Su sıkıntısı çözülüyor

Yenişehir'de 7 mahallenin içme suyu sıkıntısına köklü çözüm getirecek çalışmalarda sona gelindi. Tespit edilen yeni su kaynakları susuzluk yaşayan bu mahallelerin depolarına aktarılacak.

Yenişehir 26 Temmuz 2018 17:25
Su sıkıntısı çözülüyor
-A +A

Yenişehir’de geçtiğimiz yıl tespit edilen 3 yeni kaynaktan çıkan suyu bu mahallelere ulaştıracak toplam 53 kilometrelik isale hattı ve şebekenin 46 kilometrelik bölümü döşendi. Ayrıca 2 mahallede yeni depo yapımı sürerken, 2 mahallede ise yeni depo yapımı için yer aranıyor.Yenişehir'in Karaköy, Dereköy, Kavaklı, Süleymaniye, Yıldırım, Reşadiye ve Kirazlıyayla mahallelerinin yıllardır süren içme suyu sıkıntısına köklü çözüm getiriliyor. BUSKİ tarafından yapılan araştırmalarda Karaköy Mahallesi yakınlarında bulunan içilebilir nitelikteki 3 kaynağın sularını bu mahallelere taşıyacak olan toplam 53 kilometre uzunluğundaki isale hattı ve mahalle içi şebekenin 46 kilometrelik bölümünün yeraltına döşenmesi tamamlandı. Proje kapsamında ayrıca Karaköy ve Dereköy mahallelerine 200'er tonluk yeni depo inşası sürerken, Kavaklı ve Yıldırım mahallelerine bu depolardan inşa etmek için uygun yer aranıyor.

"YENİ DEPOLARIN İNŞASINA BAŞLANDI"

Karaköy Mahallesi'ndeki 3 ayrı su kaynağından çıkarılacak suların söz konusu mahallelere, döşenen bu hatlarla aktarılacağını belirten Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, "Önce, bu su kaynaklarından derin kuyu pompalarıyla çekilecek sular, 53 kilometre uzunluğundaki şebekelerle 7 mahallenin su depolarına aktarılacak" diye konuştu. 7 mahallenin içme suyu sıkıntısının yıllar öncesine dayandığını belirten Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, yeterli içme suyu kaynağının bulunamamasının sorun oluşturduğunu vurguladı. Başkan Çelik, "Bu mahallelerimizdeki içme suyu kaynakları geçen yıllar boyunca oldukça azalmıştı. Yeni su kaynakları da tüm arayışlara rağmen bulunamamıştı. BUSKİ'nin geçen yılki yeni su kaynakları arama çalışmalarından olumlu sonuç alınınca, şebeke döşenmesi ve yeni depoların inşasına başlandı" dedi.Yıllarca ilçe belediyesine ait su tankerleriyle bu bölgelere içme suyu taşındığını kaydeden Belediye Başkanı Süleyman Çelik, ardından BUSKİ Yenişehir Şube Müdürlüğü'nün tankerlerle su taşıma işini üstlendiğini belirterek, mahallelere tankerlerle gidilerek su deposuna içme suları aktarıldığını ifade etti.

Kaynak : HARUN SAK/YENİŞEHİR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti