Tekir tohumda verimlilik yüksek

Tekirdağ’da üretilip Türkiye’nin dört bir yanına yayılan milli ekmeklik buğday tohumu Tekir yüksek verimliliği ile dikkat çekiyor.

Yenişehir 30 Nisan 2018 03:35
Tekir tohumda verimlilik yüksek
-A +A

Yenişehir’de bu yıl ilk kez denenen Trakya Tarım’ım ürettiği yüzde yüz yerli Tekir tohumunun tanıtımı yapıldı. Yenişehir’de bayiliğini Ay Tarım’ın yaptığı Tekir tohumunun tanıtımı Necdet Şahin’e ait tarlada yapıldı. Trakya Tarım AR-GE Müdürü Ziraat Mühendisi Samet Doğan, tohum ile ilgili bilgi verdi ve üreticilerin sorularına cevap verdi. Yenişehir’de ilk kez denenen bu tohumun yüzde yüz yerli olmasından dolayı mutlu olduklarını belirterek, ‘kıraç bölgelerde dönüme 650-700 kg veriyor ve erken hasat ediliyor. Erken hasat edildiği için aynı tarlaya ekilecek ikinci ürün de erken ekilmiş oluyor. Sulama yapılan bölgelerde ise dönüme 1 ton veriyor. Yenişehir’de ilk kez denedik ve 5 ton tohum verdik. Yaptığımız incelemelerde hiçbir sıkıntının olmaması bizleri mutlu ediyor. Yenişehir’de bayiliğimizi Ay Tarım yapıyor. 1. Sınıf ekmeklik buğday çeşidi olan Tekir önümüzdeki yıllarda Yenişehir’de en çok aranan çeşit olacaktır’ dedi.


 
 Trakya Tarım satış Pazarlama Koordinatörü Ziraat Mühendisi Celal Barış Uysal’da, Bekir’in yapılan tüm çalışmalarda protein oranı yük sek birinci sınıf ekmeklik bir buğday çeşidi olduğunu belirterek, ‘Soğuğa karşı hassas olan erkenci bir çeşittir. Yenişehir’de iylk kez denenen bu çeşidimiz gerçekten ciddi anlamda alternatif olacaktır. Önümüzdeki dönem Yenişehirli buğday üreticisinin vaz geçemeyeceği bir çeşit olacağını düşünüyoruz’ dedi.


 
Celal Barış Uysal, Türkiye’nin her yerine bu çeşidi yaymak istediklerini de belirterek, ‘Tekir çeşidi, Çukurova’da çiftçiye buğdayı sevdiren, buğdaya yönelten bir çeşit oldu. Çukurova çiftçisi Tekir buğdayı ekerek tekrardan buğdaydan para kazanabildiğini gördü. Verim ve kalitesinin yüksek oluşu ile birim alandan daha yüksek verim alan çiftçiler kalitesinden dolayı da buğdayını yüksek fiyata satabiliyor. Tekir çeşidi, Çukurova bölgesine tam uyum sağlayan bir çeşit olduğu için Çukurova bölgesinde hem sulu hem de kuru şartlarda ekilebiliyor. Yenişehirli buğday üreticilerinin de farkı göreceğinden hiç şüphemiz yok’ diye konuştu.
 


  Yenişehir bayisi olan AY Tarım Sahibi Ziraat Mühendisi Kamil Ay’da, bu zamana kadar bir çok çeşidi denediklerini belirterek, ‘bir çok avantajı var. Ancak özellikle süne konusunda normal çeşitlerden 10 gün önce oluğu için süne zararlısından etkilenmiyor. Bunun yanı sıra erken hasat nedeniyle bölgede buğday çıkmadığı için hem yüksek fiyattan alıcı bulabilecek hem de yerine dikilecek olan ürün erken ekilmiş olacak. Yenişehir’de Osmaniye, Eğerce ve Çelebi Mahallelerimize bu tohumdan ektik ve şu ana kadar hiçbir sıkıntı yaşanmadı’ dedi.
Tohumu deneyen Yenişehirli çiftçi Necdet Şahin’de, Tekir çeşidini ektiğini ve sulama yapmadan verimin son derece güzel olduğunu belirtti. Şahin, yüksek kaliteli ve verimli buğday geliştirdiği için Trakya Tarım’a teşekkür etti. 
 

Kaynak : HARUN SAK/YENİŞEHİR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti