Sinanpaşa’ya BEBKA’dan onay

Yenişehir’de 400 yıllık geçmişe sahip Sinanpaşa Külliyesi’nde gerçekleştirilecek Sinanpaşa Medresesi Girişimcilik ve Yenilikçilik Merkezi projesi Bursa-Eskişehir-Bilecik Kalkınma Ajansı’nda (BEBKA) onaylandı.

Yenişehir 14 Ekim 2019 09:32
Sinanpaşa’ya BEBKA’dan onay
-A +A


 
Ebru ERGÜL/ÖZEL
 
 
   Külliyede kurulacak Girişimcilik ve Yenilikçilik Merkezi’nde, girişim ve yenilikçilik alanlarında fikirleri olanlar, bu fikirlerini hayata geçirme olanağı bulacaklar.

   Yenişehir’in ilçe merkezi ve köylerindeki tarihi eserlerin gelecek nesillere aktarılması için girişimler yaptıklarını belirten Belediye Başkanı Davut Aydın, bu eserlerin insanların kullanımına açılarak yaşatılacağını söyledi. Son olarak ilçe merkezindeki Sinanpaşa Külliyesi’nin ışıklandırılarak genel temizliğinin yapıldığını anlatan Aydın, “Burada, BEBKA tarafından onaylanan Sinanpaşa Medresesi Girişimcilik ve Yenilikçilik Merkezi projesini hayata geçireceğiz. Yenişehirliler, buradaki eğitimlere katılarak girişimci ve yenilikçi fikirlerini uygulayabilecekler” dedi.
 
ATÖLYELER KURULACAK

   Proje kapsamında kadın girişimciler için koza işleme ve iğne oyası gibi el sanatları ürünlerinin yapılabileceği atölye kurulacağını ifade eden Aydın, kadınların eğitim sonrası kendi işletmelerini açabileceklerini kaydetti. 7 ile 12 yaş arası çocuklara yönelik 3D yazıcı ve robotik kodlama sistemleri bulunan bir atölye kurulacağını dile getiren Aydın, “Okulundan mezun olmuş gençler de uygulamalı girişimcilik eğitimleri alabilecekler. Bu gençlerimize, görevli girişimcilik uzmanlarımız yol gösterecekler. Çiftçiler içinse tarımsal girişimcilik eğitimleri düzenlenecek. Tarımsal işletme kurmak isteyenler buradaki eğitimlerde gerekli destekleri alabilecekler” diye konuştu.


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2016 Yenişehir Yörem Gazetesi (Kayı İletişim Ltd. Şti.) tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti