TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Yenişehir’de Belediye Başkanı Davut Aydın’ın girişimleri ile Şeyh Edebali, Baba Sultan, Geyikli Baba gibi erenler soyundan gelen ve halk dilinde Reyhan Dede ya da Reyhan Baba olarak bilinen Reyhan Paşa'nın mezarı gün yüzüne çıkartılıyor.

Yenişehir 13 Aralık 2019 09:33
TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR
-A +A

Mustafa EFE / Özel Haber 

Önceki gün Reyhan Paşa'nın mezarına giden Belediye Başkanı Davut Aydın, “Manevi dünyamız için önemli olan bu tür eserlerimizi gün yüzüne çıkarmak bizlerin görevi” dedi. 
 
Belediye Başkanı Davut Aydın yaptığı açıklamada, “Yenişehir’in Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk baş kenti olması ile övünüyoruz. Ancak Osmanlı’dan günümüze kadar gelen eser ya da şahsiyetleri ön plana çıkarmamız lazım. Bu amaçla Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti ilçemizde; Şeyh Edebali, Baba Sultan, Geyikli Baba gibi erenler soyundan gelen ve halk dilinde Reyhan Dede ya da Reyhan Baba olarak bilinen Reyhan Paşa'nın, ilçemizin güneyinde bulunan mezarını gün yüzüne çıkartarak geleceğe taşıyoruz. Özel şahıs arazisinde kalan mezarlık için arazi sahibinin oluruyla çevre düzenlemesi ve mezarlık taşlarını gün yüzüne çıkarıyoruz. İnşallah en kısa zamanda Reyhan Paşa'nın mezarı kendisine, ilçemize ve tarihimize yakışır hale gelecek ve ziyarete açılacaktır. Arazi sahibine de bizlere gösterdiği kolaylık için teşekkür ediyorum” diye konuştu. 
 
   Yenişehir’de turizmi geliştirmek için de gerekli çalışmaların yapıldığına dikkat çeken Davut Aydın, “Yenişehir gerçekten tarihi açısından son derece önemli bir ilçe. Osmanlı’ya ilk başkentlik yapmış önemli eserler bulunan bir hazine gibi. Biz üzeri tozla kaplanan bu tarihi eserleri bir bir gün yüzüne çıkartıp ilçemizin turizmden aldığı payı artırmayı hedefliyoruz. Bununla ilgili güzel çalışmalarımız oluyor. Bunları yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacağız. Yenişehir tarımının yanında bir tarih şehri olarak da anılacak” ifadelerini kullandı. 
 


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti