Tarih kokulu evlere sahip çıkın

Yenişehir’de Osmanlı’dan günümüze kalan tarihi evlerin hepsi bir bir yıkılırken vatandaşlar hala ayakta kalan tarihi Osmanlı evlerine sahip çıkılmasını istedi.

Yenişehir 10 Eylül 2019 13:39
Tarih kokulu evlere sahip çıkın
-A +A

 
 Yenişehir Ulucami mahallesinde sayıları parmakla gösterilecek kadar az kalan tarihi evlerin daha fazla ayakta kalamayacağını belirten Yenişehirli vatandaşlar, “Geçmişten günümüze kadar gelen bu tarihi evleri bizlerde geleceğimize taşımamız lazım. Böyle ilgisiz kalındığı sürece bu tarih kokulu evler maalesef sadece fotoğraflarda kalacaktır. Yenişehir’in tarihi kimliğini ön plana çıkarmak istiyorsak, ilçemizi tarih turizmine açmak istiyorsak kalan bu az evi restore ettirip gelecek nesillere aktarmalıyız’ dediler.

Sayıları her geçen gün azalan ve iki elin parmaklarını geçmeyen bu evlerin gelecekte çok değerli olacağını belirten Yenişehirli vatandaşlar, ‘Şu an küçük dokunuşlarla bu evler restore edilebilir, Ama diğer yıkılanlar gibi olduktan sonra büyük paralar harcansa bile yapılabilecek bir şey kalmayacak. Bu nedenle şimdiden kurulacak bir komisyon ile bu evleri geleceğe taşıyabiliriz. Bu evlerin sadece fotoğraflarda kalmasının hiçbir esprisi olmaz’ dediler.

Bununla ilgili geçmiş yıllarda bir çalışmanın olduğunu da belirten Yenişehirliler, ‘Yine Ulucami Mahallesinde Osmanlıdan kalan evlerin bulunduğu sokakta Osmanlı sokağı düşüncesi vardı. Hatta konu ile ilgili BEBKA’ya yapılan bi8r proje kabul edilmişti. Parası bile ayrılan bu proje nedense yapılamamıştı. Bu konu araştırılarak yeniden canlandırılabilir’ dediler.

Yenişehir’de Osmanlıdan günümüze kadar gelen evler, Ulucami Mahallesi Sinanpaşa Külliyesi çevresinde bulunuyor.


Ebru Ergül
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti