyar Acar, ‘Hayvan ihracatının ihtiyaçtan dolayı yapıldığı söylense de yapılan araştırmalar bunu doğrulamıyor.


Türkiye hayvan ve et konusunda kendisine yeten bir ülkedir. Şu an yapılan ihracata rağmen et fiyatlarında bir düşüş olmamaktadır. Bu da gösteriyor ki ihracat vatandaşa yaramıyor. Yapılan ihracat sadece hayvan üreticisine vurulan bir darbedir. Eğer bu yanlışta ısrarcı olunursa yakın gelecek de hayvan yetiştiricileri bir bir iflas edecek ve o zaman tamamen dışa bağımlı bir hale geleceğiz’ dedi. 
Hayvan ihracatının sadece aracı firmalara yaradığını da belirten Acar, ‘ Belli başlı firmalar kazancına kazanç katarken mütevazi bir şekilde bu işi yapan bizler her geçen gün kötüye gitmekteyiz. Şu an yem fiyatlarındaki artış ile et fiyatları arasında büyük bir uçurum var. Sanki birileri ülkemizde hayvancılığı bitirmek için düğmeye bastı ve et ve hayvancılık da dışa bağımlı olmamızı istiyorlar’ dedi. 
Hükümetin hayvan yetiştiricisine yapacağı en iyi desteğin yem fiyatlarını düşürmek olacağını da dile getiren Bahtiyar Acar sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Yemin çuvalı 50 TL ancak dananın kilo fiyatı 25 TL. Arada büyük bir uçurum söz konusu. Yem fiyatları, et ihracatı gerçekten küçük işletmeleri tamamen bitirecektir. Ülkemizde de küçük işletme sayısı az değildir. Eğer bu yanlışlar devam ederse hayvan yetiştiricileri süt veren hayvanları bile kestirip ülkemizde yakın zamanda et ve süt sıkıntısı yaşanmaya başlayacaktır. Hükümetin bir an önce bu yanlıştan dönmesini bekliyoruz'’dedi.
 

Kaynak : HARUN SAK /YENİŞEHİR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Anahtar Kelimeler : bursa, hayvan, ihracat,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti