TARLALARDA KIYIM YAPILIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, ülke genelinde gerçekleşen tapu kadastro tarlaları birleştirme ve düzleme işlemleri ile Devlet Su İşleri’nin çalışmaları kırsal halkı çileden çıkarttı.

Yenişehir 8 Kasım 2019 10:27
TARLALARDA KIYIM YAPILIYOR
-A +A


MUSTAFA EFE / ÖZEL HABER

Geçtiğimiz yıllarda Tapu Kadastro Müdürlüğü tarafından kırsal halka sunulan haritalar ve sözleşmelerle yapılacak olan düzenlemeler sunuldu. Mahalle halkının ortak oyları ile kabul gören sözleşme sonradan pişmanlığa yol açtı. Çalışmalara tepki gösteren Çiftçi Kemal Ayhan, “Tapu Kadastro Müdürlüğü’nün toplulaştırma çalışmaları büyük bir mağduriyete yol açtı. Tarlalarımızın kenarlarında bulunan ağaçları kesmek zorunda kaldık. Birçok meyve ağacı, ceviz, fındık ve kerestelik kavak ağaçlarımız kökünden söküldü. Çoğu çiftçiye tahsis edilen tarlalar taş, odun, diken pislikleri ile dolu. Yıllarca bakımını yaptığımız tarlalarımızdan olup, bakımsız ve kurak tarlalara geçmek zorunda kaldık. Bu çalışma beni ve birçok çiftçiyi zor durumda bıraktı” şeklinde konuştu.‘KAZANCIMIZ AZALACAK’

İçerisinden yolların geçtiği tarlaların olduğunu belirten Ayhan, “Yol sorunu yaşanan tarlalara geçiş imkanı sağlamaya çalışıyorlar. Ama tarlalar neredeyse yolun içinde bulunuyor. Tarla yolu değil sanki otoban yapıyorlar. Örneğin 10 dönümlük tarla varsa yaklaşık 1,5 dönümü yola gidiyor. Bu durum verimlilik anlamında da bizleri zora sokuyor. Bu yıl bu tarladan kazanacağım parayı gelecek yıl ürünün fiyatı aynı kalsa bile aynı geliri elde etmem mümkün değil. Tarlalarımızı bütün halde bizlerle verip daha az sorun yaşayacağımızı söylediler ama bunun tam tersi oldu” dedi.‘HALK TEPKİLİ’

Mahalle halkının sonradan tarla bütünleştirme projesine karşı çıktığını ama ellerinden bir şey gelmediğini söyleyen Ayhan, “Tapu Kadastro imzaları attıktan sonra bize yeni haritalar getirdi.  Haritayı inceleyip yapılan birleştirmeleri ve haritada çizilen yolları gördüğümüzde sözleşmeye itiraz ettik. Bir süre sonra müdüriyetten bize geri dönüş yaptılar. Yapılan geri dönüşte sözleşmenin imzalandığından ve artık geri dönüşünün olmadığından bahsettiler. Bu sözleşmeye sadece bizim mahallemiz değil çevre mahalleliler de karşı çıktı” diye konuştu.Yapılan çalışmaların hala sürdüğünü söyleyen Kemal Ayhan, “Tarla sınırlarını belirleme ve yol yapım çalışmaları iki ay önce başlamıştı. Çalışmaların devam etmesi bizim işlerimizi de aksatıyor. Geçtiğimiz yıl bu sıralar herkes ekim ve sürme işlerini bitirirdi. Bu sene yeterli yağışın olmaması ve tarla bütünleme çalışmalarının devam etmesi nedeniyle tarlalarımızı süremedik. İşlerimiz aksadı” açıklamasını yaptı.


 
“DSİ İŞİNİ YAPMIYOR”

Devlet Su İşleri’nin Çiçeközü Sulama Barajı’ndan döşedikleri sulama sistemlerinde de sorunlar yaşandığını belirten Ayhan, “Bir ay önce Akbıyık Mahallesi 204 ada 2 no’lu parselde bulunan tarlamı kontrol etmeye geldiğimde DSİ’nin döşediği sulama borusunun su kaçırdığını gördüm. Tarlamın bir bölümü hala su içinde. Bursa Bölge Müdürlüğü’nü aramama ve dilekçe yazmama rağmen bir onarım yapılmadı. Çalışanlar gelerek keşif yaptılar ama onarım için gelen olmadı. Gördüğünüz gibi tarla çamur içinde. Dün tarlamı sürmeye çalıştım fakat çamur izin vermedi. Buraya ekim yapsam bile sudan dolayı beklenen mahsulü alamayacağım. Su boruları döşeme esnasında tarlamdaki mahsul zarar gördü. Ayrıca DSİ’nin yaptığı bazı vanalar yolun ortasında yer alıyor” ifadelerini kullandı.

 


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenişehir
Yenişehir İlçe Tarım Müdürü Hakan Aranmaz  “İyi başlangıç oldu”

Yenişehir İlçe Tarım Müdürü…

19:15 - 28 Mayıs 2020
Yenişehir
Seyitoğlu’ndan yaşlılara ziyaret

Seyitoğlu’ndan yaşlılara…

09:40 - 28 Mayıs 2020
Yenişehir
“Muhtarlarımız halkın sesi”

“Muhtarlarımız halkın sesi”

09:30 - 28 Mayıs 2020
Yenişehir
Başkan Aydın, ilçe halkının bayramını kutladı

Başkan Aydın, ilçe halkının…

09:39 - 27 Mayıs 2020
Yenişehir
Telekonferans  ile bayramlaştı

Telekonferans ile bayramlaştı

09:36 - 27 Mayıs 2020
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti