Torun’dan Osmangazi MTAL’ e destek

Bursa’da Meslek Liseleri tarafından hazırlanan 16 projeye ek finansman dâhil 12 milyon 51 bin 166 TL donatım desteği sağlanacak.

Yenişehir 13 Eylül 2019 11:49
Torun’dan Osmangazi MTAL’ e destek
-A +ABursa’da Meslek Liseleri tarafından hazırlanan 16 projeye ek finansman dâhil 12 milyon 51 bin 166 TL donatım desteği sağlanacak.
Bu meslek liselerinden biri de Yenişehir Osmangazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi. Proje ortaklarından Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Torun konuyla ilgili bir açıklama yaptı.
Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Torun, “Haziran ayında yapılan başvurularla biz de Yenişehir Osmangazi MTAL için bir proje hazırladık. Biz TSO olarak projenin ortağıyız. 440 bin TL’lik projenin yüzde 10’luk kısmını biz karşılayacağız. Bu okulumuzun elektrik ve elektronik laboratuarları bu proje sayesinde daha donanımlı hale gelecek. Laboratuarlar Endüstri 4-0 uygulamasına geçecek. Eğitim standardı yükselecek. 2 yıllık bu projenin tamamlanmasının ardından bu okulumuzdan mezun olan öğrenciler aranan eleman olacaklar. Bu da ilçemiz açısından son derece yararlı.” dedi. Yenişehir Osmangazi MTAL’nde şu an 250 öğrenci eğitim görüyor.
Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) 2019 Yılı Proje Teklif Çağrısı kapsamında ilan edilen mali destek programlarına ait başvuruların değerlendirilmesine ilişkin süreç tamamlandı ve desteklenecek projeler ilan edildi. Bağımsız uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Programı çerçevesinde kabul edilen projeler ile Bursa’dan 16 meslek lisesine toplam 12 milyon 51 bin 166 TL donatım desteği sağlanacak. Desteklenmeye hak kazanan projeleri açıklanmasının ardından bir destek te Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan projeye geldi. Bursa Çocuk Girişimci Öğrenme Merkezi başlıklı projenin 516 bin 236 TL bütçe ile destekleneceği açıklandı.  
Desteklenecek projelerin açıklanmasının ardından sonuçlarla ilgili memnuniyetini dile getiren Dülger, emeği geçen herkese teşekkür etti.
Bursa’da son yıllarda mesleki eğitim çıtasının yukarı doğru hızla ivme kazandığını belirten Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger “Sanayiden teknolojiye birçok sektörün ihtiyaç duyduğu ve ülkemizin geleceğine yön verecek kalifiye personel yetiştirmeyi hedefleyen mesleki ve teknik liselerimiz; gerek fiziksel koşulları ve altyapısı ile gerekse güçlü eğitimci kadrosuyla her geçen gün gelişme kaydediyor.” dedi.
Bursa’nın, sanayisi ve sanayicisi ile adeta Türkiye’nin lokomotif kentlerinden birisi olduğunu ifade eden Dülger, “Bursa’da Mesleki eğitimin gelişimini sağlamak adına sanayicilerimizle birçok çalışma geçekleştiriliyor. Bu konuda kazan-kazan ilkesi doğrultusunda sanayi kuruluşlarımızla işbirliği yapıyoruz. ” dedi.
Meslek Liseleri tarafından BEBKA, Milli Eğitim Bakanlığı, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, diğer Sanayi ve Sivil Toplum Kuruluşlarının desteğiyle yürütülecek bu projeler ile Bursa sanayisinin nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanması ve mesleki eğitim alt yapısının geliştirilmesi öngörülüyor. Bursa’dan, Mesleki Eğitimini Geliştirilmesi Programı çerçevesinde projesi desteklenecek Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin ismi şöyle oldu:
Yenişehir Osmangazi MTAL, Fatih MTAL, Hamidiye MTAL, TSO Gürsu MTAL, Hacı
Sevim Yıldız-2 MTAL, Atatürk MTAL, Öztimurlar MTAL, Tophane MTAL, Ovaakça Şarık
Tara MTAL, Karacabey MTAL, BTSO Hayri Terzioğlu MTAL, Hüseyin Özdilek MTAL,
Gemlik MTAL, Mimar Sinan MTAL, Yıldırım Beyazıt İMKB MTAL ve Necatibey MTAL.
Belkız Efe

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti